Fideszesek szerintetek is rendben van az, hogy a magyar kormány a határontúli magyaroknak fejenként 100 ezer Ft-ot ad iskolakezdésre?
A magyarországi, itthon adótfizető magyaroknak miért nem jár a saját adójukból olyan támogatás amit a külhoni magyarok (vagy nem magyarok) megkapnak. Miért jó az, hogy a mi adónkat olyanok kapják meg akik nem itt adóznak és az a pénz az adott ország gazdaságát gyarapítja? Ti erre szavaztatok?
Szerintem nagyon elment ez a kommentelgetés egy totál más irányba. Én továbbra is azt vallom, hogy támogassuk a határontúli magyarokat, de ez legyen arányos a határon belüli adófizető polgároknak nyújtott támogatásokkal, és itt kiemelném a gyermektelen egyedülállóakat akik lényegében már csak befizetői a rendszernek, de semmit nem kapnak vissza.
Ezenkívül a határontúli magyarok támogatásában is különbséget tennék az EU tagországi és a nem EU tagországi határontúliak támogatásában. Ha megnézzük lényegében már majdnem minden EU tagország ahol magyarok is élnek előbbre jár mint Magyarország. Az EU-n belül van egy közös keretrendszer mely biztosítja nekik a megfelelő jogokat, és lényegében már nincsenek határok sem, szabad mozgásuk van. Persze törekedni kell arra, hogy helyben megőrízzék a magyarságukat és emiatt kell nekik különféle ezzel kapcsolatos támogatásokat adni, de akkor egyrészt annak visszakövethetőnek kell lennie, hogy tényeleg arra ment el amire adtuk, másrészt tarsuk meg az arányosságot a honi adófizetőknek nyújtott támogatásokkal. Az EU-n kívüli országoknál már más a helyzet, ott meg kell vizsgálni azt, hogy az adott országban milyen együttműködésre való hajlandóság van meg az EU irányálveinek követésére és ha ez hiányosságot szenved akkor célirányosan ezzel kapcsolatos ellentételező támogatásokat kellene nyújtani az adott országban élő magyaroknak. Ez a jelenlegi iskolatámogatási pénz a külhoni magyarok közt is igazságtalan, hiszen a felvidéki magyarok akik akár még magasabb életszínvonalon is élnek mint az anyaországi magyarok ugyanannyit kapnak mint a kárpátaljai magyarok, akik viszont jóval alatta vannak az anyaországi életszínvonalnál is. Tehát továbbra is tartom, hogy itt a cél a szavazatszerzés volt és ebből kifolyólag kidolgozatlan és átgondolatlan ez a támogatási forma is, mint oly sok minden a fidesznél.
51-es. Kérdező, én minden soroddal egyetértek (az sem rossz ötlet, hogy EU-tagok és EU-n kívüliek esetében más legyen a szabály - a legjobban a háború sújtotta Ukrajna magyarjait kellene most segíteni!).
A baj csak az, hogy bevezettél egy nagyon szubjektív és relatív fogalmat: "legyen ARÁNYOS a határon belüli adófizető polgároknak nyújtott támogatásokkal"...
Ez mit jelent? Mi lenne az "arányos" pontosan? Ha egy magyarországi MINIMUM 150.000 forintot kap egy évre, a 100.000 forint nem arányos? Mi volna az arányos akkor?
"és itt kiemelném a gyermektelen egyedülállóakat akik lényegében már csak befizetői a rendszernek, de semmit nem kapnak vissza."
Gyermektelenek nemlétező családi pótlékához viszonyítanád a határon túli gyermekek támogatását? Vagy hogy jön ez ide?
A gyermektelen határon túliak sem kapnak semmilyen támogatást.
"Az EU-n belül van egy közös keretrendszer mely biztosítja nekik a megfelelő jogokat, és lényegében már nincsenek határok sem, szabad mozgásuk van."
Sajnos NINCS ilyen keretrendszer. Ennek létrehozására irányult a Minority Safepack kezdeményezés, de annak ellenére nem került az EU döntéshozó fórumai elé, hogy sikerült a szükséges aláírás-számot összeszedni.
Itt utánaolvashatsz: [link]
Sajnos NINCS semmilyen EU-s közös minimum, ami a kisebbségek jogait garantálná. Teljesen tagállami hatáskör - ezért is lehetett Szlovákiában pl. olyan nyelvtörvényt megszavazni, ami súlyosan korlátozza a közösség anyanyelvi jogait... De még mindig jobb helyzetben vannak mint mondjuk a baszkok, provanszálok, bretonok, korzikaiak Franciaországban, ahol lábbal tiporják a kisebbségek jogait (el sem ismerik őket). Nyilvánvaló, hogy a francia ellenálláson bukhatott meg a Minority Safepack is...
Ezt tehát rosszul tudod. Nem létezik EU-s szabályozás, sem pedig egy közös keretrendszer!
És végül: ez az EGYETLEN támogatási forma, amit a magyar állam - más államokhoz hasonlóan - a határon túli közösségeknek biztosít. NEM LÉTEZIK más, pénzben kifizetett támogatás, amit határon túli magyarok a szülőföldjükön igénybe vehetnek!
Tisztázzuk: ez a támogatási forma az ANYANYELVEN TANULÁS támogatása, ami minden környező országban egy TÖBBLETKÖLTSÉGGEL JÁR!
Ha anyanyelven tanulsz, akkor PLUSZ TANTÁRGYAID VANNAK (minden más mellett, amit a román, szlovák, szerb, stb. gyermek is tanul!).
Ha csak Romániáról beszélünk (én ezt ismerem), elmondható, hogy a magyarul tanulás rengeteg gyermeknek UTAZÁST igényel (pl. nincs helyben magyar iskola), bentlakás vagy kintlakás költségeit feltételezi, a plusz tankönyvek és tanszerek megvásárlásáról nem is beszélve, egy román gyerekhez KÉPEST!
Minden kisebbségi gyermek Romániában PLUSZ ERŐFESZÍTÉST tesz azért, hogy anyanyelvén tanuljon (ami ott kezdődik, hogy egy tantárggyal több érettségi tantárgyat vállal - miközben románból, matematikából, stb. ugyanúgy le kell érettségiznie, mint a román gyereknek).
Azt gondolom, a magyar állam, a többi anyaországhoz hasonlóan ezt a többletvállalást igyekszik támogatni és honorálni ezzel az évenkénti egyszeri támogatással.
Hogy ez sok vagy kevés, arról lehet vitatkozni - mindenesetre jóval kevesebb, mint a belföldi családi pótlék egy évre (más támogatásokról, adókedvezményekről nem is beszélve).
Ettől függetlenül az arányosításban egyetértek - csak kérdés, mit nevezel "arányos" mértéknek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!