Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért van az, hogy egy elöőre...

Miért van az, hogy egy elöőre megtervelt választási csalásra sokan ennyit mondanak: de ő legalább szakember?

Figyelt kérdés

Itt pedig Karácsony Gergely főpolgármester reakcióját olvashatjátok:


"Akkor a további tisztánlátás miatt pár tényszerű állítás a jelenleg is zajló újraszámlálási folyamatról.


1️⃣ Miért tartunk itt? Azért, mert a „választók megtévesztését célozta és eredményezte az a stratégia, hogy az egyik főpolgármester-jelölt 48 órával a választás előtt visszalép, és támogatóit arra kéri, hogy az állítólag független jelöltre szavazzon". Mindezt nem én mondom, hanem a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózata (ENEMO), amelynek a június 9-ei választást megfigyelő missziója elítélte ezt a gyakorlatot. Azt viszont már én mondom, hogy ez volt az Orbán-Ungár paktum, amelynek kezdetektől célja a választók megtévesztése. A Szentkirályi- és Vitézy-kampányok együtt, és alighanem egyeztetve ezt a célt, a választók átverését szolgálták. Ez még a két kampány döbbenetes mértékű pénzköltésén is látszik.


2️⃣ A Nemzeti Választási Bizottság fideszes többsége tegnap statáriális döntést hozott az újraszámlálásról. A fideszes többség nem adott lehetőséget az ellenzéki tagoknak arra, hogy érdemben és egyenként vizsgálják meg Vitézyék állítólagos „bizonyítékait”. Egy óra alatt hívták össze az ülést, a tagok az ülés előtt percekkel kapták meg a dokumentumokat. Azokról pedig első ránézésre látszott, hogy a legtöbb esetben előre megírt nyomtatott papírokat töltöttek ki a zömmel a Fidesz által delegált szavazóköri bizottsági tagok. Ennyi idő alatt még azt sem lehetett ellenőrizni, hogy egyáltalán létező emberektől származnak-e ezek a „bizonyítékok”.


3️⃣ A Nemzeti Választási Bizottság fideszes többsége nem a lezárt urnákat kérte be az újraszámláláshoz, hanem arra utasította a helyi választási irodákat, hogy az urnákból vegyék ki az ott elvben kötegelve megtalálható érvénytelen szavazatokat. A Nemzeti Választási Bizottság fideszes többsége nem tette kötelezővé, hogy az urnákat csak ellenzéki választási bizottsági tagok jelenlétében bonthassák föl, erre csak lehetőséget adott. Tudunk olyan fideszes kerületről, ahol – hogy hogy nem - a jegyző nem kívánt élni ezzel a lehetőséggel, mire az ellenzéki delegált odaért, ő már felbontotta az urnát. Hogy közben történt-e valami, azt senki nem tudja már ellenőrizni.


4️⃣ Az érvénytelen szavazólapokat úgy kell elvileg kötegelni a törvény szerint, hogy a köteg ne legyen észrevétlenül megbontható, vagyis ne lehessen kivenni vagy betenni szavazólapot, vagy akár újabb ikszet tenni a szavazólapra. Ha már nem a leplombált urnákat kérte be az NVI, az újraszámolás tisztasága csak akkor lenne biztosított, ha legalább a kötegek bontatlanul érkeznek be a Nemzeti Választási Irodába. Ezzel szemben tudunk olyan kerületről, ahol a Nemzeti Választási Iroda utasítására hivatkozva felbontották helyben a köteget, és csak a szavazólapokat küldték be egy borítékban az NVI-hez. Sem a kötegek felbontása során, sem a szállítás közben nem volt biztosított az, hogy ne lehessen belenyúlni a kötegbe, illetve a szavazólapokat ne lehessen manipulálni.


Összességében a most zajló eljárást nehéz másként látni, mint úgy, hogy egyik eleme annak a stratégiának, amelyről a nemzetközi választási megfigyelők is kimondták: a választók megtévesztését eredményezte. Ezt kimondani pedig akkor kell, amikor nem tudjuk, mi lesz az újraszámlálás eredménye."



jún. 13. 14:27
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
29%

#8

"Viszont a Fidesz okosabb annál, hogy bizonyítható választási csalást kövessen el."

Nem tudok olyan választásról 2010 után, amiről a Kúria ne mondta volna, hogy a fidesz választási csalást követett el.

Csak rendszerint olyan kis létszámú a csalás, amin lebuknak, hogy a Kúria azt mondja, hogy nem befolyásolták a választást.

jún. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
53%
Nem történt csalás, csak az NVI valami nagyon amatőr gittegylet, ezért adott téves utasításokat a választás előtt, és ezért nem figyelnek semmire.
jún. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
77%

Karácsonynak teljesen igaza van, hiszen elég párszáz Szentkirályira leadott lapon beikszelni vitézyt is és máris megvan a többsége.


Így, hogy nem volt megoldva az ellenőrzés, a csalás teljesen nyilvánvaló.

jún. 13. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
46%

#10 "#9 nem érted. Ez nem azt jelenti, hogy csak ellenzékiek lehetnek ott, hanem azt, hogy legyen ott ellenzéki, mert jelen állás szerint az sem biztosított, hogy akár 1 is legyen."

de bizony, jelen állás szerint is minden szavazókörbe joga van delegáltat küldenie minden egyes szervezetnek ami ott jelöltet állít vagy listán lehet rá szavazni.

Ha egy urnabontásnál nincsen ellenzéki szavazatszámláló az csakis azért lehetséges mert az ellenzék oda nem talált embert aki ott lett volna és nem azért mert ne mehetett volna ellenőrizni.

"A választási bizottságok választott és a megbízott (delegált) tagokból állnak. Választási bizottsági tag megbízására a listát állító jelölő szervezetek jogosultak.

A jelölő szervezetek alapvető érdeke, hogy valamennyi választási bizottságba delegáljanak tagot, mivel így személyesen ellenőrizhetik, elősegíthetik a választás törvényes lefolyását, illetve aktív részesei lehetnek az esetleges jogviták eldöntésének."

[link]

jún. 13. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
76%

#14

"Ha egy urnabontásnál nincsen ellenzéki szavazatszámláló az csakis azért lehetséges mert az ellenzék oda nem talált embert "

Ez tényszerűen nem igaz. A választást jelenleg még mindig a fidesz bonyolítja le, ha egy urnabontáshoz nem hív vagy későn hív ellenzékit, akkor tök mindegy, hogy küldtek-e vagy.

jún. 14. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
0%

#15 Még be is másoltam neked a választás hivatalos oldaláról, hogy minden jelölőszervezetnek joga van delegálni tagot.

Nincs olyan, hogy urnabontáshoz nem hívnak ellenzékit, egyszerűen minden egyes urnát úgy KELL kibontani, hogy azt minden jelölőszervezet képviselője láthassa és azok ott vannak a szavazókörben, a szavazatszámláló bizottságban.

Nem a fidesz csinálja a szavazatszámlálást, hanem az előre kijelölt szavazókörök delegáltjai. Ezekről is pontosan le van írva, hogy nem kell engedélyeztetni, nem kell megszavaztatni, a törvény szerint a jelölö szervezetnek joga van oda tagot delegálni és az megy és kész.

"Az SZSZB, valamint az egy szavazókörös településen a HVB megbízott tagjait a helyi választási iroda vezetőjénél kell bejelenteni szintén legkésőbb a szavazást megelőző 9. napon 16.00 óráig.

Ha az átjelentkező választópolgárok nagy száma miatt az SZSZB-t a HVI kiegészítette, úgy a további tagok megbízására vonatkozó bejelentési határidő a szavazást megelőző 2. napon 16.00 órakor jár le. A helyi választási iroda vezetője haladéktalanul értesíti a megbízásra jogosultakat erről a lehetőségről.

A bejelentésnek tartalmaznia kell

a megbízó nevét (jelölő szervezet esetén, annak képviselője nevét is),

a megbízott tag nevét és személyi azonosítóját, valamint

a választási bizottság megjelölését (ahová a megbízás szól).

A bejelentésnek kötött formája nincs, azt a megbízó jelölő szervezet maga alakítja, azzal, hogy a bejelentésnek tartalmaznia kell minden, a Ve. 30. § (3) bekezdése szerinti adatot. Leírtak okán tehát nincs jogszabályi akadálya annak, hogy a jelölő szervezet a bejelentését tömbösítve (pl.: táblázatos formában) tegye meg."

[link]

Nem hívnak ellenzékieket, hanem mindenkinek joga van delegálni tagot és a fidesz-kdnp is csak együtt 1 tagot delegálhat a bizottságba, mint minden közösen induló szerv.

Az urnák bontásának is meg van a szabálya. Nincs olyan, hogy valaki fogja, elviszi egy sarokba és felnyitja. A bizottság tagjai kell, hoyg ezt együtt megtegyék. A bizottságnak pedig minden jelölőszervezet delegáltja is tagja.

"A bizottság tagjai az urnák felbontása előtt – akár az előző feladattal párhuzamosan is – először a fel nem használt, valamint a rontott (cserélt) szavazólapokat veszik számba: külön-külön kötegbe foglalják őket, majd a kötegeket lezárják és lepecsételik úgy, hogy a pecsét megsértése nélkül szavazólapot ne lehessen kivenni vagy betenni.

B. Feladatok az urna bontás után

3. Urnabontás és a szavazólapok szétválogatása

Ezt követően a bizottság ellenőrzi az urnák pecsétjének érintetlenségét, majd az urnák felbontása után meggyőződik az ellenőrző lapok meglétéről. Minden használatba vett urnában – a mozgó urnában is – meg kell lennie a szavazás megkezdésekor elhelyezett ellenőrző lapnak. A bizottság tagjai ezután a szavazólapokat kiveszik a borítékokból és típusonként szétválogatják őket. A bizottság az urnába üresen dobott borítékokat figyelmen kívül hagyja."

[link]

jún. 14. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
76%

#16

"egyszerűen minden egyes urnát úgy KELL kibontani, hogy azt minden jelölőszervezet képviselője láthassa"

Te tényleg ilyen ostoba vagy? Pont az az állítás, hoyg ez NEM TÖRTÉNT MEG. Delegálva volt személy, de nem lett megvárva, hanem kibontották.

jún. 14. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
0%
Amit ide bemásoltál gondolkodás, kritika nélkül elhiszed?
jún. 14. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!