Közgazdasági értelemben és azzal levezetve mitől van ma ez a jelenség Magyarországon?
Bár nem vagyok közgazdász, az ezzel foglalkozó tanulmányok azt mutatták ki, hogy a kormányok (beleértve Hornt, Gyurcsányt és persze Orbánt is) mindig a felsőbb társadalmi csoportok felé csatornázták a társadalmi transzfereket, ezért nyílik a társadalmi olló.
Ráadásul pont a felzárkóztató szociális alrendszerek kárára teszik mindezt, így konzerválja vagy inkább súlyosbítja a helyzetet.
Nézd meg a 24. oldalt kérdező. A fidesz alatt arányait tekintve pont hogy csökkentek a szociális kiadások. Amiért mégis nagyobbnak tűnnek a mai programok, annak az az oka, hogy nominális értelemben ténylegesen nagyobbak is, hisz az éves GDP-nk is nőtt azóta. + csökkent a feketegazdaság is.
A különbségek pedig azért szélesettek szerintem, mert a multik is jobban átszövődtek a hazai gazdaságban. A munkások stabilabban ugyan, de ugyanúgy alacsony fizetést kapnak, míg az új közép- és felsővezetői réteg versenyképes fizetést kap nemzetközi összehasonlításban is.
A KATA is sokat segített a kisgazdag vállalkozóknak (nem csoda, hogy folyamatosan szigorítani akarják, amit említettem feketegazdaságot igazából csak szürkévé változott, de nem lett felszámolva). A TAO csökkenésével is jól járhatott sok középvállalkozás (és pláne a nagyok).
+2 észrevétel kérdező:
1. Bajnait én kihagynám az összehasonlításból. Kvázi egy világgazdasági és költségvetési válságkezelést csinált, nem valódi, teljes ciklusu kormányzást, hogy tiszta lappal összemérhető legyen.
2. A fidesz "osztogatási" politikája is inkább csak 2014-től érhető tetten. Kvázi a '13-as manyup adósságcsökkentés és az új EU-s költségvetési ciklus után értelmezhető szociális paradigmaváltás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!