Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy állami lakásprogram...

Egy állami lakásprogram javítana egy gyerekvállalási kedven?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy a gazdag Fideszesek összefognának és elérnék, hogy minden fiatal pár kapjon egy lakást ingyen Budapesten 20 év adósrabszolgaság nélkül. Ezen kívül a minimálbér is megemelkedne havi 800e forintra. Tegyük fel, hogy mindez úgy történne, hogy az árak közbe nem szállnának el és a gazdasági helyzet se változna?


El tudnánk így érni mondjuk egy 2.5+ -os reprodukciós rátát a 20as/30as korosztály körében?



2023. szept. 15. 09:38
1 2 3
 21/28 A kérdező kommentje:

Én például középosztálybeli körülmények között nőttem fel, viszont amivel egyértelműen probléma volt, az az állami oktatás minősége (már a 2000es években is).


Ha a leendő gyerekemnek jobbat akarnék (az állami szerintem rosszabb lett), fizetős suliba küldeném, ami viszont egy gyereknek havonta 300e+ forint.. amit viszont már nem nagyon tudnék kifizetni.

2023. szept. 16. 21:38
 22/28 anonim ***** válasza:

Nyugaton sincs kolbászból a kerítés. Pl az óvoda fizetõs: egy alap szintū fizu felét elviszi, ha nem többet. Az ingatlanok is drágábbak mint M.o-n.

Az átlag nyugati persze még mindig jobban él mint a magyar, de egyre kevésbé. És sokszor nincs semmi tulajdona az autóján kívūl. A gyerekekre meg a világ pénzét is el lehet költeni. Már pici kortól indul a gyerektablet aztán jön az okostelefon stb. Nem csoda, ha nincs nagy gyerekvállalási kedv.

2023. szept. 17. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
18%

"A 800e minimálbérrel pedig az a gond, hogy arányos ár növekedéssel is lehet számolni.


Vagy is minden 3× annyiba kerülne, tehát pont ugyan ott lenne mint előtte"


Az megvan hogy nyugaton gyakorlatilag már olcsóbb a kaja mint itthon? Pedig még az utolsó mekis is 800.000-et keres. Akkor most hogy is van ez?

2023. szept. 17. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 Kroms ***** válasza:

#23

Mert a termékekre csak minimálisan hat a lokális infláció, mivel azok importálhatóak. A szolgáltatások árát nézd meg és máris látni fogod a különbséget.

2023. szept. 17. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 A kérdező kommentje:
Az óvoda/iskola mindenhol fizetős ha nem akarom, hogy a gyerekem napbarnította szegregáltakkal herbálozzon szünetben a szexuális felvilágosítás/helyzetgyakorlat óra után.
2023. szept. 17. 19:27
 26/28 A kérdező kommentje:
24: Hollandiában helyben termelik a legtöbb élelmiszert + még ők exportálnak. Nézd meg egy Holland falu utcaképét google earth -el, majd utána egy magyart...
2023. szept. 17. 20:14
 27/28 anonim ***** válasza:

#24 Milyen szolgáltatásra gondolsz? Azokra ahol a szolgáltató alkalmazottja szintén legalább 800ezret keres?😂 Mert ott értelemszerūen magasabb az ár.

Akárhogy is, amit írtam ugyanúgy valid. Egyáltalán nem igaz, hogy "mindennek" az ára a háromszorosára ugrana. Még a szolgáltatások ára sem nõne ilyen szinten. Pl a fodrász itthon már simán elkéri a kinti ár 80-90%-át. Étteremárak gyakorlatilag már ugyanott vannak mint nyugaton. Kaja drágább, telefon, net kb ugyanannyi. Miért? Mert mutyiországon lassan már az adót is megadóztatják.

2023. szept. 19. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
0%

#19

"Ugyanez igaz vissza is."

Én adatokat hoztam, amikhez nincs közöm, te nem. Vagyis nem, nem igaz visszafelé, de szép terelés.


"Az a baj a statisztikákkal, hogy legtöbbször elvész belőlük a nüansz. Nem tudod, mennyien mondanak igazat és mennyien azt, amit a kérdező szerubtük hallani akar"

Csak a jelen esetben ezek irrelevánsak, ami ki is derült volna, ha végiggondolod, amit írsz.

Egyrészt, ha az érzésről van szó, akkor tök mindegy, hogy már van 5 gyereked vagy sem, mert a kérdés az, hogy mennyit akarsz. Ahogy irreleváns hazudni, mert nem következik semmilyen következmény, főleg ha névtelen. (A meddőséggel szintén nem tudsz semmit kezdeni, szóval ezt is hülyeség felhozni.)

Másrészt, jelen esetben még ha fel is tesszük, hogy hazugság, akkor is ott tartunk, hogy az egyetlen eset, amely esetben ez releváns, ha a vállalni kívánt gyerekszám megegyezik a mostani termékenységi rátával (vagy kevesebb, de az annak ugyanaz az eredménye). Ha ez a helyzet, akkor nincs semmilyen megoldás arra, hogy több gyereket akarjanak. Ahogy te adhatsz pénzt a gyerekednek, hogy megegye a zöldséget, még nem fogja szeretni, és itt ugyanez a helyzet. 100 milliót adhatsz minden vállalt gyerek után és lehet, hogy több gyerek lesz, de nem lesz rendesen felnevelve és akkor 10 millió neveletlen országa leszünk, ahol senki nem fog kulturáltan viselkedni, egyetemre menni stb. Ez gyakorlatilag az ország anarchiába süllyesztésével ér fel.


Szóval ha ez az eset, akkor az egész kérdés ökörség, és ezen változtatni csak a retardáltak akarnak.


"Egy gyereknél nem csak azt tapasztalják meg, mennyibe kerül egy gyerek, hanem azt is, mekkora felelősség."

Csak ez azon a ponton már nem számít. A gyerek ott lesz 5 év múlva is és felelősségvállalást szempontjából 1 vagy 2 gyerek már nem nagy különbség.

Viszont anyagilag sokkal nagyobb tételek lehetnek.


"A költségek nem egyenes arányban nőnek több gyerekkel, hanem jóval kisebb mértékben, viszont a felelősség sem, az nagyobb mértékben."

Ellenkezőleg.

Egy gyerek után is vállalnod kell azt a felelősséget, hogy legyen otthon kaja, ahogy 2 gyerek után is.

Viszont a következő gyereknél merülnek fel olyan kérdések, hogy mennyi a hely és mennyire nőtték ki a házukat. Ekkor pedig olyan dolgok jönnek elő, mint:

- Építsük be a padlást.

- Húzzunk fel még egy szobát.

- Nagyobb autót kell venni.

- Stb.

Minél több gyerek, annál nagyobb tételekről beszélünk, de felelősség sokkal kisebb, mivel sok esetben megoszlik a gyerekek között.


"A kisebbik gyerek elalszik abban a gyerekágyban és rugdalózóban, amit annó a nagyobbiknak vettek"

Kivéve, ha még mindkettőnek gyerekágy. Kivéve ha mindkettőnek gyerek ülés kell.

Stb-stb.


"COVID 2 évig volt, a születésszám pedig sokkal régebben elkezdett esni."

Viszont tökéletes példa arra, hogy lássuk az okokat. Ahogy régóta zajlik az, hogy generációról generációra nehezebb megélni, lakást venni, így látható, hogy bizony anyagi okokról van szó. Erre jó a covid, ami ezt igazolja.

Parancsolj, egy kanadai kutatás:

[link]


"Ez a te véleményed. Lehet az a véleményed, az is lehet a véleményed, hogy a Föld lapos, de attól még nem lesz minden igaz."

Azért mert ellopod más dumáját, még nem lesz igaz. Tényt írtam. Te tényekkel vitatkozol, itt te állítod, hogy a Föld lapos.


"sokkal inkább kevesebb volt az "önzésre" ösztönző, figyelemelterelő pótcselekvési lehetőség."

Lol, te tudod mi ment a szocializmusban? :DDDD

Azzal, hogy minden az állam kezében sok mindennek nem volt ténylegesen gazdája, senki nem érezte magának az adott tárgyakat, intézményeket. Ennek lett az a vége, hogy épületek berendezését lopták teljesen szét. Ilyen értelemben sokkal nagyobb önzésről beszélhetünk.


"Az anyagi tudatosság és felelősség sincs a csúcson."

De, amelyik rétegről beszélünk, annál de.


"A sajátlakás még mindig megoldható. Nyilván nem mindenkinek 5 szobás családi ház Budán, de megfelelő kompromisszumokkal összehozható."

Nyilván, csak ez már korlátozni fogja a családot, hogy hány gyereket vállaljon be. Ha már 1 gyerekkel is nyomorogsz, akkor nem fogsz odaszülni még 4 másikat, ha 5 gyereket akarsz.


"Ez a te véleményed. Lehet az a véleményed, az is lehet a véleményed, hogy a Föld lapos, de attól még nem lesz minden igaz."

Nem, ez tény, megint ténnyel vitatkozol, megint azt állítod, hogy lapos a Föld. :)


"A gyerekek simán elvannak egy szobában 10-12 éves korukig."

Kivéve, ha kicsi a szoba. Te tényleg nem fogtad fel, amit írtam.

Takarodj már fel bármelyik ingatlaniroda oldalára és nézd meg, hogy mekkorák a többszobás lakások.

A "szülők" szobája a franciággyal úgy nézki, hogy befér egy ágy és egy szekrény, a gyerek szobába egy egyszemélyes ágy, egy szekrény és egy asztal.

Te itt nem fogsz egy szobába több gyereket berakni úgy, hogy elférjenek, mert nem így építenek jelenleg.

Igen, ha minden szoba négyzetmétert tekintve 2-szer akkora, akkor lehet, csak akkor a 3 szobás lakás is annyiba kerül, mitn az 5 szobás.


"Ami meg a társasházi lakásokat illeti, azokat eleve nem arra tervezték, hogy egész nap ott üljön az ember."

Öm, de, arra terveztek, hogy ugyanúgy élj benne, mint bárhol máshol, csak ne létezzen a kerttel járó gond.

A társasházak eredeti funkciója mindig a kert-mentesség volt.


"A home office munkavégzés azért annyira nem általános, nem érint mindenkit, nincs is akkora helyigénye."

Te tényleg ostoba vagy. Pár komment óta beszélgetünk csak, de elfelejtetted, hogy abból indultunk ki, hogy mi a helyzet a magasan képzett réteggel?

Ha mindkét szülő diplomás, akkor bizony elég magas esélye van a HO létezésének. Reálisan nézve 2-3 nap homeoffice simán lehet. Most mondhatjuk azt, hogy egyik nap egyikük, másik nap másikuk marad otthon, de az akkor is legalább 1 extra szoba homeoffice-nak, ami évközben még nem szükséges, de szünetekben, amikor a gyerek otthon van, pl. nyáron, akkor már kell.


"Lehet használt ingatlant venni és ha úgyis home office-ból dolgoznak, még csak Budapesten sem kell lennie az ingatlannak."

Viszont a 100% homeoffice már ritka. A hibrid gyakori, amikoris bizony neked közel kell lenned, hogy be tudj járni, amikor kell, de nem kell mindig.

Full remote esetben nem kell, viszont akkor tényleg 2 szoba kell mindkét szülő miatt.


"Ha Budapesten dolgozók budapesti ingatlanával akarsz számolni, országos helyett miért nem budapesti átlagkeresettel számolsz országos helyett?"

Mert itt sem bp-i ingatlanárral számoltam első esetben, ahol már 12 millió kijött.

Amúgy Bp-re nem is tudok friss adatot. A 2022-es átlagot tudom, ami nettó 422 volt. Ez pedig nem sokkal több, mint amivel itt számoltam neked.


"Nem megy el. Jelzáloghitelt lehet refinanszírozni és 20 év alatt a fizetésük is nőni fog"

De el megy, amit írsz az irreleváns.

Neked már kb. másnaptól fizetned kell a hitelt és akkor ennyibe kerül, vagyis nem igazán tudsz félretenni.

Nem tudnak azzal számolni, ami lehet, hogy lesz, mert persze, lehet több a fizetésük, de az is lehet, hogy megszűnik az a pozíció minden cégnél, amit betöltöttek, mert az AI átveszi és akkor meg 0 forint a fizetésük.


"Az elmúlt 20 évben kb. ötszörösére nőtt az átlagkereset."

Jah, ha inflációt nem nézel, akkor jól is hangozhat.

Kiszámoltam egyszer, hogy mennyit változtak a fizetések 2005 és 2015 között. Azért így néztem, mert nem akartam, hogy nagyon nagy különbség legyen a válság miatt, ami közben volt. 5 ezer forint volt a különbség.

Ez semmi.


"Lehet, hogy 12-15 év után végtörleszteni is tudnak."

Persze, ahogy bejöhet még egy válság, ahol megdrágul az élelmiszer vagy egyéb fontos alap kiadás, ami miatt a megtakarításokhoz kell nyúlni.

Ezért mondtam, hogy azzal nem tudsz számolni, amit lehet, azzal tudsz, ami van.

Én sem kérhetek hitelt arra, hogy "kedves bank, tudom, hogy 3-szor ennyit fogok egyszer keresni"...


"És akkor még nem bocsátkoztunk olyan vad feltételezésekbe, hogy 20 év alatt akár a szülők karrierje is halad valamerre"

Persze, csak akkor fel kell vetni olyan egyébként szintén reális dolgokat, minthogy megbetegszik valaki és a magyar egészségügyben meghal. Onnantól kezdve meg egyedül neveli a gyereket. :)


"Nem tagadok semmilyen tényt. Tényt te nem tettél le az asztalra. Még ami adatot hoztál, azt is erőteljesen torzítottad."

Forrásokkal bizonyítottam minden állításom. :DDDDDDD

Te tényekkel vitatkozol. :DDD

2023. szept. 20. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!