1920 előtt Nagy-Magyarországon, tényleg el voltak nyomva
a nemzetiségek?
Figyelt kérdés
Az 1910-es népszámláláson mindössze az emberek 54%-a vallota magát magyarnak, ezeknek az embereknek a döntő többsége a mostani Magyarország területén élt. Az 1920-ban elcsatolt területeken nem a magyarság volt többségben. Tényleg olyan rossz volt a helyzetük a nemzetiségeknek? És ha igen, miért?
Épp ellenkezőleg, az akkori viszonyokhoz képest nagyon jó dolguk volt a nemzetiségeknek Magyarországon. A rossz viszonyt az okozta, hogy a bécsi vezetés szándékosan igyekezett feszültséget szítani a Kárpát-medence népei között (oszd meg és uralkodj).
2023. aug. 31. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 anonim válasza:
Érdemes különvenni, hogy melyik nemzetiségről van szól, mert nem ugyanolyan státuszban voltak.
A horvátokkal pl. 1868-ban megtörtént a horvát-magyar kiegyezés, képviselőket küldhettek a parlamentbe, de saját országgyűlésük is volt.
Nyilván a többi nemzetiségnél bizonyos nemzetiségi autómiákat már nem adtak meg, de azért nem vertek meg senkit csak azért, mert mondjuk szlovákul beszélt. Sok terület kevert nemzetiségű volt, több nemzetiség élt egymás mellett pl. Felvidéken a magyarok, a szlovákok és a németek kb. egyharmados megoszlásban.
Az oktatást szokták sérelmezni, mivel a Lex Apponyi alapján minden iskolában (államiban és egyháziban is) tanítani kellett a magyar nyelvet. Hát jó... Ma is tanítják az államnyelvet kötelezően a nemetiségi iskolákban.
2023. aug. 31. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
3/7 anonim válasza:
2. Szerintem akkoriban nem volt olyan, akivel mi annyira rosszban lettünk volna. De amikor jött Trianon, mindegyik tartotta a markát. Akkor már eluralkodott a gyűlölet politika, amit egyes is írt.
2023. aug. 31. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 anonim válasza:
A 19. század végére az addig liberális nemzetiségi politika átment sajnos sovinisztába, erőszakos magyarosítás kezdődött, rendzeresek voltak az etnikai konfliktusok. Ehhez vedd hozzá az első világháborút és az akkor divatos nacionalizmust - adott volt, hogy önrendelkezét akarjanak.
2023. aug. 31. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 anonim válasza:
1868-ban született meg a nemzetiségiek számára széles körű anyanyelvhasználatot biztosító nemzetiségi törvény, Eötvös József jóvoltából. Később ezt a törvényt a magyar kormányok nem tartották be teljes mértékben és az ország nemzetiségi politikáját egyre inkább a magyarosító törekvések jellemezték. Ez főként Bánffy Dezső politikáján érhető tetten, aki szorgalmazta a nem magyar nevet viselő helységeknevek, illetve családnevek magyarosítását is. A helységneveknél később csak a hivatalos, vagyis magyar nevet lehetett használni. Az oktatás államosítására törekedtek, ahol a magyar nyelv és a magyar történelemszemlélet dominált.
2023. aug. 31. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 anonim válasza:
Tök jó olvasni, hogy három válaszadó (#2, #4, #5) is milyen tárgyilagos és korrekt választ adott!
Sokszor elcsúsznak ilyen kérdésnél a dolgok és politikai fröcsögés kezdődik.
2023. aug. 31. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
7/7 anonim válasza:
Az, hogy nem vallotta magát magyarnak valaki nem jelentette azt, hogy elnyomás alatt élt. Csak nem volt magyar és kész. Akkoriban nem volt túl nagy jelentősége ennek és felvilágosítanálak, hogy nem volt "Nagy-Magyarország", Osztrák-Magyar Monarchia volt.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!