Azok, akik a jogállamiság mellett vannak, miért nem fogadják el a Fidesz kétharmados győzelmét?
181 - Nem kell fölényeskednem, a választások megmutatják, melyik politikának van fölénye. Amíg te ilyen stílusban írsz, ezt esélyetek sincs megfordítani ;)
Úgyhogy köszönöm a támogatást, még akkor is minket támogattok, amikor nem akartok ;)
"Látom, kébyszeres szóömlésed van."
Hogy milyen? :D
[ma 18:47]: "Na jó, szemmel láthatólag fogalmad sincs sem a törvényhozásról (...)"
- Nem én írtam le, hogy a választók felhatalmazzák a kormányt a törvények módosítására, hanem te. Ami ökörség. Még egyszer: Magyarországon a kormány nem alkot, nem módosít, nem töröl el törvényeket, nincs rá jogköre. A kormány - a nép közvetett megbízásából - a végrehajtó hatalmat gyakorolja. A törvényalkotó hatalmat - a nép közvetlen megbízásából - az Országgyűlés gyakorolja. Azt gondolom, az okoz zavart a fejedben, hogy az Országgyűlésben vannak kormánypártok és vannak ellenzéki pártok, mindez mit sem változtat azon, a kormány nem hoz (módosít, stb.) törvényeket. A kormány maximum rendeletet alkothat. Egyébként ez nem magyar sajátosság, az összes nyugati típusú demokráciában hasonlóan működik ez. Az USA-ban se alkot törvényeket az elnök (a végrehajtó hatalom feje), mert ez a Kongresszus (a törvényhozó hatalom) hatásköre.
Az a lényeges különbség Magyarországtól, hogy ott az elnököt is a nép választja (bár elektorok útján), és ezért időnként előáll, hogy a Kongresszusban más pártnak van többsége, mint amelyik az elnököt adja (tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a Kongresszusnak két háza van, előfordul, hogy a két házban sem ugyanaz a párt adja a többséget).
Vissza Magyarországra: mi a választás során az Országgyűlést választjuk meg (***és a te képzeleteiddel ellentétben az Országgyűlést hatalmazzuk fel törvényalkotásra, -módosításra***, valamint arra, hogy szavazzon meg egy kormányt). Utóbbi felhatalmazásnak megfelelően az Országgyűlés megszavaz egy kormányt, ami értelemszerűen a parlamenti erőviszonyoknak megfelelően alakul (ebben semmi átverés nincs, már a pártok eleve úgy kampányolnak a választás előtt, hogy megmondják, hogy saját magukban, illetve a szövetségeseikkel együtt fognak kormányt alakítani, nem pedig a politikai ellenfeleiket emelik kormányzati pozícióba). Tehát a jelen Orbán-kormány is úgy alakult meg, hogy megtörtént a 2022-es választás, ezt a Fidesz-KDNP pártszövetség "megnyerte" (pontosabban fogalmazva: szerzett annyi parlamenti helyet, amivel egy kormány mögött többséget tud biztosítani, erre a magyar jogrendben szereplő, úgynevezett bizalmatlansági indítvány miatt van szükség, az USA-ban ilyen nincs), és ezután a parlamenti többségével élve megszavazta az Orbán-kormányt. Az Orbán-kormány ezzel együtt nem kapott törvényalkotási, -módosítási jogkört. Alkothat rendeletet, mert ezt egy kormány megteheti, alakíthat ki minisztériumi struktúrát, azt átalakíthatja, ha úgy jobbnak látja. Magyarországon a Fidesz-KDNP pártszövetség adja a parlamenti többséget (sőt, kétharmados, alkotmányozó többséget), és adja a kormányt is. Ezzel együtt a franc se hatalmazta fel a kormányt arra, hogy törvényeket módosítson, bármi legyen is a kis álomvilágodban.
Tudod, én az olyanoktól, mint te, elvenném a választójogot. És nem azért, mert a Fideszre szavazol, elvakult DK-rajongó rokonom is van, akinek fogalma sincs a jogrendünkről (érdekes módon az ő fejében is a kormány és a parlament viszonyát illetően van iszonyú zavar), és tőle is elvenném. Nincs ebben semmi személyes vagy akár pártszimpátiától függő, csak szimplán elvárnám a demokratikus jogrendünkben való minimális jártasságot. Legalább azon a szinten, hogy az ember tudja, hány parlamenti képviselő van, vagy hogy mik a hatalmi ágak alapvető jogkörei. Mész, ikszelsz. Te vagy a nép, velem együtt, meg még majdnem tízmillió emberrel. Mi vagyunk a hatalom birtokosa, a választáskor ennek a hatalomnak a gyakorlásával bízunk meg valakit, de te azt se tudod, hogy kit miféle hatalomgyakorlással bízol meg. Csak mész és ikszelsz. A tefélédet a legkönnyebb megvezetni azzal, hogy a Jóskára ikszelj a Pista helyett, különben a Pista bevezeti, hogy mindenkinek legyen rossz. Az ilyenbe kár a választójog, de tényleg. És még egyszer, ez nem fideszes vagy nemfideszes ügy.
Kérdező : az első kérdés eleve az, hogy hogy veszi a bátorságot bárki arra, hogy számonkérje, minősitse h az állampolgár társai hogy szavaztak.
Nálunk az ellenzék, Márky és az ellenzéki sajtó is ezt csinálja. Mivel semmire nem jutottak 12 év alatt, minden nap cikkeznek arról, h hogy képzeli valaki, h a Fideszre szavazott.
A demokrácia ott kezdődne, h senki nem veszi a bátorságot arra, h mást számonkérjen, minősitsen.
Ehhez képest nálunk az ellenzéki miniszterelnök-jelölt ezzel kampányolt. No comment. A 21. században vagyunk.Mindenki arra szavaz, akire ő akar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!