A forint gyengülése egyfajta önbeteljesítő jóslat amit a kapzsi szolgáltatók és ingatlankiadók áraztak be?
Van olyan ismerősöm akinek 8 ezer forinttal emelkedett tavaly a fizetése, de a lakbére 40 ezer forinttal emelkedett. Továbbá ilyeneknek az ára, hogy fodrász, kutyakozmetikus, kozmetikus, de még a vendéglátó egységekben is óriási áremelkedés volt, amit ugye nem számítunk bele a hivatalos inflációba, mert nem létszükséglet, nem felhasználói kosár. És akkor nem megyek bele abba, hogy mennyi egy balatoni nyaralás, engem igazából nem is érdekel mert már 10 éve nem voltam ott nyaralni.
Tehát lényegében azt lehet mondani, hogy a forint azért gyengül ennyire, mert egyfajta önbeteljesítő jóslat érvényesül, mindenki aki tud emelni valamin az sokkal mohóbban emel mint a hivatalos infláció. Így végül beteljesedik a jóslat és a forint is kevesebbet fog érni? Soros György is így buktatott be valutákat, negatív önbeteljesítő jóslatokkal.
ezt a magyar választók árazták be...
üdv Dublinból minket már nem szopattok xd
Nem önbeteljesítő jóslat.
Csak azok a közgazdászok akik inflációra, a forint gyengülésére számítanak egy legatyásodott, dilettáns módon kormányzott országban, azok megtanulták a szakmájukat. Ellentétben azokkal, akik tzagadják, hogy gondok lennének.
Soros György meg csak a fontot buktatta be, de nem önbeteljesítő jóslattal, hanem kihasználta, hogy a britek túlértékelték a pénzüket.
Nem egészen. Az ingatlanok ára azért emelkedik nagyon, mert (a pénzzel ellentétben) az ingatlanokból nem tudsz csak úgy többet csinálni.
Pénzt bármikor lehet nyomtatni, ezáltal inflálni, hiszen a csak úgy nyomtatott pénz inflációt csinál.
Ingatlant bizonyos okokból nem lehet csak úgy nyomtatni, és mivel így elinflálni sem tudod az ingatlan értékét, az ára (vagy bérleti díja) emelkedni fog.
Persze ugyanezen logika mentén lehetne az ingatlan árakat letörni, ha valaki elkezdene nagy mennyiségben ingatlanokat építeni, majd azokat a piacra engedné.
"amit ugye nem számítunk bele a hivatalos inflációba, mert nem létszükséglet, nem felhasználói kosár"
Ezeket mind beleszámítják a kosárba, csak eltérő mértékben.
A forint már trendszerűen gyengül sok éve. Hogy a 400Ft éppen egy kerek szám, az egy rövid ideig ellentart a trendnek, de alapvetően nem lehet a fundamentumokkal szembemenni. Forintban magasabb a kamat, cserébe romlik az árfolyam.
Az inflációt rövid távon a kamatemelés fogja meg, mert csökkenti a pénzkínálatot. Viszont ha idővel a magasabb kamat kifizetésre kerül, az növeli a pénzmennyiséget, azaz a forintkínálatot. Ha az ország termelékenysége nem nő a kamattal arányosan, akkor a pénzpiaci és a reál külker egyensúly csak romló forintárfolyam mellett tartható. Átlagosan persze, rövidebb időszakokban az árfolyamromlás meg is fordulhat, pánikokban meg irreálisra erősödhet, de van az egésznek egy fundamentális oka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!