Közgazdaságilag mivel magyarázható, hogy Magyarországon ennyire magasak az élelmiszerárak?
Az élelmiszer kereskedelem elég liberalizált piac tömegtermékekkel. Nincs ok arra, hogy Magyarországon jelentősen olcsóbb legyen a rizs, banán vagy pisztácia, mint más európai országokban, hiszen mi is ugyanazoktól a termelőktől kell megvegyük, mint a németek, francziák vagy britek. Ugyan nekünk miért adnák kevesebbért?
A helyi élelmiszer ipar termékei szintén kijutottak már szélesebb piacokra - ha egy magyar hűtőház a külföldi vevőknek is értékesíteni tudja mondjuk a mirelit meggy termelése egészét akkor a hazai vevőknek miért szabna meg más árat? Persze akadnak még "felfedezetlen" hazai termékek amik továbbra sem exportképesek - a szabolcsi alma vagy a magyar bor továbbra is eladhatatlanok külföldön a marketingbe ölt állami milliárdok ellenére. Ezek továbbra is bagóért állnak a hazai vásárlók rendelkezésére, vagy legalábbis addig amíg a termelők tönkre nem mennek.
1. Nem az árak magasak, a bérek alacsonyak.
2. Nemzetközi kereskedelemben nem lehet tartósan eltérő árakat alkalmazni a világpiactól. Illetve egy módon igen, ha nagyon eltérő a z adózási rendszer. Igaz, ez meg egyéb módon káros.
3. A magyarázat abszolút nem közgazdasági jellegű, hanem más. Közvetlenül Orbán Viktornak nevezik, közvetve pedig bávatag magyar társadalomnak,amelymindent benyal és eltűr.
"Ui.: Egyébként létezik egy nagyon jó módszer az árak mérséklésére - nem kell vásárolni."
Ez már most is így történik. 10+ éve azt hallani a fogyasztási mutatókban (ahol most Bulgária is megelőzött minket), hogy azért vagyunk a lista végén, mert a magyarok nem fogyasztanak, hanem megtakarítanak. Utóbbit én nem hiszem el, de az legyen az én bajom, a hivatalos kommunikáció szerint úgy van Magyarországon EU átlag, vagy ahhoz közeli árszínvonal, hogy mellette alacsony a fogyasztói kereslet. Ez azt jelenti, hogy nem a lakossággal van baj, hanem a kínálattal és lehet azért van ott baj, mert legmagasabb ÁFA mellett még különadók is súlytják a kiskereskedőket.
Ez egyrészt, másrészt pedig alacsonyak a fizetések. És alacsonyan is lesznek tartva, mert a kormány beismert büszkesége, hogy Magyarország versenyképességét az olcsó munkaerő adja. És a behozott távolkeleti vendégmunkásokkal elkötelezték magukat, hogy ezt így is fogják tartani.
A magas adókkal. Egyrészt a 27%-os ÁFA világbajnok, de sok más olyan élelmiszeren is van áfa, ami más országokban adómentes. Ezen kívül a különadók, amiket a kereskedőknek be kell építeni az árba. Szóval hiába mundja a királyunk, hogy a gazdag külföldi multikat adóztatja ez nem igaz, mert a közember fizeti ezt meg.
De van mégegy oka, mégpedig a kereslet-kínálat kiegyenlítődése. Ha ennyiért is megveszik, akkor ennyiért adják. Ha nem vennék meg ennyiért az emberek, akkor nyugi, biztosan lenne olcsóbb. Mint ahogy volt is erre példa tavaly, hogy annyira visszaesett a kereslet, hogy az élelmiszerboltok kénytelenek voltak kissé visszafogni az áremeléseiket, hogy ne veszítsék el a vevőiket. Szóval a mi hibánk is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!