Van a 2002-2010 közötti MSZP kormányzásnak olyan negatív vagy pozitív következménye, ami a mai napig érezteti a hatását?
Devizahitel válság. 2002-től elkezdték megszüntetni az államilag támogatott forintalapú jelzáloghitelt, ezért az emberek devizában adósodtak el.
"A 2000-es évek közepén, a devizahitelezés felfutásának idején még a Bankszövetség is, tévesen ítélte meg a bankszektorban végbemenő hitelezési folyamatokat és lehetséges következményeit, és közleményében megvédte a konstrukciót. A Bankszövetség ráadásul még a devizahitelezés tetején is téves képet mutatott a lakosság számára, amellyel a kockázatokról teljes mértékben elterelték a figyelmet. Az árfolyamkockázatot elenyészőnek értékelték, amit a korábbi évek stabil árfolyamára, és az Eurozónához való potenciális csatlakozásra alapoztak. A legextrémebb esetben is csak pár napos árfolyammozgással nyugtatták a lakosságot kommunikációjuk során, amelynél nagyobbat nem is tévedhettek volna. A Bankszövetség nyugtató szavai közvetetten ugyan, de vélhetően jelentős hatást gyakorolt a devizahitelezés további terjedésében is, mivel a lakosságot megnyugtatta, hogy nincs reális kockázat a konstrukcióban."A Magyar Nemzeti Bank korábbi vezetése az egész devizahitelezés alatt többször is hibázott, nem csak nem állították meg a kialakulás előtt a folyamatokat, de akarva-akaratlanul még ösztönözték is a hitelezést. Az MNB akkori vezetése nem tartotta a jegybank feladatának azt, hogy az egyre gyorsabb ütemben és egyre nagyobb méretben felépülő hitelállományt megfékezze vagy legalábbis kordában tartsa."
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!