Hogyan oldanád meg a nyugdíj-problémát?
A jelenlegi rendszer kb 20 éven belül letérdel, egyszerűen nem lesz annyi adófizető aki fenn tudná tartani a nyugdíjasokat.
A nyugdíjkorhatár emelése időt nyer, de a problémát nem oldja meg.
A magánnyugdíjpénztárak megoldást nyújthatnak, de ahhoz nyilván a mostani fiataloknak most kell elkezdeniük használni, ráadásul a közvélmény eléggé bizalmatlan ezzel, elvégre kb 10 éve elvették az emberektől az ilyen jellegű megtakarításukat, félnek, hogy megint így járnának.
Szerintetek mi lehetne a megoldás?
Én eleve ellenzem ezt a túlzottan szocialista felosztó-kirovó rendszert.
Legyen egy alapnyugdíj, ami mindenkinek jár,aki ledolgozott 40 évet.Ez egy fix összeg lenne mindenkinek, mindig a mindenkori minimálbér nettója.
Aki viszont többre vágyik, az tudna adómentesen nyugdíjbiztosításokat kötni.Az állam megteremtené a feltételeket, a piac meg rendezné a többit.
2, áh, egyszerűen kevesebb ember nem tudja kitermelni több ember nyugdíját.
Gondolj bele, mennyi a fizud nyugdíjba szánt adórésze? 10-15%? Abból megél valaki? Nyilván nem. Ez a fajta rendszer csak úgy működik, ha több dolgozó van, mint nyugdíjas.
2023-ban 1 971 ezer 64 évnél idősebb van, erre jut 5 942 ezer aktív korú.
2044-ben 2 254 ezer 64 évnél idősebb lesz, erre jut 5 177 ezer aktív korú.
2064-ben 2 147 ezer 64 évnél idősebb lesz, erre jut 4 491 ezer aktív korú.
2023-ban egy nyugdíjas korúra 3 aktív korú jut.
2044-ben egy nyugdíjas korúra 2,3 aktív korú fog jutni.
2064-ben egy nyugdíjas korúra 2,1 aktív korú fog jutni.
Szóval ha most 3 ember, igazából 2,3 aki tényleg dolgozik is, képes 560-as bruttóból kitermelni 220-es öregségi nyugdíjat akkor ha semmit nem javulna a fizetések reálértéke akkor is 170 ezres nyugdíjra még jók lennénk.
Ha csak egy 30%-os reálbér növekedést prognosztizálunk a következő 20 évre (az előző 20 évben 100% környéki volt), akkor reálértéken pont ugyanannyi lesz a nyugdíjad 20 év múlva is mint most. (nyilván ha az akkori átlagbér arányában nézed akkor kevesebb, de nyugaton a helyettesítési ráta sokkal alacsonyabb, szóval ott már most megszokott, hogy az aktívak bérének csak nagyon kis százalékát kapják a nyugdíjasok)
Ez neked teljes letérdelés?
5, jogos, ez így ahogy leírod, nem letérdelés, bár egyharmadával nőnek a terhek, az tagadhatatlan.
De honnan a prognózisok? Csak mert 44 és 64 között gyakorlatilag nincs emelkedés, miközben az átlag életkor növekedése a nyugdíjasok számát is növeli.
Amúgy a nyuggerek száma valamikor 2050-2060 környékén tetőzik.
De enged is ezt el, hogy hány aktív korú jut egy nyugdíjasra. Szimplán nézd meg mennyi most a GDP és mennyit szánunk belőle a nyugdíjrendszerre. Vagy nézd meg pl. Japánt, hogy érdemben nem csökkent a GDP náluk, hiába öregednek el és dolgoznak egyre kevesebbet a fiatalok is.
A manyup rizikós. Az én esetemben a korábbi manyupom becsődölt (?!). Nem kaptam tájékoztatást róla, csak annyit, hogy egy jogutód vette át a péztárt.
Nyugdíjba menetelem után 50 %-ot sem kaptam vissza. A nejem semmit -tájékozttásuk szerint a megkapott dokumentációban a neve nem szerepelt.
A Miami reptéren egy 80 év körüli férfi takarított.
Ottani ismerősömet kérdeztem, hogy miért van ez.
Azt mondta, valószínűleg becsődölt a nyugdíjpénztára.
Különböző megoldások vannak, több nyugat-európai országban 70 év a nyugdíjkorhatár.
A foglalkoztatottság növelésével jelentősen növekedett a befizetett nyugdíjjárulék. Ezzel együtt a reálbérek növekednek, ami magasabb járulékbefizetést jelent, ugyanakkor a nyugdíjak csak inflációkövetően növekednek, ami valójában értékcsökkenést jelent.
- Hiába növekedett "inflációkövetően" kétszeresére az elmúlt tizenegynéhány éve a nyugdíjam, ha ez nem egy ú.n. "nyugdíjas kosár" szerinti inflácó követést jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!