Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Fideszesek, csak annyi kérdés...

Fideszesek, csak annyi kérdés lenne, hogy ha ti vagytok többségben, miért szavaz az ország csupán 1/3-a a Fideszre?

Figyelt kérdés
Az elmúlt választásokon a választásra jogosultak jellemzően kb 1/3-a szavazott a Fideszre, a szavazatot leadóknak pedig 50%-a. Mindkettő azt mutatja, hogy a Fidesszel nem szimpatizálók tábora minimum ugyanakkora, mint a Fideszesek.
2023. ápr. 23. 22:14
1 2 3 4 5 6
 41/51 anonim ***** válasza:
0%

40


Amint elmagyarázod, hogy Orbán mivel vette rá az ellenzéki politikusokat, hogy hétről hétre játszák az idiótát és a félig analfabétát? Mivel vette rá őket, hogy olyan tökfejeket hordozzanak a vállukon, mint MZP, aki szintén idióta?

2023. ápr. 25. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/51 A kérdező kommentje:

41: Már leírtam, de elmondom szívesen mégegyszer.


A jelenlegi ellenzéki politikusok nem játszák az analfabétát, hanem tényleg azok. Azért választották a politikai pályát, mert jól fizet, és mert jót tesz az egójuknak, hogy "valakik" lehetnek. Ha valóban az országért akarnának tenni, akkor nem álltak volna politikusnak, mivel ha politikusnak állsz, akkor két lehetőséged van:

1. Fidesz - Ahol a pártközpont narratíjávát ismételgetheted szó szerint naphosszat, az önálló gondolataidat meg elfelejtheted.

2. Ellenzék - Ahol ugyan mondhatsz bármit, de ráhatásod nincs az ország ügyeire, és ha kezdesz népszerű lenni, akkor még napi szinten le is járatnak.


Szóval Orbán rendszere kiirtotta a valódi vitákat és a politizálást. Maradtak a fideszes bólogatójánosok, és az ellenzéki mazohisták.

2023. ápr. 25. 15:18
 43/51 anonim ***** válasza:
100%

#39 Fél oldalnyi sületlen mellébeszélés, amit írsz - és köze nincs még a saját kérdésedhez sem. Úgy nincs értelme eszmét cserélni, ha az egyetlen célod a rezsim kimosdatása, akár annak árán is, hogy folyamatosan TÉMÁT VÁLTASZ - A SAJÁT TÉMÁDRÓL IS!


Szánalmas, amit ebben a hozzászólásban leműveltél, őszintén mondom, az eddigi intellektuális teljesítményed alapján ennél jóval többre számítottam!



Megkérdezed TE MAGAD, a saját kis kezeddel, hitetlenkedve (burkoltan arra utalva, hogy nem is történt ilyen), hogy UGYAN MIKOR IS MÓDOSÍTOTT A FIDESZ VÁLASZTÁSI TÖRVÉNY VÁLASZTÁSOK ELŐTT, az utolsó lehetséges pillanatban?


Felhozok neked NÉGY PÉLDÁT (sokkal többet is tudnék, ugyanis az önkormányzatik és EP-választások mindenike előtt is ezt csinálták), HAJSZÁLPONTOSAN, A TÖRVÉNY SZÁMÁVAL ÉS ÉVÉVEL LEHIVATKOZVA!


Erre te, ahelyett, hogy belásd, hogy igen, igazam volt, a fidesz igenis FOLYAMATOSAN MÓDOSÍTJA A SAJÁT VÁLASZTÁSI TÖRVÉNYÉT, méghozzá 2013 óta MINDIG UTOLSÓ PILLANATBAN, amikor még törvényileg lehetséges - elkezdesz össze-vissza hülyeségeket írogatni, elmerülni jelentéktelen részletekben és totál másról beszélni, mint amit TE MAGAD KÉRDEZTÉL.


EZ GÁZ.


És végtelenül átlátszó...


Minden összehordott szubjektivizmusod és mellébeszélésed dacára, TÉNY, hogy Magyarországon egy megszilárdult ILLIBERÁLIS REZSIM VAN, amelynek állampártja MINDEN EGYES VÁLASZTÁS ELŐTT, AZ UTOLSÓ PILLANATBAN MEGVÁLTOZTATJA A SAJÁT, ELEVE ANTIDEMOKRATIKUSAN, EGYPÁRTILAG MEGSZAVAZOTT VÁLASZTÁSI TÖRVÉNYÉT, méghozzá az éppen aktuális politikai helyzetre szabva, az éppen aktuális politikai érdekei szerint!

2023. ápr. 25. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/51 anonim ***** válasza:
0%

43


Csak két észrevétel:


1. Egyrészt azt a 4 bűn rossz példát te kérdezőként írtad, és itt válaszadóként hivatkozol rájuk. Ezek szerint 2 regről győzködsz mindenkit.


2. Rajtam kívül egy másik válaszadó is írt neked, valszeg menet közben összekevertél minket.


U.i.: Az a 4 példád egyáltalán nem volt sorsdöntő. legalább akkora hülyeségek voltak, mint az, hogy a Jobbikot a fidesz csinálta ki. Jobbikos voltam, nekem be ne magyarázd. Amikor Toroczkait kigolyózták, én is kiléptem. Már akkor rohadtak belülről.

2023. ápr. 25. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/51 anonim ***** válasza:
75%

#44


1. Négy nagyonis jó és fontos példát hoztam föl, csak nem értesz hozzá és nem látod összefüggéseiben - ráadásul látnivalóan bele is vagy vakulva a belpolitikai elfogultságaidba. Külföldről, hidd el, sokkal tisztábban látszanak ezek a jelenségek, főleg, ha összehasonlításban nézed őket a többi illiberális rezsimmel.


Szinte recept az egész, egymást másolják, abszolút ugyanaz történik 5-10 év fáziskéséssel Magyarországon mint Oroszországban, Fehéroroszországban, Kazahsztánban.


Mind a 4 példa, amit felhoztam szépen mutatja, hogyan reagál a választási törvény módosításaival aktuálpolitikai helyzetekre az állampárt.



2. Meglehet, összekevertelek. Akkor elnézést a nem neked szánt részekért, ne vedd magadra.



UI: A 4 példa mindenike sorsdöntő volt, csak nem érted a mandátumkalkulációban betöltött szerepüket!


Persze, hatalomra jutott volna nélkülük is a fidesz, mint KORMÁNYZÓ erő - de ők nem kormányozni akarnak, hanem TELJHATALOMMAL URALKODNI!


Márpedig a teljhatalomhoz KÉTHARMAD KELL Magyarországon, a kétharmad pedig nagyonis ezeken a beavatkozásokon múlt, különösen 2014-ben (amikor egyetlenegy mandátummal sikerült csak megugrani, amihez nagyon kellettek azok a töredékszavazatok, amelyek a be nem jutó kamupártoktól a győzteskompenzáció szavazatrablási eszköze által automatikusan a fideszhez kerültek át!). De a többi 3 is nagyon fontos példa!


Sőt, a legdurvább az éppen a MOSTANI, ami teljesen lenullázza az ellenzéket, gyakorlatilag semmilyen pénzük nem lesz kampányolni, azon kívül, amit közvetlenül a kormány oszt ki nekik, kampánytámogatásként.

2023. ápr. 25. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/51 anonim ***** válasza:
0%

45


Olyan "mindent eldöntő" dolgokat hoztál fel, hogy pl kamupártok indulása, amik gyakorlatilag nem mérhetőek. Aztán erre cáfoltál, hogy új pártok indulást akadályozták. Egyik mondatod üti a másikat.

Meg, hogy 50 körzetben legyen jelölt, amire az ellenzék is azt mondta, hogy nekik sima ügy, csak a szervezetlenségükkel mindent elszúrtak.

Ja, és a kampánypénzek igazolása. Wow. Nyugaton ez már évtizedek óta divat.

Biztos, hogy neked foglalkozni kell politikával?

2023. ápr. 26. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/51 anonim ***** válasza:
18%

#37

„Pedig van jelentősége. És gondolom téged is jobban érdekelne, ha épp Gyurcsány meg a sleppje írogatná át kénye-kedve szerint.”

Nem mondanám. Ha olyan dolgot írnának át benne, ami jelentős életszínvonalbeli változást idéz elő nálam, akkor igen, de az a Fidesztől is ugyanúgy.


#38

Valóban nem én (aki a #36-ot írta) voltam a #44-es komentelő.


„Akkor nincs miről beszélgetnünk, hiszen ezzel te az ÁLLAMREND ALAPJÁT SZ@ROD LE.

Egy illiberális rezsim ezen a ponton GYŐZÖTT, mikor az állampolgárok elkezdik lesz@rni a saját alkotmányukat...”

Akkor ez a pont már az kormányra kerülésük előtt megvolt, mert én már 2010 előtt is leszartam, megmondom őszintén. De szerintem így van ezzel az emberek 99%-a, és nem csak Magyarországon.


„1. Kamupártok.”

Nem hiszem, hogy túl nagy jelentősége lenne a kamupártoknak, túl kevés szavazat megy rájuk.

A győzteskompenzációból összejött mandátumok a nagyobb, nem kamu pártokból jön össze.

Wikipédia szerint: „a választókerület első és második helyezettjének szavazatkülönbsége − 1. Ez a győzteskompenzáció.”

Akkor mi szerepe van a kamupártoknak a győzteskompenzációban?

Én úgy látom, hogy a 2014-es győzelemhez maga a győzteskompenzáció kellett, nem pedig a kamupártok, amiket indoknak írtál.


„2. Saját zsebből visszafizetendő kampánypénz”

Nem hiszem, hogy a KTI, Új Kezdet eleve túl sok vizet zavartak volna, kb olyan szint, mint most Jakab Nép Pártján mozgalma. Ez a dolog, meg eleve elriaszt sok olyan kamupártot, amiknek a sokaságát az előző pontban még előnyként hoztad fel.

Egyébként ez a kampánypénzt saját zsebből kell visszafizetni dolog nem tudom a gyakorlatban mennyire működött még akkor sem, ha nem jutottak be, Gulyás Marci volt is, hogy emiatt állt bele Gődénybe.

Amit nem igazán értek:

„választások UTÁN az ÁSZ rászállhat a politikai indulókra, még ha azok bejutottak is, és visszafizettetheti a párttal vagy az elnökséggel a kampánytámogatást”

Ha a törvény arról szól, hogy a kampánytámogatást akkor kell visszafizetni, ha kiesnek, akkor milyen alapon csesztetheti az ÁSZ őket? Nem kötekedésből írom, tényleg érdekel.

Ha valóban lehetséges ilyen szinten csesztetni a pártokat, és gondolom nem levegőbe beszélsz, akkor jogos ez a pont.


„3. 27 helyett MINIMUM 50 egyéni választókerület”

Hát ha ez próbálkozás volt a Fidesz részéről, hogy összeboronálják őket, akkor elég gyenge eresztés volt. Mi akadály volt két listával elindulni? 106 EVK van, simán lehetett volna 53-53 a felállás. Még akkor is el tudták volna intézni, ha a Fidesz magasabbra teszi a lécet, pl 60-ra.

A 106 EVK-ból, gondolom nem nehéz 14 garantáltan fideszes fellegvárat előszedni ahol eleve esélyük nincs. Ezeket úgyis bukták volna, így nem probléma, ha egymás ellen indulnak. Tehát még egy ilyen felállásban is elindulhatott volna 46-ban a Gyurcsány-mentes lista, 46-ban a Gyurcsányos-lista, a 14 eleve esélytelen körzetben meg mindkét lista.


„4. Finanszírozás”

Ez jogos, és igazságtalan.


„MINDEZ EGY ÉVVEL A VÁLASZTÁSOK ELŐTT BEJELENTVE, BENYÚJTVA, MEGSZAVAZVA!”

Azért azt se hagyjuk ki a dologból, hogy ugyanakkor egy másik választás lezajlásra utáni egy éven belül történt a dolog, pont a te elvárásaidnak megfelelően. :D

Két év van a két válastász között, máskorra nem nagyon lehetett időzíteni.


„Hány példát akarsz még? És MIRŐL BESZÉLSZ, amikor a rezsimet mosdatod?”

Ha olyan indokokat hallom, amik fszságok, akkor mosdatni fogom őket. Nem fogok csak azért rezsimet kiáltani, mert van egy olyan aránytalan választási rendszerünk, ami mindig is aránytalan volt. Legtöbb esetben ugyanis ezt hallom a diktatúra melletti érvként, plusz a körzetek átalakítását. Ezek mind hülyeségek.


„Akkor te miről hadoválsz, hogy "nem a fidesznek kedvez" az újra és újra módosított választási törvény?????”

Ezt azokra írtam, amik korábban elhangzottak. Amiket te hoztál fel, azok merőben más dolgok. És igen, ezek többsége valóban az ellenzék ellehetetlenítésére tett kísérletek. A kamupártos dolog szerintem nem, az inkább a korrupcióról szólt, a 27-ről 50-re körzetre emelés túl béna, hogy az legyen, a kampánypénzes, és az ellenzék pénztől való megfosztása valóban aljas dolgok.


De még ezekkel együtt sem gondolom, hogy a kétharmadok ezeken múltak, szerintem inkább a győzteskompenzáción, ami szintén egy igazságtalan húzás, de a Fidesz túlságosan szereti bebiztosítani magát, már-már indokolatlanul, ezért variálnak a törvényen.


További lényeges szempont a Fidesz győzelmére, amit a kérdező írt, hogy normális embernek nincs kedve ellenzékben politizálni.


És szintén lényeges, nem elhanyagolható szempont, hogy eredményesen kormányoznak. Nem mondom, hogy nagyon jól, de vannak olyan területek, amin eredményt értek el, például a munkaerőpiac, gazdasági növekedés, orvosok bérrendezése. A korábbi kormányokról ez nem mondható el, nem is tudnék kb semmit említeni, amikben eredményesek voltak. Abban a bizonyos nyolc évben nem volt olyan miniszerelnök, aki legalább egy ciklust végig bírt volna kormányozni.

Nem csak a propagandán és a választási rendszeren, meg az abban rejlő trükközéseken múlik, hogy mindig fölényesen nyernek, 3 millió szavazó nem fog csak a semmire összegyűlni.

2023. ápr. 27. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/51 anonim ***** válasza:
33%

#24-es vagyok, egy jó ideje nem írtam, de meglettem szólítva a #33-asban:


„13 év távlatából valószínűleg ez már igaz, de a körzetek átrajzolásakor még bizony aktívan élt a gerrymandering.”

"De ma már nem él, tehát nincs miről beszélni."


Mindenről ér beszélni, ami valaha csalás volt, ugyanis a későbbi állapotoknak a gyújtópontjai is (lehetnek). Ha a nácik annak idején nem tudták volna a komcsikra kenni a Reichstag felgyújtását, akkor is egészen máshogy alkult volna a történelem.


"Nincs értelme, de a győzteskompenzáción felül is hatalmas lenne a Fidesz fölénye, de ez a győztest támogatja, adott esetben az ellenzéket is."

Dehát nincs értelme köszönöm. Egyébként persze, akkor is a fidesz nyert volna, de egyrészt nem lett volna meg a kétharmad (hadd ne kelljen részletezni, hogy ennek milyen jelentősége van), másrészt pedig 2010-ről 2014-re csak érezhető vált volna, ahogy az ellenzék + félmillió szavazatot nyert, a fidesz meg kb. annyival kevesebbet. De ez mégsem éreztette hatását, hála, többek között a győzteskompenzációnak.


"Tudnál ilyen trükközésekre példát mondani? Amikor az aktuális erőviszonyoknak megfelelően hirtelen módosítottak."

2014-re a győzteskompenzáció és az egyfordulós választás.

2018-ra nem voltak jelentős változtatások, feltételezhetően megvoltak elégedve a '14-es tapasztalatokkal, ráadásul a migránsválság okozta népszerűség és a média bedarálása is javában zajlott.

ELLENBEN 2018 után egyből volt néhány változtatás, tanulva a kampányidőszakből: a vadplakátolás betiltása és saját felületekre kényszerítése, a levélszavazatok rendszerének erős lazítása, miután Orbán hajbakapott a Kúriával, bár akkorra egyértelművé vált a kamupártok problémája, mégsem csináltak ellene semmit.

2022-re pedig először ~50-re, majd ~70-re növelték a jelöltállítási limitet, ezzel egybeterelve az ellenzéki pártokat, megfelezték a párttámogatásokat.


"Volt olyan, amikor épp nem Fidesz volt, és úgy módosították, hogy ne a túlsúlynak kedvezzen a rendszer?"

Nem volt ilyen, hisz ezt a túlsúlyt mesterségesen (értsd: törvényalkotói, végrehajtói hatalmuknál fogva, állami pénzből, állami felületeken IS) fenntartották. De beszédes, hogy 2022 előtt felröppent a pletyka, hogy a fidesz lehet elveti a győzteskompenzáció rendszerét.


"Mi olyan módosítást volt a rendszerben, ami az ellenzék megosztottságát idézte elő?"

A pártonként működő állami finanszírozás, a frakcióalakítás szabályainak a módosítása stb.

2023. ápr. 28. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/51 anonim ***** válasza:
75%

#46 "Olyan "mindent eldöntő" dolgokat hoztál fel, hogy pl kamupártok indulása, amik gyakorlatilag nem mérhetőek. Aztán erre cáfoltál, hogy új pártok indulást akadályozták. Egyik mondatod üti a másikat."


Ameddig nem vagy képes megérteni, hogy az egész a KÉTHARMADRÓL szól, ami 1 mandátumon is múlt már (és igen, MINDENT ELDÖNTŐ kérdés, a kormány számára is!), addig nem leszel képes értelmesen közeledni a témához!


Nagyon fontos megérteni, hogy a rezsim nem olyan hülye mint a szavazói - ők pontosan értik, miért "MINDENT ELDÖNTŐ" kérdés, hogy van-e kétharmaduk (és szabhatják-varrhatják tovább a választási törvényt, Alkotmányt, sarkalatos törvényeket) vagy nincsen (és akkor CSAK kormányozhatnak, de nem alakíthatják plasztelinként az államrendet tovább!).


Az se jutott el az agyadig, hogy KÉT KÜLÖNBÖZŐ VÁLASZTÁSRÓL BESZÉLTEM, ami között 4 év eltelt, a politikai helyzet megváltozott és MÁR MÁS VOLT AZ ÁLLAMPÁRT ÉRDEKE!


Ha ránéznél az akkori közvéleménykutatásokra, vagy bár a választási eredményre, felfognád, mi volt a különbség a két helyzet között:


1. 2014-ben REZGETT A LÉC a kétharmad alatt, BAROMI FONTOS VOLT AZ AZ EGYETLEN MANDÁTUM NEKIK, ami végülös összehozta nekik a kétharmadot. EGYETLEN MANDÁTUMON MÚLT!

2014-ben tehát minden egyes elúszott szavazat kellett a fidesznek, mert a győzteskompenzáció miatt a be nem jutó pártokra leadott szavazatok ebben a választási rendszerben a fideszhez kerülnek automatikusan!

Tehát ELEMI ÉRDEKÜK VOLT, hogy összekaparják azt az EGYETLENEGY MANDÁTUMOT, amivel végülis, a kegyelem zöld taknyán, de meglett a kétharmaduk!


2. 2018-ra ILYEN PROBLÉMÁJUK NEM VOLT, a kétharmad BŐSÉGESEN MEGLETT, 3 mandátumos fölénnyel, a kamupártok NÉLKÜL IS!

2018-ra a kamupártok már inkább váltak BAROMI KÖLTSÉGES TEHERRÉ, mint haszonná a számukra, ugyanis nem volt érdekük sokmilliós kampánytámogatásokat adni azért a pár szavazatért, ami hozzájuk kerül a be nem jutóktól (ráadásul tisztán látszott, hogy bőven lesz a parlamentből kieső párt a kamupártok nélkül is, aminek a töredékszavazatait automatikusan a Fidesz kapja a győzteskompenzáció által - pl. az Együtt!).


"A mór megtette kötelességét, a mór mehet." - a kamupártokra 2014-ben volt szüksége az állampártnak, 2018-ra már teheré váltak!


Próbáld meg valahogy megérteni, belepréselni az elmécskédbe, hogy a fidesz mindig az AKTUÁLIS POLITIKAI HELYZETE MENTÉN ALAKÍTJA A VÁLASZTÁSI TÖRVÉNYT és ez a helyzete neki is, mint minden pártnak, az időben VÁLTOZIK!


2014-ben GYENGE VOLT a korábbiakhoz és későbbiekhez képest a támogatottsága: 45%-ot szerzett a választáson (míg legutóbbb pl. 52%-ot!) és ebből a sovány 45%-ból kellett valahogy, trükkök százaival kétharmadot kreálni a parlamentben!


2014-ben nagyonis KELLETT a kamupártok által a Fidesznek aándékozott töredékszavazatok mindenike ahhoz, hogy összejöjjön az az EGYETLENEGY MANDÁTUM, amivel kétharmadot tudtak "varázsolni" a 45%-ból (ez nem kicsi bűvészmutatvány: 45-ből 67-et csinálni még ezzel a választási törvénnyel sem egyszerű!).


Márpedig a kétharmadra elemi szükségük van, már csak azért is, hogy tovább mókolhassák, újra és újra, az éppen aktuális érdekeik mentén a választási törvényt!

2023. ápr. 28. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/51 anonim ***** válasza:
0%

49


"Ameddig nem vagy képes megérteni, hogy az egész a KÉTHARMADRÓL szól, ami 1 mandátumon is múlt már (és igen, MINDENT ELDÖNTŐ kérdés, a kormány számára is!), addig nem leszel képes értelmesen közeledni a témához!"


Pont azt írtam, hogy a kamupártokon is múlhat egy kétharmad, amit pont a fidesztől vehetnek el. Ezért baromság, hogy a fidesz létrehoz kamupártokat, hogy ezzel magát is szivassa. De az utóbbi 2 választáson ehhez még kamupártok sem kellettek, mert egyrészt ezek alig mérhetőek, másrészt pedig nélkülük is fölényesen nyertek.


"Az se jutott el az agyadig, hogy KÉT KÜLÖNBÖZŐ VÁLASZTÁSRÓL BESZÉLTEM, ami között 4 év eltelt, a politikai helyzet megváltozott és MÁR MÁS VOLT AZ ÁLLAMPÁRT ÉRDEKE!"


Az utolsó 2 voksoláson az ellenzék mivel akarta megnyerni az embereket?

2023. ápr. 29. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!