Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár Jánosék tényleg egy...

A Kádár Jánosék tényleg egy csomó külföldi hitelt vettek fel, ami még ma is ketyeg?

Figyelt kérdés

Elég megosztó korszak... Van aki szereti, mert volt munka, épültek a panelházak, utak, gyárak. Van aki meg utálja a szocializmus megkötései miatt.

Én még nem éltem akkor. Viszont néztem erről egy dokumentumfilmet, ahol azt mondták, hogy nagyon rossz volt az ország gazdasági helyzete a szocialista gozdálkodás miatt. Ezért hiteleket vettek fel. Majd a hiteleket is hitelből fizették. Erről azonban semmilyen módon nem tájékoztatták a lakosságot. És ezekből a pénzekből tudott épülni az ország. És állítólag ez a hitel még a ami napig nem járt le teljesen.

Ez igaz?


jún. 23. 20:20
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%
3/10 anonim Úgy pontos, hogy az USA felajánlotta a segítséget Antal Józsefnek. Antal nem fogadta el, a nagy kérdés, mit kért cserébe az USA.
jún. 23. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%
Az akkori hitelek, Szovjetunió kérésére, beleegyezésével lettek felvéve. Egy részük tulajdonképp áttételesen Szovjetuniónak. Ezek ki lettek fizetve a 90-es években. Ezért voltak kénytelenek fillérekért eladni a gyárakat, üzemeket, stb, hogy tudjon az ország fizetni, mert különben államcsőd.
jún. 23. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos Kádárnak is megvolt kötve a keze nem csinálhatott azt amit akart Bizony az is elég sokszor előfordúlt hogy Kádárnak kellett felvenni kölcsönöket és átadni a szovjet vezetésnek mert a szovjetek nem kaptak hitelt a nyugati országoktól.
jún. 23. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
76%

>Ezért hiteleket vettek fel. Majd a hiteleket is hitelből fizették.

-Ezzel kb. minden ország így van. Ha a GDP-arányos államadósság mondjuk 60% (ami nem egy horribilis érték), beszeded adóként mondjuk a GDP 20%-át, és 10% többlete van a költségvetésednek (ami megint extrém, mínusz pár százalék a szokásos) akkor A 20% 10%-a az 2%, abból 30 év alatt lehet csak a 60%-ot visszafizetni. Azaz a javuló adósságpálya is csak úhgy működik, hogy a lejáró hiteleket új hitelekből törleszted.


>Erről azonban semmilyen módon nem tájékoztatták a lakosságot.

-Mert az AgitProp osztály fő feladata nem a nép edukálása, hanem a kormányzat politikájával elégedett polgárok kinevelése. Ez ma is így van, lásd Nemzeti Konzultáció...


>És ezekből a pénzekből tudott épülni az ország.

-A Kárpátok Géniusza megpróbálta máshogy, nagyon alacsonyra (20% ha jól emlékszem) sikerült levinni az eladósodottságot, cserébe durva áruhiány, élelmiszerhiány volt, a közvilágításon is spóroltak (akkori Rádiókabaré: Látod ott azt a sötét foltot? Azok ott Bukarest fényei)


>És állítólag ez a hitel még a ami napig nem járt le teljesen.

-Ugyan, ki a fene vett volna elfogadható áron kötvényeket egy gazdasági mutatók alapján enyhe lejtmenetben lévő szocialista országtól 40 éves futamidővel? Senki, szóval már rég lejártak.


Egy korrekt cikk a témában:

[link]

jún. 24. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Elolvastam a cikket. 2011-es. Gondolom az elmúlt 13 évben még rosszabb lett a helyzet. Egyedül azt hiányolom belőle, hogy leírja, mit kellene tenni: "a gazdasági makroszerkezet tudatos átalakítása", de nem ír konkrétumot, hogy konkrétan ez mit takar, ami annyira fellendítené a gazdaságot.
jún. 24. 09:51
 16/16 anonim ***** válasza:
#15 Nem lett rosszabb, de sajnos jobb sem. Illetve ez csak akkor igaz, ha az implicit adósságot nem számoljuk bele. A Gyurcsány-éra adósságspiráljának egyik fő oka a magánnyugdíjpénztári rendszer volt. Ez garantálta volna, hogy a mai 30-40-es korosztálynak legyen fizetőképes nyugdíja, de csak növekvő eladósodottsággal tudták finanszírozni. Orbánék megszüntették a rendszert, de ettől még ugyanúgy nyugdíjat kell fizetni majd a mai harmincas, negyvenes korosztálynak, ha nyugdíjba mennek, csak nem lesz miből. A MANYUP-ok államosításakor az állam tulajdonába került államkötvények bevonásra kerültek (ha az állam önmagának tartozik, ez csak formaság), ezáltal azonnal csökkent az államadósság nominálisan is. A MANYUP terhek nélkül a költségvetés többletes lett, amiből szépen faragtak az államadósságból. (Nem nominálisan, de GDP-arányosan) Erre jött a kovid-visszaesés (ami a GDP csökkenése miatt még változatlan adósságállomány esetén is rontja az adósság/GDP arányt), majd az energiaársokk, (amit nem jól kezeltünk, lásd rezsicsökkentés): ismét érintettük a 80%-os arányt, de ahogy agazdaság felpörög, most olyan 72% körül állunk. Nem jó, de nem is tragikus :) Az olaszoknál 140% körül van, igaz, ők euróban olcsóbban megússzák, mert alacsonyabb a reálkamata - amíg ki nem rúgják őket az eurozónából, vagy szét nem esik magától.
jún. 24. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!