Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Fideszesek, csak annyi kérdés...

Fideszesek, csak annyi kérdés lenne, hogy ha ti vagytok többségben, miért szavaz az ország csupán 1/3-a a Fideszre?

Figyelt kérdés
Az elmúlt választásokon a választásra jogosultak jellemzően kb 1/3-a szavazott a Fideszre, a szavazatot leadóknak pedig 50%-a. Mindkettő azt mutatja, hogy a Fidesszel nem szimpatizálók tábora minimum ugyanakkora, mint a Fideszesek.
2023. ápr. 23. 22:14
1 2 3 4 5 6
 21/51 anonim ***** válasza:
24%

20


Arról még most sem ír, hogy az ellenzék milyen programmal vagy elképzelésekkel akar milliókat megszólítani. Ezek szerint kevés az üdvösséghez, hogy "diktatúra" meg "lopás".

2023. ápr. 23. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/51 anonim ***** válasza:
90%
Az ellenzéknek volt kidolgozott programja, azért, mert az m1-en ezt nem láttad, magadat okold. Még szerencse, hogy nektek, éles eszűeknek meg egy olyan programot prezentált a gazdátok, hogy "Folytatjuk". A ti üdvösségetekhez ennyi is elég volt. Ilyen programra nem vitás, hogy a népnek csak azon fele szavazhatott le, akinek egy kicsi köze is van az intelligenciához!
2023. ápr. 24. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/51 anonim ***** válasza:
91%

A fideszesek "csak" a választásokon voltak többségben, és elég enyhe többségben (54%).


Viszont a fidesz létrehozott egy egypárti választási rendszert, amit folyamatosan ALAKÍT a saját előnyére (a legutóbbi választás előtt is módosította!).


Azaz: olyan meccset látunk, amiben az egyik versenyző alakítja a játékszabályokat, meccs közben, folyamatosan, aszerint, ahogyan éppen áll - úgy, hogy ő nyerjen!


Ehhez hozzáadódik az egyfordulós rendszer, a hihetetlenül aránytalan mandátumkalkuláció és AZ EGÉSZ VILÁGON EGYEDÜLÁLLÓ GYŐZTESKOMPENZÁCIÓ (a töredékszavazatokat a relatív győzteséhez adja hozzá a rendszer!).


Így lesz 54%-ból a parlamenti helyek 69%-a (az ellenzéki összefogás 35%-ából pedig mindössze 18% az Országgyűlésben).


DE MIÉRT BAJ EZ?


Más országokban is előfordulnak aránytalan rendszerek, mégsem ítéli el őket senki, sem kül- sem belföldön, Magyarországot pedig igen. MIÉRT VAN EZ?


A válasz egyszerű: SEHOL A VILÁGON NEM ALKOTMÁNYOZHATNAK ÉS NEM HOZHATNAK SARKALATOS TÖRVÉNYEKET ILYEN ARÁNYTALAN RENDSZERBEN!



Magyarán: a fidesz tulajdonképpen MEGHACKELT egy német típusú demokráciát, olyan HIBRID állammá alakítva át, amiben egyszeri felhatalmazással DIKTATORIKUS TELJHATALOMRA JUT és NINCS SEMMILYEN FÉKE VAGY ELLENSÚLYA!



A hibát mindig ott követik el az "elemzők", hogy alkatrészeire bontva szemlélik a rezsimet - holott az illiberális rezsimek olyan, új fajta diktatúrák, amelyeknek az egyes elemei, "alkatrészei" külön-külön mind fellelhetőek a világ valamelyik demokráciájában is - CSAK EGYÜTT ALKOTNAK DIKTATÚRÁT!



Magyarán: aránytalan választási rendszerek máshol is vannak - de azok általában TÖBB FORDULÓSAK!!!


Ahol véletlenül nem több fordulósak és aránytalanok is, ott viszont SOHA NEM TUDNAK ALKOTMÁNYOZNI, ALKOTMÁNYT MÓDOSÍTANI vagy SARKALATOS TÖRVÉNYT HOZNI!


Pl. elég aránytalan az amerikai rendszer is - de az Alkotmány ott EGYÁLTALÁN NEM MÓDOSÍTHATÓ, csak kiegészíteni (hozzáírni) lehet, és a kiegészítését kétharmaddal meg kell szavazza a Képviselőház, a Szenátus (kétkamarás parlament van, eltérő választási rendszerrel választva!), majd ezek után KÜLÖN-KÜLÖN IS RATIFIKÁLNIA KELL A TAGÁLLAMOK LEGALÁBB KÉTHARMADÁNAK - addig nem lép életbe!


Franciaországban is elég aránytalan (de KÉTFORDULÓS!) a választási rendszer - viszont ott a Nemzetgyűlés EGYÁLTALÁN NEM MÓDOSÍTHAT ALKOTMÁNYT! Ahhoz ugyanis KÖTELEZŐ NÉPSZAVAZÁS SZÜKSÉGES!



Tehát meg kell érteni, hogy egy illiberális rezsim a maga EGÉSZÉBEN ad ki egy diktatúrát végeredményként, miközben az egyes "alkatrészek" demokráciákban is fellelhetőek!


Az illiberális rezsimek tehát elméleti demokráciák, amelyek GYAKORLATI DIKTATÚRÁK módjára működnek a valóságban!


Úgy ollózzák össze a világ működő demokráciáinak egyes elemeit, hogy mindenikből CSAK AZT VESZIK ÁT, amelyik az egypárti hatalom fenntartásának kedvez!



A lényeg A VÉGEREDMÉNY: egyetlen párt által uralt államszervezet, a központi szervektől az intézménmyekig, az igazságügyi rendszer egészétől (főbíró, főügyész, stb.) a titkosszolgálatokon át az állami számvevőszékig, az Alkotmánytól a törvényekig, az államfőtől a miniszterelnökig, a hadseregtől a rendőrségig és külöleges erőkig (TEK), az oktatástól az egészségügyig - KÜLÖNÖS TEKINTETTEL A MÉDIÁRA!


Ez egy igen egyszerű RECEPT, pontosan ugyanúgy működik oroszországban, Fehéroroszországban, Kazahsztánban és Magyarországon, illetve nagyon hasonlóan Törökországban is (a török egy kicsit nyíltabban erőszakos, míg az orosz-fehérorosz-magyar-kazah modell pl. kerüli a tömeges, több tízezres bebörtönzéseket, sőt, igencsak populista rezsimek - addig Erdogan simán megengedi magának a tömeges bebörtönzéseket is).



Ezekben a rezsimekben az egész állami berendezkedés, a média működésétől a választási rendszeren át az alkotmányozás és törvényhozás, sőt, az igazságszolgáltatás rendszeréig ÖSSZEFÜGG, és úgy van kialakítva, hogy az együttes eredményük EGYETLEN, BIZONYOS PÁRT URALMA LEGYEN (miközben az ellenzék létezése és fiktív, elméleti győzelmi esélyei felmutathatóak maradnak).



A rezsim tehát pusztán ÖSSZESSÉGÉBEN diktatúra, nem egyes "alkatrészeiben". A gyakorlati eredmény viszont MINDIG egyetlen párt és élén egyetlenegy ember (putyin, Tokajev, Orbán, Erdogan, Lukasenka, stb.) teljhatalma.


Mi több: egyetlenegy példa sem volt rá eddig, hogy illiberális rezsimben kormányváltás történjen, annak elméleti lehetősége ELLENÉRE!


(Ami azt illeti, pont most, Törökországban rezeg nagyon a léc a rezsim alatt, de ehhez szó szerint egy természeti katasztrófa kellett, azaz egy FÖLDRENGÉS - és én még így is le merem fogadni bármiben, hogy végül úgy alakítják, hogy Erdogan nyerjen. Ha valami elképzelhetetlen véletlen folytán mégsem sikerül az ellenzék győzelmét megakadályozni, akkor ez lesz az első dokumentált eset, hogy egy illiberális rezsimben az ellenzék választások útján győzzön és átvegye a hatalmat!)

2023. ápr. 24. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/51 anonim ***** válasza:
11%

"Na és?" - a ti pufajkásotoktól idézve...


Mégis mi következik ebből? A Fidesz bármilyen választási rendszerben nyert volna.


Nézzétek meg milyen százalékos aránnyal kormányoz 1-2 párt Nyugat-Európában. Arra mit mondanátok?

2023. ápr. 24. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/51 anonim ***** válasza:
100%

"A Fidesz által átszabott választási rendszerben kb. semmi olyan nikcs, ami aránytalanul a Fidesz felé döntenéné a mérleget. Gondolok itt a somat emlegetett választási körzetek átszabására. A körzeteket jóformán ugy szabod át, ahogy akarod, a Fidesznek akkora fölďnye van, hogy kb ugyanekkora lenne a megnyert körzetek aránya."


1. 13 év távlatából valószínűleg ez már igaz, de a körzetek átrajzolásakor még bizony aktívan élt a gerrymandering. Ezt Kövér László is elismerte és gyönyörűen be is lett mutatva azóta.


2. És mondjuk a győzteskompenzáció? Jó 10 éve nem tudja ésszerűen megindokolni senki se, hogy mégis mi az értelme azonkívül, hogy a győztes túlnyerje magát.


Számtalanszor el lett mondva, hogy a fidesz nem úgy trükközik a választási rendszerrel, hogy a "Fidesz" nevű pártot támogassa konkrétan, hanem az éppen aktuális erőviszonyoknak megfelelően lejtsen a pálya a fidesznek. Ha a fidesz van túlsúlyban, akkor úgy van alakítva a rendszer, hogy támogassa a túlsúlyt. Ha az ellenzék megosztottsága jót tesz a fidesznek (vagy fordítva), akkor úgy van alakítva a rendszer, hogy megossza a pártokat (vagy fordítva). Ha a kamupártok indulása előnyös a fidesznek, akkor úgy van alakítva a rendszer, hogy könnyű legyen kamupártot indítani.

Csak azért, mert mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak, nem jelenti azt, hogy mindenkit ugyanúgy érintenek azok a szabályok.

2023. ápr. 24. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/51 anonim ***** válasza:
0%

22


Vettem a fáradtságot és elmentem pár ellenzéki politikus utcafórumára és gyűléseire, szóval legközelebb ne okoskodj előre. Mind közül a legszánalmasabb a Momentumé volt. Üres panelekkel dobálóztak,a fő téma meg az volt, hogy Orbánt le kell váltani, és akkor megint európaiak lehetünk. Hát köszönöm, nekem ez kevés.

2023. ápr. 24. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/51 anonim ***** válasza:
0%

23


Senkit sem érdekel egy képzelt diktatúráról való jajveszékelés már 2010 óta.

2023. ápr. 24. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/51 A kérdező kommentje:

23 szépen összefogalta, látszik, hogy erre már egyik fidesznyik sem tudott mit reagálni érdemben. :)


Azt is viccesnek tartom, hogy ezek kérik számon, hogy nincs komoly ellenzéki párt. Egy évtizede tart a diktatúra-közeli állapot, ahol az ellenzéki szereplőknek boszorkányüldözés és nyilvános lejáratás jár, és a rendszerből fakadóan gyakorlatilag esélytelen választást nyerniük. Ilyen környezetben mégis hogyan alakuljon ki bármi alternatíva, vagy minimum egy ellensúly?

2023. ápr. 24. 12:53
 29/51 anonim ***** válasza:
17%

Kérdező, nem értelek.

Most azt ecseteled, hogy mennyire esélytelen a Fideszt legyőzni, de a kérdésedben még azzal nagyzoltál, hogy amúgy nem is vagyunk többségben, csupán az 1/3 szavaz rájuk. Hát akkor tessék megmutatni a maradék 2/3-ot.

2023. ápr. 24. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/51 A kérdező kommentje:

29: Nem tudom, hogy mit nem értesz, magad is pont leírtad a helyzet visszásságát. A magyarok kb 1/3-a támogatja szavazatával a Fideszt, 1/3-a az ellenzéket, 1/3-a meg úgy gondolja, hogy egyik párt sem érdemli meg a szavazatát. Ennek ellenére mégis a Fidesz kap 2/3-os parlamenti többséget.


És igen, hozzá tartozik az is, hogy a Fidesz még az 1/3-ot is csak a médiafölényével, az ellenfelek ellehetetlenítésével, bemocskolásával tudja elérni.


Tehát nem fair a rendszer, nincs kiút sem, a kisebbség is elég a 2/3-hoz.

2023. ápr. 24. 15:01
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!