A Kádár-rendszerben jobb volt az irodalmi és zenei élet?
Sokszor hallom idősebbektől, hogy régebb jobb volt a kulturális élet, mint manapság. Jobb humor volt az újságokban és a zenék is eredetibb voltak, ami lehet igaz, mert több szám maradt fenn hosszútávon a 70-es, 80-as évekből, mint mondjuk 2000 után. Azt hiszem Erdősnek, aki a popzenéért felelt kifejezett célja volt, hogy világhírűvé tegye a Neotont, a szovjetek mai napig ismerik.
A kádári kultúrpolitika azért sok sikert könyvelhet el, mert a szocialista országok közül legtöbben irigykedve nézték és Aczél György neve még jó sokáig fennmarad.
Minél lett volna jobb?
A cenzúráról még nem hallottál?
Hogy előbb mindent a pártnak engedélyezni kellett hogy megjelenhessen a lemezektől a rádiófelvételeken, át a verseskötetekig és filmekig mindenhol?
"A kádári kultúrpolitika azért sok sikert könyvelhet el, mert a szocialista országok közül legtöbben irigykedve nézték és Aczél György neve még jó sokáig fennmarad."
Milyen sikereket?
A Szovjetunió felségterületén, irányítottan voltak szereplési, megjelenési lehetőségek, előre eldöntött - kijelölt szereplőkkel. A kádári kultúrpolitika azt jelentette, hogy felül egy pártvezető vagy cenzor eldöntötte mi/ki mehet, dolgozhat, szerepelhet és mit csinálhat, majd ezt engedték amíg betartotta a határokat.
Attól mert más országokban a szocialista régióban még rosszabb volt, attól nem lesz jó az ami itt történt.
A gyerekkorom, iskolás éveim még a kádári külpolitika árnyékában teltek. Mi azt hittük jó nekünk - de csak mert el voltunk zárva minden mástól. Élveztük az életünket, a zenét, a moziban a filmeket - mert fogalmunk sem volt arról, hogy a háttérben milyen hatalmi játszmák előzték meg, kiket nem engedtek alkotni, kiket félemlítettek meg hogy írják át az alkotásukat scak hogy megjelenhessenek. Akkor még nem lehetett tudni, hogy csak pár év és megbukik a rendszer, akkor a művészek, írók még azt hitték az életük ebben fog telni és vagy megteszik amit a rendszer elvár tőlük vagy mennek a csavargyárba dolgozni.
Mail világban nincs irodalom, gyakorlatilag megszűnt. A videós műfaj teljesen átvette a szerepét. Nyilván Nemere István jobb volt a semminél, bár irodalomnak kissé túlzás nevezni.
Zene? Ízlés dolga. Akkor is a könnyűzene volt az uralkodó, meg most is az. Akkoriban a dalszövegeknek nagyobb volt a jelentősége, de a dallamvilág primitívebb volt. Aztán ez fordult, és manapság sok zenéből inkább kitörölnéd a szöveget. Komolyzene meg évszázadok óta nincs.
Manapság intenzíven túlkínálat van, minap találtam egy olyan Magyar zenekart, hogy leesett tőle az állam, 2009-es felvétel. De helyette nyom mindenféle vacakot a tv/rádió, így ilyen zenék sosem jutnak el az adott réteghez.
Anno meg....volt a szovjet rajzfilm, meg a tv maci, meg az egri csillagok.
Alkalmanként kaptak "miheztartás végett" eligazítást:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!