Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért van ilyen kevés közgazda...

Miért van ilyen kevés közgazdasági szak Magyarországon?

Figyelt kérdés

Nincs túl sok lehetősége az embernek közgazdaságtant tanulni manapság.

Egyedül a Corvinuson van már alkalmazott közgazdaságtan és közgazdasági elemző mesterszak. És ezek csak nappalin indulnak. Levelezőt megszüntették. 25 évesen el akarnék végezni egyet levelezőn, de nem lehet. Ahhoz meg már öreg vagyok, hogy nappalira beüljek.

A másik, hogy a magyar nyelvű képzést is megszüntették, a közgáz elemző csak angolul indul és nappalin.


Máshol csak üzleti szakok vannak.

Esetleg még a nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mesterszak, ami közgázosabb jellegűnek mondható, ez van még néhány vidéki egyetemen és indul levelezőn.


De régen még egy csomó egyetemen indítottak AK és közgáz elemző képzést, de ezek valahogy megszűntek pár éve. Meg volt régen egy közszolgálati nevű szak, ami hasonló volt az AK-hoz, az is megszűnt teljes egészében.



2023. máj. 25. 23:55
 1/7 anonim ***** válasza:
60%
Te miről beszélsz? Minden 2. ember közgazdász, minden 2. egyetemnek van gtk-ja. Hol élsz?
2023. máj. 26. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%
Szerintem éppen, hogy sok közgazdasági szak van Magyarországon. Attól, hogy csak az alkalmazott közgazdaságtannak van benne a szaknevében a közgazdaság szó, ugyanúgy közgazdász a kereskedelem és marketing, gazdálkodás és menedzsment, pénzügy és számvitel, nemzetközi gazdálkodás, emberi erőforrások stb. Épphogy szerintem indokolatlanul sok részre van osztva a közgazdaságtan, és sok szakiránynál annyira nagy átfedés van, hogy simán egybe lehetne szerintem venni több irányt. Ezeket a szakokat elvégezve is közgazdász elnevezéssel kezdődik a szakképesítésed a diplomádban. Ráadásul szinte bármelyik alapszakot elvégezve mehetsz utána bármelyik mesterre, ahol ugyancsak van 20 féle irány.
2023. máj. 26. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
37%

Az első két válaszadóval ellentétben én értem a kérdésedet: miért csak a Corvinuson és a PTE-n van klasszikus közgazdaságtan (economics), és miért nincs a vezető tudományegyetemeken (ELTE – itt volt, csak megszüntették…, SZTE, DE…). Nem tudom erre a választ, de megjegyzem, statisztika szak sincs, még mesterszinten sem, nemhogy alapképzésben… de nincs azt hiszem bioinformatika és biostatisztika szak sem, ahogyan rengeteg más sincs. Megszüntették a társadalmi tanulmányok (social science) szakot is, és kulturális antropológiát is csak Miskolcon lehet tanulni alapszakon, pedig az egyik legfontosabb alaptudomány ez is… Bezzeg műszaki menedzser meg nemzetközi kapcsolatok minden sarkon van…


A válasz szerintem az, hogy összeszerelő csarnok vagyunk, a szakmunkások országa, egyetemi szinten is. Ennél még nagyobb bajok vannak a felsőoktatásban. Például a legtöbb itthoni mesterszak értelmetlen üresjárat, a tanároknak már nincs mondanivalójuk mesterszinten a diákok felé. Sajnos ez a tapasztalat a legtöbb mesterszakkal. Külföldön rengeteg szuper mesterszak van, amiről itthon még csak nem is hallottak. Például adattudomány mesterszakok is csak most kezdenek indulni, persze gagyi tanrenddel (például mesterszintű statisztika nélkül, ami röhej). Elég csak körülnézni az angol, amerikai, holland, svéd egyetemek mesterszakjain, mennyire le vagyunk maradva.


A válasz szerintem az, hogy a felsőoktatás színvonala tükrözi a gazdaság állapotát, rothad az egész, az ország un. vezetése nem ért hozzá, nincs rendes oktatáspolitikánk, és még egyszer: csak összeszerelő csarnokban dolgozó szakmunkásokra van itthon szükség, nem értelmiségre.


2-esnek azért van némi igaza is, a gazdasági (business) szakok is közgazdász szakok, itt is van mikro- és makroökonómia, gazdasági matek, statisztika, ökonometria. De ezek valóban “gyakorlatias” (kevésbé elméleti) szakok, kevesebb tananyaggal, ami szerintem hiba. Simán lehetne normális kvantitatív marketing szakot csinálni, telepakolva rengeteg matekkal és tudományos kutatással, a terület alkalmas rá, csak a képzésünk nem erre van beállítva. A pénzügy és számvitelből is lehetne még matekosabb szakot csinálni. De túl sokat ne várjunk el a magyar oktatási rendszertől.

2023. máj. 26. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
75%

Mert nincs rá igény. Persze, bankok, biztosítók, elemző- és tanácsadó cégek sokat fizetnek ezeknek az emberkéknek, de ezekből is korlátozott számú van, és ők se tudnak évente több száz frissdiplomást felszívni. Vidéken például nem sűrűn lehet látni olyan álláshirdetést, ami kimondottan elméleti közgazdászt ír, nem pedig gazdasági végzettséget.

Azért a magyar vállalkozások és munkahelyek túlnyomó többséget továbbra is a KKV szektor adja, egy kisebb cégnél pedig megfizetni se tudnának egy ilyen embert, illetve annyi munkával ellátni se, amivel a bérének akár a töredékét ki tudná termelni.

2023. máj. 26. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs rá akkora igény, szerintem. Legalábbis a hallgatók részéről, a munkaerőpiac részéről nem tudom, azért nem hiszem, hogy ne tudna felszívni magasan képzett, jó elemzési készségekkel rendelkező közgazdászokat. Vagy a magyar oktatáspolitikának nincs rá igénye. Szomorú, hogy csak a BCE-n lehet már tanulni. Nappali semmiképpen nem játszik? MSc van máshol is, ösztöndíjas.

Első két válaszoló, szerintem itt a kérdező az angol economics-nak megfelelő közgazdász szakokra gondol. Magyarországon már szinte mindenki közgazdász diplomát kap, de ezek maximum gazdász szakok, business jelleg, külföldön ezt nem mossák így egybe.

2023. máj. 26. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez minden téren így van. Mérnöki szakokon is sokkal több az informatika, csapatmunka, projekt szemlélet, mint itt a balkánon, ahol még mindig a képlet magoltatás és a kiidegelés megy.
2023. máj. 26. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
5. Egyetértek azzal, hogy külföldön jobban megkülönböztetik az Economics és a Business szakokat, de azzal nem, hogy ez utóbbiak kevésbé lennének közgazdászok, mint az előbbiek. Sokáig én is ebben a hitben éltem, mert ezt mondták :D, de most már máshogy látom. A korvón például a marketing szakosok (amíg volt) ugyanabból a Hal Varianból tanultak, mint a GPME-sek. A közgazdaságtani törzsanyag kb. ugyanabból áll, csak az alk. Közgáz / GPME szakon mélyebben, többet, szivatósabban tanítanak. De ettől még a gazdasági szakosok is közgazdászok, csak más területre fókuszálnak.
2023. máj. 26. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!