Az a jelenség mitől van, hogy sokan annak szurkolnak, hogy ne legyen újra teljes rezsicsökkentés ez nem beteges dolog?
#21 Azért ez nem igaz. 1729 köbméter = 16 374 kWh/év. Az FF (átlagos) kategóriájú lakás kb. 220 kWh/nm energiaigényű (fűtés+melegvíz), azaz 74,5 négyzetméter fűtése és melegvize jön ki belőle, ami azért nem garzon méret.
Valójában azonban az épületenergetikai számítások túloznak, abból adódóan, hogy a "fűtési hőfokhid"-at "digitálisan" számolják, azaz pl. 12 fokig 0 a fűtés energiaigénye, de 11 foknál már úgy számol, mintha a 11 fok és a 20 fok közötti különbséget teljes egészében a fűtésnek kellene fedezni. Ha valaki az olcsón megléphető beruházásokat megcsinálja (üveggyapot legurítása a padláson, ablakrések tömítése, hőtükör a radiátorok mögé) akkor olyan 100 négyzetméterig el lehet lenni rezsicsökkentett gázból. Ha hőszigetelt az épület (körben 10 cm EPS, low-e üvegezésű korszerű ablakok) akkor ennél nagyobb is kijön belőle.
Mibe kerül ez a költségvetésnek?
A polgár fizet éves szinten 178 000 Ft-ot.
A gáz most 100 €/MWh = 0,1€/kWh áron van, azaz kb. 40Ft/kWh, így a rezsicsökkentett gáz piaci ára 655 000 Ft, azaz 477 000 Ft az éves állami dotáció. Mivel az oroszokkal két hónappal korábbi tőzsdei áron számolunk el, a pillanatnyi orosz áron 1,2 millió Ft a piaci ár, de mivel nem adott pillanatban vettük az éves mennyiséget, a valós ár valahol 700eFt és 1mFt körül lehet erre a télre, tehát sacc/kb félmillió és 800eFt körül lesz a dotáció.
Ha azt a félmilliót a zsebembe adják, akkor veszek tüzifát a kb. 180 ezres gázszámla helyett 250eFt.ért, vezérelt árammal csinálom a melegvizet a kombi kazán helyett (+25eFt/év) és elzárom a gázcsapot. Így nálam maradna kb. 400eFt, és pont annyiba kerülne az államnak, mint a rezsicsökkentés, ahol ugyanez az összeg Putyinnak megy.
#23 Magamat korrigálom kicsit:
1. ha nem kondenzációs kazánunk van, számolni kell a kazán veszteségével is, mert a gázból származó kilowattórák egy része a kéményen távozik. Így elméletileg csak 67 négyzetméter FF kategóriát lehet kifűteni átlagfogyasztásból.
2. Ha tömegesen járnánk az alternatív utat, tehát fával fűtünk és árammal melegítjük a vizet, akkor valószínűleg drágulna a fa és a vezérelt áram is csak állami dotációval lehetne olcsó. (Az olcsó erőművi források kiterhelése után csak a drága import vagy a drága gázerűmű jöhet szóba, ha éppen nem süt a nap)
"Ha tömegesen járnánk az alternatív utat, tehát fával fűtünk és árammal melegítjük a vizet, akkor valószínűleg drágulna a fa és a vezérelt áram is"
Ez anélkül is megtörtént, hogy tömegesen állnának át gázfűtésről az emberek.
A régebbi, hőtárolós eszközök felfűtésére használt áram napi 7 kWh felett 23 helyett 63 forintba kerül. Egy ilyen kályha télen napi kb 30 kWh-t fogyaszt.
A tűzifa és egyéb szilárd tüzelőanyagok ára pedig 2 év alatt duplája ill némely esetben négyszerese lett már ha éppen nincs belőle hiány.
#23
Aki diktálja a gázt, áramot, annak annyi sincs, mint az éves keret, mert jelleggörbe szerint kell fizetnie, teljesen aránytalanul van kiszabva a havi kedvezményes fogyasztás.
Az egyik hónapban irreálisan keveset lehet használni, januárra meg áttolják kb az éves keret felét, amit egyértelmű, hogy senki nem fog 1 hónap alatt elhasználni.Na, ezért IS hazugság amit írsz, többeközt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!