Nem vagyunk Európa legszegényebb országa. Az NGM cáfolja. Valójában jobbak vagyunk, mint Szlovákia, Románia vagy Lengyelország?
Megjelent egy cikk, amit nem értek vagy nem vélem érteni. Remélem nem azt magyarázza, hogy azért kültünk sokkal kevesebbet a többi EU országnál, mert spórolunk a háborúra? Én így értelmeztem a sorokat. Viszont az adatok szerint jól állunk jövedelemszerzés terén, de nem költünk. Hogy kell értelmezni?
"Az adatok helytelen értelmezése és tudatos félrevezetés az Eurostat adataiból azt a következtetést levonni, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa – írta a legutóbbi fogyasztási rangsorra reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca szerint a megtakarítások növekedése áll a háttérben."
Így a fogyasztási adatok önmagukban csak korlátozottan értelmezhetők, abból a szegénységre való következtetést tenni rosszindulatú csúsztatás."
"A tények azt mutatják, hogy a szomszédunkban zajló háború következtében a magyar családok óvatossági motívuma,teljesen természetes módon megerősödött – írja az NGM. Így a lakosság bruttó megtakarítási rátája a korábbi magas szintről még tovább növekedett, és meghaladta a 21 százalékos szintet, ami az unión belül a legmagasabb érték. Következésképpen
a magyar családok nem elköltik a jövedelmüket, hanem megtakarítják."
+ "A megtakarítások alapja pedig a folyamatosan emelkedő bérszínvonal és a növekvő foglalkoztatottság: 2010-hez képest egymillióval dolgoznak többen, miközben a munkanélküliség az egyik legalacsonyabb az unióban."
Mi az igazság?
Most jön a háború. A választáson a plakátok tele voltak. Tele volt a média, újságok is vele. Minden héten jön egy Macron, Tusk, Urzula van der Leyen háborús kijelentés. Weber az EU sorkatonaságot akarja visszavezetni. Lehet hogy mi magyarok erre úgy reagálunk, hogy spórolunk a nagy Európai égésre?
Nem tudom. Én így képzelem
Ha a magyar családok megtakarítják a jövedelmüket, akkor:
"Az Eurobarometer felmérése szerint a magyar lakosság 22%-a rendelkezik legalább fél évre elegendő tartalékkal. Ugyanennyi embernek van 3-6 hónap közötti időre elégséges félretett pénze, míg a többség (52%) kevesebb mint 3 hónapig tudná kihúzni, ha hirtelen elveszítené a fő jövedelemforrását."
Hogy is van ez?
Szerintem régió függő.
É.Ny. Dunántúl jobb, mint Szlovákia, Románia nagyrésze.
De Somogy, Békés meg rosszabb.
Olyan tekintetben megcáfolja a VG az állítást, hogy igen, nem a fogyasztás az egyedüli fokmérője az emberek szegénységének/gazdagságának.
Viszont egy torz mérőszámot egy másik, még torzabb mérőszámmal akarja elhesegetni. Miért torz a pénzügyi vagyon mérőszáma? Azért, mert a szupergazdagok felső 1%-a is idetartozik. Vagyont tekinve még drasztikusabb az olló a gazdagok és a szegények között, mintha a jövedelmeket néznénk, ugyanis a gazdagok általában nem munkabérből szedik meg magukat. Nekem van 500e Ft jövedelmem, a szomszédnak 5.000e Ft-ja, a különbség 10x-szeres. Nekem van 2 havi megtakarításom, ami 1.000e Ft, neki meg 200.000e Ft, mert például ő osztalékot is kap a cégéből munkavállalói részvény után, vagy mert céges nyugdíjbiztosítása van stb. A különbség 200x-szoros.
Ez egyrészt, másrészt pedig, hogy a magyarok megtakarítják a jövedelmüket már egy évtizedes duma. Amit megtakarítunk, azt egyszer el is költjük és meg kellene mutatnia magát a fogyasztásban pl.: pont válságok idején. De sem a Covid idején, sem pedig a rezsiválság idején nem úgy nézett ki, hogy a megtakarításainknak hála kevésbé verődtünk volna a földhöz. Milyen megtakarítás az, ami egyszer sem kimutatható, hogy felhasználták volna? Vagy felhasználták és még így is utolsók közt maradtunk a rangsorban? Na az végképp szomorú lenne.
Egyik nézőpont sem teljesen igaz.
A vg.hu-s cikk nem részletezi, hogy a magyarok megtakarításai MIBEN vannak. Mert nagyon nem mindegy, hogy készpénzben, likvid állományban, vagy nehezen likvidálható vagyonban (pl. balaton parti ház). Egyedül az állampapírt emeli ki, de ez önmagában kevés az összehasonlításhoz. A minimálbér és a garantált bérminimum emelkedésének mértéke teljesen irreleváns, a reálbérnövekedés az, ami számít.
A szegénység egyébként nem egy egzakt fogalom, mert kit tekintünk szegénynek? Mitől szegény vagy gazdag egy ország? Önmagában sem a fogyasztás mértéke, sem a GDP, sem a munkanélküliségi ráta nem ad erről teljes képet. Úgyhogy igazából mindkét oldal ferdít egy kicsit.
"Nem vagyunk Európa legszegényebb országa."
Most a földrajzi értelemben vett Európára vagy az EU-tagállamokra gondolsz?
Mert azt én se vitatom, hogy jobban élünk, mint Albánia vagy Koszovó. Ilyen értelemben mindenképpen igaza van az NGM-nek.
Attól függ, hogy hogyan értelmezzük a szegénységet.
Az alacsony fogyasztás oka valóban lehet az, hogy nincs semmije az embernek, akkor valóban szegény. De visszafoghatja a lakosság a kiadásait ezer más féle okból is, amiből meg nem következik, hogy szegény lenne.
Szóval nagyon könnyen félre lehet ezt magyarázni, és sajnos meg is történt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!