Ha ki kellene emelnetek egyetlen érdemi dolgot, ami az elmúlt 13 év kormányzása alatt pozitív irányba változott, akkor mi lenne az?
#10
Nem hiszem, hogy rosszabb lenne a munkahelyek többsége, mint a foglalkoztatottság növekedése előtt.
#6 "Úgy látszik a foglalkoztatottság emelkedése nem pozitívum. Jó tudni!"
Önmagában a foglalkoztatottsági ráta nem sokat mond. Azzal kellene tisztában lenni, hogy hogyan ért el csekély gazdasági növekedést a kormányzat. A meghirdetett egymillió új munkahelynek sokkal nagyobb gazdasági növekedést kellett volna generálnia. A régió országai lényegesen kevesebb új munkahellyel tudtak hasonló eredményeket elérni, ami azt jelenti, hogy nálunk a termelékenység alacsonyabb mint a versenytársainknál. Tehát a hazai növekedést alacsony termelékenység mellett sok új munkahellyel sikerült elérni. Mára gyakorlatilag elfogytak az alkalmazható szakemberek, az új beruházások nem véletlenül vannak ráutalva a külföldi vendégmunkásokra. Ráadásul a munkahelyeink többsége nem foglalkoztatja hatékonyan a dolgozóit. Hogy ennek mi az oka? Az oktatás színvonala, a felnőttképzés szétzilálása (OKJ), az alacsony beruházási ráta, stb...
Közmunkaprogram a 6 hónapos munkanélküli segély helyett (annak feláldozásával sajnos) - vannak vele problémák, de ha adottnak vesszük az erre költhatő pénzt, akkor szerintem jó döntés volt.
A kéményseprők túlhatalmának letörése.
Pintér Sándor belügyminisztersége - elsősorban a rendőri korrupció és a szervezett bűnözés visszaszorításában elért sikerei miatt. Mondjuk rá is igaz a Peter-elv: mindenkit addig léptetnek elő, míg eléri saját inkompetencia-szintjét. Az egészségügyben is frankón visszaszorult a hálapénz, de nem működik az egész: hónapokat vársz ultrahangra, aztán ha bejutsz, kiderül hogy alig van páciens, lehetne fokozni a tempót.Az okatást meg már említeni sem érdemes...
Gyermeket nevelők adókedvezménye a családi pótlék helyett - és mindezt úgy, hogy az ezzel potenciálisan rosszul járó leszakadó rétegek támogatását is megőrizzék.
A tömegközlekedés ára messze nem nőtt az inflációval, így ma már erősen támogatott. Ha a színvonalat nézzük, már nem annyira kedvező a kép...
#12
„Önmagában a foglalkoztatottsági ráta nem sokat mond.”
Dehogynem, például azt, hogy jóval több embernek van jövedelme. Szerintme ez egy lényeges szempont.
„A meghirdetett egymillió új munkahelynek sokkal nagyobb gazdasági növekedést kellett volna generálnia. A régió országai lényegesen kevesebb új munkahellyel tudtak hasonló eredményeket elérni…”
Ha ez így van, az vehető negatívumnak, hogy nem olyan hatékony a termelékenységi ráta, mint potenciálisan lehetne, de attól még a foglalkoztatottság növekedése, és vele együtt a termelékenység növekedése (merthogy igenis nőtt a termelékenység) pozitívumnként fogható fel. A magyar gazdasági növekedés 2010 és 2022 között 44%, a foglalkoztatottság növekedése 22%.
„Tehát a hazai növekedést alacsony termelékenység mellett sok új munkahellyel sikerült elérni. Mára gyakorlatilag elfogytak az alkalmazható szakemberek, az új beruházások nem véletlenül vannak ráutalva a külföldi vendégmunkásokra.”
Akkor ez igaz Nyugat-Európára is? Ott sokkal jelentősebb számú külföldi vendégmunkás van.
#17 "Akkor ez igaz Nyugat-Európára is? Ott sokkal jelentősebb számú külföldi vendégmunkás van."
Igaz, azzal a lényeges különbséggel, hogy ott sokkal magasabb a hozzáadott érték (magyarul nem összeszerelő üzemekben, zöldgomb nyomogatók termelik meg a GDP nagyobbik felét). A magyar gazdaság napjainkra elérte a növekedési határait, ráadásul elfogyott a pénz (GDP arányos adósság a 2010-es szinten), a jogállami normák semmibevétele mára a nyugati befektetők zömét is elijesztette, csupán kínai cégeket lehet idecsábítani gigantikus állami támogatásokkal, miközben a szűkös erőforrásainkat egy olyan iparág felfuttatására herdáljuk el, aminek a megtérülése minden számítás szerint veszteséges lesz.
#18
„Igaz, azzal a lényeges különbséggel, hogy ott sokkal magasabb a hozzáadott érték”
Ez nem csak a Fidesz óta van így. Náluk nem volt 4 kommunizmusban eltöltött évtized, voltak gyarmataik, stb. Ez nem elhanyagolható tény. Vagy szerinted mit kellett vona a Fidesznek tennie, hogy ne így legyen?
„A magyar gazdaság napjainkra elérte a növekedési határait”
Mire alapozod, hgoy elérte? Ha a termelékenységi rátát növeljük (pl.: autotaizálással), akkor igenis növelhető még a magyar gazdaság.
„GDP arányos adósság a 2010-es szinten”
A GDP arányos államadósság alacsonyabb szinten van, mint 2010-ben, jelenleg 73%, 2010-ben 80% volt. Egyébként ezt is felfogható érdemként, hogy úgy értek el gazdasági növekedést, hogy mellette nem növekedett a GDP arányos-államadósságunk. Ugyanez nem mondható el a román, szlovák adósságról.
„a jogállami normák semmibevétele mára a nyugati befektetők zömét is elijesztette, csupán kínai cégeket lehet idecsábítani”
Nem tudom honnan veszed ezt az infót. Van rá esetleg valami statisztikád, hogy mekkora mennyiségű nyugati befektető jön ide, illetve mennyi kínai? És hogy ezek aránya hogyan viszonyul a többi országhoz képest?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!