Miért nem vállal gyereket a mai magyar fiatal? A kormány a hibája vagy ők maguk?
A kisebbséget leszámítva nagyon rossz a szaporodási mutatónk, nélkülük (sic!) a világ legrosszabb szaporodási rátáját produkálnunk. Ráadásul annak a nagy részét is genetikailag már veszélyes korosztályból szülve. Mindenkinek ismerős a tipikus életkép, amikor 50 éves férfi és 40-es éveiben lévő nő tolja a babakocsit. Ez genetikailag veszélyes. Azoknak már a nagyszüleiknek kéne lenni, nem a szüleinek egy újszülöttnek.
De az annál fiatalabb korosztály meg még annyira nem vállal gyereket mint a középkorúak.
Ez minek a hibája? A rossz gazdaságnak, rossz életszínvonalnak és a közállapotok (pl. oktatás, egészségügy) kritikán aluli mivoltának, amiatt a fiatalok nem szívesen vállalnak gyereket, vagy egyszerűen csak hedonista pávák, akik ha minden tökéletes lenne, akkor sem babáznának inkább?
#3 "Lehet szidni a kormányt napestig, de tőlünk nyugatabbra se sokkal jobbak a születési számok. Tőlünk keletebbre meg sokkal szarabbak a közállapotok, mégis többet szülnek."
Ez marhaság! A "dicső" keleti országok - oroszország, Belorusz, Kazahsztán, Ukrajna, stb. - a demográfiai csőd szélén állnak!
oroszországnak sokkal rosszabb a korfája mint az Európai Uniónak! És még csak most pattant meg a háború elől újab másfél millió fiatal (és pusztult el a háborúban már eddig 150 ezer!)...
Az EU most így néz ki: [link]
oroszország így néz ki (és folyamatosan szűkül): [link]
Valójában az a büdösnagy helyzet, hogy keletről még mindig Nyugatra vándorolnak a fiatalok, tömegesen, folyamatosan ellensúlyozva a nyugati társadalmak elöregedését.
Ezzel szemben keleten az utolsó fogja lekapcsolni a villanyt, mert ezekben az országokban NEM JÓ ÉLNI. A fiatalok megtalálják a módját, hogy megpattanjanak ezekből a sz@rfészkekből, akik nem tudnak, azok nem vállalnak gyereket, vagy csak későn és keveset.
A világháborút ne keverjük ide, akkor rengeteg volt a nemi erőszak, védekezni akkor még nem tudtak, még kajára sem volt pénz.
De valami magyarázza már meg a szaúdi, katari, UAE állampolgár nők miért potyogtatnak gyereket, amikor ott az alanyi juttatás kb. 2-3 millió forint /fő? És ott még a rendőrautó is 150 millás + aranyozott is.
Azért szülnek ott ennyi gyereket, mert olyan szegénység van?
Nem vagyok meggyőződve arról, hogy nem provokatív célzattal írtad-e ki a kérdésedet, de mindenesetre válaszolok.
Nem tudom, mennyire tartod majd relevánsnak a válaszomat, tekintve, hogy féléve költöztem ki külföldre (Olaszországba, hogy pontos legyek) és esélytelennek tartom, hogy visszaköltözzek Magyarországra. Azért leírom, mégiscsak az említett fiatal csoportba tartozom.
Kezdjük a legelején: a gyerekvállalás nem a nők dolga. A családalapítás kettő emberen múlik (alapvető esetben egy nőn és egy férfin), nem igazságos csak az egyik felet számon kérni. Nem ismerem a statisztikákat, de garantálom, hogy a férfiak körében is csökkent a gyerekvállalási hajlandóság, így ha van is egy nő, aki szeretne gyermeket vállalni, nem fog, ha nem talál hozzá megfelelő partnert. Lehet velem vitázni, de szerintem egy gyerekhez a legfontosabb, hogy legyen egy egymást szerető, tisztelő és segítő pár. A férfi pont annyira fontos, mint a nő.
A gyerekvállalás óriási feladat, talán a legnagyobb felelősség, amit magadra vállalhatsz és teljesen érthető, ha valaki ezt nem szeretné vállalni. Én magam szeretnék gyereket, annak a tudatában, hogy rengeteg nehézséggel (ugyanakkor szépséggel is jár). Valamilyen szinten kockázatos dolog, főleg ha nő vagy, hiszen nekünk már alapból ott van a várandósság, a szülés és a szülés okozta fizikai és lelki problémák (ezektől én is nagyon tartok). A pár (főleg a nő) kiszolgáltatott(abb) helyzetbe kerül, amit a mai világban a legtöbb ember nem nagyon engedhet meg magának.
Sokan alkalmatlananak is a feladatra ilyen-olyan okok miatt, illetve sokan egyszerűen nem szeretnének gyereket, aminek számtalan oka lehet.
Ne legyenek illúziód, kérdező. Régen (bármely korszakra is gondolsz ez alatt) a gyerekvállalás sokszor kényszer és elvárt dolog volt. Ismételten, főleg ha nő voltál, hiszen sok korban és helyen ezt tartották a nők egyetlen igazi feladatának. Ez egy olyan mentalitás, ami mára (szerencsére) változott. Nem szabad gondolkozás nélkül idealizálni a múltat, mert lehet, hogy több gyerek született, de ezek sokszor nem szerelemből jöttek világra és sokszor nem szeretetből nevelték őket. Személy szerint annak vagyok a híve, hogy inkább csak egy vagy kettő gyereke legyen az embernek, de azokat nevelje fel jólétben és boldogságban, mintsem legyen hat gyereke, de éljenek szűkölködve és stresszesen. (Ezt annak a tudatában írom, hogy egy nagyon jó barátnőmnek kilenc testvére van és minden szempontból megvan kvázi mindenük.)
Magyarországon jelenleg több olyan ágazat, ami releváns a gyerekvállalás kapcsán (leginkább az oktatás és az egészségügy) romokban van. Ilyen bizonytalan időkben nyilvánvalóan le fog csökkeni a gyerekvállalás aránya, hiszen nem adottak a kellő körülmények hozzá. Aztán a kormány hozzáállása is undorító, az, hogy tenyészállatnak tekinti az embereket (főleg a nőket) és azt sugallja, hogy csak akkor van értéked, ha van gyermeked, az egyszerűen undorító.
Mint írtam, én szeretnék a jövőben gyermeket és jelenleg minden szempont az életemben ideális hozzá, ideértve, hogy van egy számomra ideális párom. Az elkövetkezendő 3-4 évben viszont biztosan nem szeretnék gyereket (már csak azért sem, mert előtte azért összeházasodnék a barátommal), mert most még máson vannak a fókuszaim. Most főleg utazni, a barátaimnak és a hobbijaimnak szeretnék élni, most még sokkal rugalmasabb vagyok munkák terén és tanulni is könnyebben tudok. Ne érts félre, nem gondolom úgy, hogy a gyerekvállalás semmissé tenné az előbbiek bármelyikét (épp az ellenkezőjét hiszem). Viszont az biztos, hogy legalább az első pár évre csökkentené az időt, amit ezekre tudnék szánni, illetve ahogy idősödik az ember, úgy gyakran nehezebben is tud ezekre lehetőséget szerezni.
Bizonyos szempontból hedonista vagyok, mert most, amíg még minimális felelősségeim vannak az életben, amíg még nem kell egy új ember életéért felelném, szeretném kihasználni az életemnek ezt a szakaszát.
24/N
Kábé kilencmilliónyian tapossuk ebben a csöppnyi országban így is egymást, hova kellene még szaporodnunk?
A fejletlen országokban létkérdés a szaporaság, hiszen ha nincs vagy gyenge a szociális háló, akkor az idősödőknek két lehetőségük van arra, hogy viszonylag biztos jövőképük maradjon: vagy elegendő tőkét halmoznak fel életük során ahhoz, hogy abból finanszírozni tudják az utolsó 10-20-30 évüket, de ez kb. csak a lakosság 1%-ának adatik meg.
A másik opció, hogy csinálnak 5-10 gyereket, amiból 3-5 megéli a felnőttkort, és képes lesz eltartani őket. Ez a sokkal gyakoribb.
Viszont a fejlett világokban általában erős szociális háló van már kiépítve, amibe bele tartozik az elfogadható nyugdíj, az (általában) ingyenes vagy támogatott orvosi ellátás, stb. Tehát nem kell a jövőre gondolniuk, legalábbis messze nem olyan szinten és borúsan, mint a fejletlen országokban. Tehát eleve nincs is meg az az egyéni-társadalmi nyomás a szaporodásra, mint a fejletlen világokban. Ehhez még hozzájön az, hogy míg a fejlett világokban millióféleképpen tudod elütni az időt, millióféle örömforrást, szórakozási lehetőséget (gyakorlatilag hedonizmus) tudsz találni magadnak, addig a fejletlen világokban ezek száma néhányra szűkül le, amiből az egyik pont a szex lesz, mivel nincs más. És ehhez még hozzávesszük, a fejletlen világokban általában gyenge szexuális felvilágosítás és a hozzáférhető védekezési módszerek is lényegesen szűkösebbek, akkor azért már valamennyire érthetőbbé válik, hogy miért magasabb általában a születésszám ezekben az országokban.
És akkor még nem is beszéltünk olyan dolgokról, mint automatizálás ("robotosítás"), termelékenység, munkahelyi körülmények, kulturális és/vagy vallási hozzáállás, oktatás és egészségügy helyzete, stb. Ha ezekre is gondolunk, akkor azért már kezd körvonalazódni, hogy ez egy sokkal bonyolultabb és szerteágazóbb kérdés annál, mintsem egyetlen kiváltó okra lehessen visszavezetni.
A nyugati országok elsősorban nem azért próbálják erőltetni a születésszám emelését, mert olyan nagy közvetlen szükségük lenne az élő emberi erőforrásra. Nincs rá szükségük. Amire szükségük van, az a magasan kvalifikált élőerő lenne, a jól képzett szakemberek tömege. Ezért hívják be a külföldi munkásokat (migránsokat) is, hogy a natív lakosságnak ne kelljen olyan "alantas" munkákat végeznie, amit egy 6 általánossal rendelkező vendégmunkás is el tud végezni, helyette több natív erőforrás jusson a komolyabb képesítéseket igénylő területekre. Másrészt azért, mert megfelelő automatizálással akár egy néhány százezres ország is képes lenne világbajnok GDP-t kitermelni - viszont ez a néhány százezer ember képtelen lenne felvenni esetleges tízmilliókkal a harcot, akik viszont a fejletlen világokból lennének képesek oda özönleni, ha úgy hozná a sors (és a vízhiány meg klímakatasztrófa meg hasonlók erre valós forgatókönyvvel is szolgálhatnak a jövőben). Tehát muszáj fenntartani egy viszonylag nagy lélekszámú populációt, mert hiába magasan fejlett egy társadalom, sok lúd akkor is disznót győzhet.
Ennek egy alternatív megoldása lehet, ha ezeket a fejletlen régiókat felfejlesztik, tehát a fejlett országok pénzt ölnek abba, hogy a fejletlen országokat fejlettebbé tegyék. Történtek és történnek is ilyen irányú lépések, csak hát ezek eredménye sosem a papírforma szerint történik - hogy miért nem, arról is könyveket lehetne megtölteni.
A lényeg az, hogy ez egy nagyon bonyolult és rengeteg függelmet tartalmazó képlet, nem lehet egyetlen kiváltó okra visszavezetni a termékenységi ráta csökkenését a fejlett országokban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!