Sokan miért hisznek még ma is az ilyen tévképzetben?
Még a szociban sem feltétlen így működtek a dolgok, most meg pláne. Nevezetesen az amit sokan gondolnak: ha Józsi bácsi aki 30 éve sikeres vállalkozó Röcsögén, nem havi másfél milliót keresne akkor az ország másik felében a piripócsi tehenészetben a segédmunkás Ferike nem minimálbért kapna napi 4 órában.
Sokan miért hiszik még ma is, hogy az egész pénzügy egy nagy mérleg hogy ha egyik oldalról le veszel valamennyit akkor a másik oldalra billen ugyanannyit?
Nagyon durván nincs pénzügyi ismeretük az embereknek, emellett hiszékenyek és türelmetlenek. Az utóbbi a nagyobbik baj.
Az egyik legnagyobb konfliktusforrás pl. a hitelfelvétel: túlságosan sokszor látom, hogy emberek akkora törlesztőrészleteket vállalnak be, amekkorát csak bírnak, mindenféle tartalék keretek nélkül. Ennek aztán az a vége, hogy mekkora egy izébigyó a bank, hogy akkor is kéri a pénzét, amikor meg van szorulva a család. És akkor nem beszéltem az elszálló kamatkörnyezetek jelentette veszélyekről, pl. 2008-as bankválság, vagy a mostani COVID és háborús válság. Megjegyzem a devizaadósság jelentette terheket is a Fidesz konzerválta a brutál árfolyamon történő rögzítésekkel, de legalább nincs a Feri...
Aztán ott van az, hogy nem tudatosul, hogy nem a kemény munkának van jutalma, hanem a nehezen pótolható munkának, amihez meg a tanuláson és kitartáson keresztül visz az út. Ezért keresi betegre magát egy jó szaki, egy IT-s, egy business analyst, egy cégvezér, egy légiirányító, meg még sorolhatnám. Mind tud valami olyasmit, amit csak relatíve kevesen.
A tanulás előtt azért szerencsére még nyitva a kapu (bár a Fidesz a jelek szerint igyekszik bezárogatni), lehet jelentkezni egyetemre, ha kell javító érettségire, vannak IT-s programozós bootcamp képzések (tényleg jók, de kell hozzá elszántság és némi előképzettség), el lehet menni nyelvsuliba, aztán csapatni Coursera és más online képzéseket. Meló, igen, piszok sok. De megéri, mert aztán ebből lesz a jobb állás vagy a saját vállalkozás. És még a fenti képzéseken túl is százszámra vannak lehetőségek. Sógor megszerezte a teherautós jogsit, mert úgy volt, hogy azzal jobban és kényelmesebben melózik majd (aztán végül kapott előléptetést, de azért is vagy másfél-két éven keresztül lobbizott).
TL; DR: pénzügyi tudatosság hiánya, és nem tudatosul, hogy mennyire szuper fontos tanulni, mert annak a melónak van igazán értéke, amire szükség van, de csak kevesen tudják rendesen megcsinálni.
"Sokan miért hiszik még ma is, hogy az egész pénzügy egy nagy mérleg hogy ha egyik oldalról le veszel valamennyit akkor a másik oldalra billen ugyanannyit?"
A te példád szándékosan sarkítás.
Bizonyos országok sikerességéből lehet tanulni. Svédországban elég sok pénzt elvonnak a vagyonos rétegtől.
Ha Józsi 100-at keres, Tibi meg 10-et. Akkor ha Józsitól az állam elvesz 10 egységet és azt oktatásra költi, akkor a sok Tibi 10-20 év múlva nem 10-et fog keresni, hanem 20-at vagy 40-et.
Nem segélyként kell odaadni a szegényeknek a gazdagok pénzét, mert az csak elfolyik, hanem esélyteremtő módon. Ezt hívják jóléti államnak.
Nem igazán értem a példát, de ettől függetlenül pont az van, hogy az egész pénzügy egy nagy mérleg, hiszen a pénz mennyisége adott. Tehát ha az össz. pénzmennyiség másfélmillió+minimálbér, és csak Józsi bácsi és Ferike vannak, akkor bizony ha Józsi bácsinál másfélmillió-x van, akkor Ferikénél minimálbér+x lesz.
Egyébként meg a piacgazdaság nem egy természeti törvény, úgy alakítjuk, ahogy akarjuk. Most is egy rakás törvény van, ami megszabja a piacgazdaság kereteit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!