Tulajdonképpen mit akarnak a tanárok?
Már én sem értem, mivel tisztán látszik, hogy baromi jó fizetésük lesz nemsokára.
Most már én sem értem mit akarnak.
" Leginkább azt, hogy ne életképtelen emberek lépjenek ki az iskolapadból. "
Hát ezt én is akarnám de ehhez nem a tanárok ellen kéne tüntetni?
Egyrészt napjában kb 80 kérdésnél el lett mondva, keresd ki kérlek.
Másrészt pontba szedve ott vannak a követeléseik a szakszervezetek oldalain.
Harmadrészt amit most beígértek nekik az még csak sázndékában sem hasonlít arra, amit követelnek. Nem az összeg miatt, hanem mert... egyszerűen nem ezt kérték:D Mintha kérnél egy jegyet egy moziban és kapnál egy szál kolbászt. Jó dolog a kolbász de... nem ezt kérted:D
1. A legfontosabb a béremelés, tényleg nagyon alacsony ma egy pedagógus bére.
2. A következő ami fontos lenne, hogy csökkenjen a kötelezően előírt óraszám. Ettől nem kevesebb a munkaidő, ezt kellene megérteni, a tanárok nem csak akkor dolgoznak amikor órájuk van. Most heti 22 óra a minimum, de 24 óra az elvárt, amennyi a tankerület szerint kötelezően órarendi beosztása egy pedagógusnak legalább - amit konkrétan óra vagy egyéb hasonló foglalkozás megtartásával kell tölteni. Ezen felül jön az összes olyan tevékenysége a pedagógusnak, amivel előkészíti az órát, ügyel a diákokra, elkészíti majd javítja a dolgozataikat, jegyeket ír be, szb. stb.
Képzeld el, hogy neked kell folyamatosan 25-30 ember előtt előadást tartanod, a figyelmüket nem csak felkeltened, de új ismeretekkel kell megismertetned őket, különböző feladatok elvégzésére, az ismeretanyag megtanulására, gyakorlására kell rávenned úgy, hogy a csoport felét egyáltalán nem érdekli és a harmaduk ott se akar lenni. Miközben minden egyes órában egymás után új csoportod van, új emberekkel, teljesen más összetétellel, tantárggyal, tananyaggal, évfolyammal - naponta 5-8 órán keresztül. Közben te foglalkozz a diákjaid nevelésével, legyen modern az oktatási módszered, tehát kellő mértékben használj digitális eszközöket, amikhez ismét csak pluszban kell készülni, mert nem csak a tankönyvet nyittatod ki velük. Legyél olyan aki ismeri egyénenként a diákjait és tudj személyre szabottan feladatot adni és vissza is kérdezni a neki megfelelő módon. Legyen differenciált az oktatásod, vagyis legyenek a tehetségesebb, érdeklődőbb diákjaidnak plusz lehetőségei a fejlődésre, készítsd fel őket versenyre és kísérd is őket, a lemaradó vagy nehezebben tanuló diákjaidnak legyen korrepetálásod vagy külön dolgozz ki számukra feladatot, módot hogy haladni tudjanak ők is. Foglalkozz velük mint emberrel is, legyél ott amikor a tanuláson kívüli problémájuk van akár a társaikkal, akár a családjukkal. Mutass közben példát, tehát legyél felkészült, koncentrált, udvarias stb.
A napod mindeközben folyamatos rohanás, hiszen kicsöngetnek, mész ügyeletbe, de már kapod a felszerelésed fel és mész a következő, teljesen más órádra, ahol az első perctől te vagy mint előadó a figyelem középpontjában. Készítsd elő az óráidat, javítsd a dolgozatokat, csinálj újat. Iszonyat fárasztó a napod végére, aztán otthon este folytatod, mert a jegyeket ki kell adnod, a következő nap is kell újabb érdekes feladatokkal előállnod. Közben vegyél részt az iskola egyéb feladataiban, ünnepségek megszervezésében, bulikban, kirándulásokban, papírgyűjtésben, akármiben.
Tudom, közkeletű az a hülyeség, hogy a tanárnak csak 22 órája van és ennyi a munkaideje, a valóság ennek kb. a háromszorosa, csak nem az iskola épületében van végig. Fél nyolckor már kezdünk, fél ötkor indulok haza, és este több órám megy el még a következő napra való készüléssel. Nem a tananyagból, abból, ahogy megtartom a diákjaimnak az órát, amit ők csináltak.
Szeretem, de jó lenne ha mások is elismernék, hogy a tanár nem csak akkor dolgozik amikor konkrétan az ő gyerekükkel van órája, ahogy egy orvos vagy ápoló sem akkor dolgozik csak amikor éppen vizit vagy műtét van.
Az 1. és 2. mellett minden tanárnak, tantestületnek, iskolának más az amit szeretne az eszközöktől a pszichiáter segítőn át akár a tankönyvválasztásig, vagy a kormánybuktatásig. Ezt már mindenki a maga véleménye, habitusa szerint teszi hozzá, attól függően mennyire mint tanár mond véleményt és mennyire mint pl. ellenzéki szavazó vagy aktivista.
Sajnos ezeket nyomta a tiltakozásokat szervező szakszervezet előtérbe és ezekkel erősködnek, sokszor hazugságokkal megtoldva azok a politikusok, akik rárepültek erre a megmozdulásra.
Rengeteg kollégám van aki magával a pedagógusok alap követeléseivel egyetértene, de nem is sztrájkolnak már, még kevésbé mennek ki a megmozdulásokra amiatt, mert az egész már nem a tanárokról szól meg a béremelésről, hanem hogy meg kell buktatni a zorbánt.
Csak jelezném, hogy "béremelés" alatt azt értik, hogy ne a 2014-es, hanem a mindnekori minimálbérhez legyen kötve a fizetésük, illetve az sem ártana, ha nem pótlékok tennék ki a fizetésük nagyrészét, hanem tényleges bér.
Ehelyett Gulyás megígérte, hogy jövőre 20%-ot emelnek a bérükön, ami továbbra is 2014es bérminimumon fog alapulni és a százalékok pótlékokból számolandók.
Magyarul amit kapnak az nem is hasonlít arra amit kértek.
8, a kvöetkezőt ígérték:
1. a következő 3 évben 30%-os emelést fognak kapni.
2. 70ezres bruttó
3. A diplomás bér 80%-át célozzák meg.
Ezt a 3 állítást Gulyás kb 1 mondatban mondta, ami azért jó, mrt a 3 teljesen mást jelent:D 30%-os emelés rohadtul nem lesz 700ezres bér. Illetve ha 700ezer a diplomás bér 80%-a, akkor az azt jelenti, hogy a diplomások közel 1 millát keresnek:D
Szóval a kijelentés erősen sántít.
De tegyük fel, hogy igaz.
Akkor is, a pedagógusok nem véletlenül azt követelik, hgoy a mindnekori minmálbérhez legyne kötve a fizujuk. Ugyanis ha most valóban emelnek egy nagyot, akkor is mi garantálja, hogy akésőbbiekbne is kapnak emeléseket, amivel szinten tartják a fizujukat? Semmi, mivel nem ígértek semmi változtatást a szabályzásban. (nem létezik olyan, hogy "diplomás bér" ez nem egy egzakt dolog, mint a minimálbér, ezért nem is lehet hozzákötni a bérezést).
Szóval tegyük fel, hogy 2025-re egész tűrhető bérük lesz. És utána? A minimálbér folyton emelkedik, 2021-ben konrkétan a takarítók bére beérte a pedagógusokét, mert a minimálbért emelték, a pedagógusokét nem.
Ezért van szükség egy dinamikusan emelkedő bérezésre, azaz ne a 8 évvel ezelőtti normához kössék.
Ráadásul a 2023-ra beígért 20%-os emelés pusztán inflációkvöetést jelent, azaz reálbér növekedés nem fog történni, tehát érdemi változást sem fog hozni a pedagógus munkaerő-hiányt illetően, hiszen számokban nagyobb lesz a fizujuk, de elkölthetőségében pont ugyanakkora, mint idén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!