Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Jogos volt, hogy 1920 előtt...

Jogos volt, hogy 1920 előtt Magyarországon el akarták magyarosítani a nemzetiségeket?

Figyelt kérdés
Mivel mindig csak az 1920 után, az új határokon túlra került magyarok elrománosítását, elszlovákosítását, elukránosítását, elszlovénosítását, elszerbesítését hozzák fel. De a Monarchia idején a magyar állam is ugyanezt tette, sőt történészek szerint a szlovákosítás a mintákat egyenesen a magyarosításból vette (leutánozta).

szept. 27. 12:21
1 2
 11/15 meszike91 ***** válasza:
Voltak magyarosítási törekvések és volt számottevő elmagyarosodás is, de ez főleg a német és zsidó kisebbségeket érintette a városokban. A vidéki szlovákok, románok szerbek alig aszimiliálódtak.
szept. 27. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

11:

Ez így nem igaz. A szláv kisebbségek közül a városlakók nagyrészt asszimilálódtak a 19. században, összességében nagyobb arányban mint a németek. Falvakban nyilván kevésbé. A románok más tészta, ők nagyobb arányban éltek tömbökben és sokkal kisebb arányuk élt városokban.

szept. 27. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
#11 A szándék meg volt, ha nem is volt sikeres. S elég sok erőt fektettek bele, ami persze arra volt jó, hogy a kapcsolatok a nemzetiségekkel megromoljanak. Összehasonlításképp a románok, szlovákok szinte egységesen a Rákóczi-szabadságharc, de még korábban a Bocskai-felkelés zászlója alatt álltak, sőt Thökölyt is támogatták a felvidéki tótok.
szept. 27. 16:38
 14/15 anonim ***** válasza:

13:

A kapcsolat nem amiatt romlott meg, hanem amiatt, mert 48-ban a császári udvar a magyarok ellen uszította a nemzetiségeket. És nem a vegyes lakosságú területek voltak erre fogékonyabbak, hanem pont a színromán vagy színszláv területek, amelyek aztán az asszimilációban kevésbé voltak érintettek.


A 19. század és a 20. század első fele a nacionalizmus kora volt, ezek a nemzetiségek így is, úgy is kiváltak volna, persze nem volt korrekt, de a magyarizáció még csökkentette is a trianoni veszteségeket.

szept. 27. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
#14 Ez nem egészen így van. A nacionalizmus, a nemzeti mozgalmak már jóval 1848 előtt kibontakoztak. Már az 1830-as években hoztak a vármegyék tiltórendeltekeket a anyanyelvhasználatot illetően egyes nemzetiségek ellen. Az ellentétek már kialakultak korábban. Ezt csak a bécsi csak kihasználta és tovább élezte.
szept. 27. 18:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!