Covid óta hány százalék lehet a valós infláció főleg a fogyasztási cikekkre és az élelmiszerre?
Értelmezni kellene az inflációs adatokat és akkor nem lennének "valós" meg "valótlan" várakozások. A kormány az átlagos információt teszi közzé, mert társadalmi szinten ez releváns. Ebbe beleszámít az autó, a cigi, az üzemanyag, a kenyér, a téliszalámi és az újság is. Van aki ezt, van aki azt veszi, a megfelelő súlyozással kerülnek beszámításba.
DE
Van a KSH-nak külön inflációs térképe, ahol terméktípusokra lebontva is látod az inflációt. 2022 novemberében pl. a tejtermékek inflációja meghaladta a 75%-ot, tehát majdnem duplájába kerültek mint az előző évben. Ezt nevezitek "valós" adatnak, mert az élelmiszereknél magas árakat láttok, de a KSH ezeket ugyanúgy közli, és semmivel sem valósabbak, mint a többi ugyanilyen inflációs adat. 2023 januárjában pl. az édességek és cereáliák (ide tartozik a balaton szeleted) ára 50%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. 2024-ben ez már csak 1,6%, 2022-ben 12%, 2021-ben 5%, 2020-ban pedig 4% volt. Százalékot nem így számolunk, de ha összeadod őket, 2020-tól kb 75%-os emelkedés jön ki, ami a valóságban ennél több a százalékszámítás miatt. Tehát a 80-ról 200 forintra emelkedett édességed nagyjából ki is jön a KSH adatai szerint. De mégegyszer mondom, ezek nem eltitkolt adatok, én is a KSH adataiból olvasom ki az általad "valósnak" nevezett adatokat.
Ne tévesszétek össze az éves inflációt a havi inflációval, az inflációcsökkenést a deflációval, és az átlagos inflációt a termékekre bontottal, és akkor nem lesz "valós" meg nem valós infláció, hanem le fogjátok tudni olvasni a megfelelő adatot a megfelelő helyről. A KSH adatai szerint pl a kenyér inflációja 2022 decemberében meghaladta a 81%-ot, tehát a 2021-es árhoz képest majdnem megduplázódott.
"De akkor kormánynak hogy jön ki 6 meg 10%?"
Nem tudom, hogy mennyire vagy tisztában az adatokkal, azaz, hogy mi mit jelent. Amikor azt mondják, hogy az infláció x%, azt alapjában az 1 évvel korábbi árakhoz nézik. Te pedig úgy tetted fel a kérdést, hogy a Covid óta, ami legalább 3 év, amiben volt legalább 1 év, amikor az infláció bőven 20% fölötti volt, az élelmiszer inflációja pedig efölötti. Gondolom matek 5-6. osztályban megvolt, hogy ha van egy 20%-os infláció, a következő évben pedig egy 10%-os, akkor a 2 éves infláció az nem 30%, hanem 32%. 1-1 év alatt még "nem nagy" a különbség, de például egy konstans 10% inflációval nem 10 év alatt duplázódnak az árak, hanem alig 7 év alatt.
Valaki említette a Balaton szeletet. Amúgy Árukeresőn egész jól lehet visszanézni adatokat.
"Ez 135 %-os infláció, hiába hazudja Orbán ezt egyszámjegyűnek"
Ajánlom elolvasni és értelmezni az én #11-es és #12, valamint a másik válaszoló #13-as hozzászólását. A papírzsepid nem egyetlen év alatt drágult ekkorát, az infláció viszont éves (előző év azonos időszakához képest) vagy havi (előző hónaphoz képest) adat. Ráadásul amit Orbán mond, az nem a zsebkendő inflációja, hanem az összes, Magyarországon elérhető terméké átlagban, megfelelő súlyozással. Ebben benne van a buszjegy ára, a benzin drágulása, a zsebkendőd, a tejtermékek, a kenyér, a cigi, az alkohol, a használt autó piac, a lakáspiac, az étkeztetések, a szolgáltatások, a építőanyagok, a hűtőgépek, a gyógyszerek, gyakorlatilag minden amit vásárolni tudsz. Ettől az adattól biztosan eltér a zsebkendők inflációja, de minden termékcsoportnak külön méri az inflációját a KSH, az adatok fent vannak a honapon attól függetlenül, hogy ezt Orbán nem rágja a választók szájába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!