Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Vannak megbízható statisztikák...

Vannak megbízható statisztikák arra vonatkozóan, hogy Magyarország a Fidesz kormányzása visszafelé fejlődött?

Figyelt kérdés
Fideszes ismerőseimet akarom meggyőzni velük, de én nem nagyon találtam ilyet.

2022. szept. 10. 18:00
1 2 3 4 5 6
 31/59 DK-s ***** válasza:
0%

Újfent #25-nek:


Ha esetleg te magad is szeretnéd megérteni hogy mi a gond az eredeti számításoddal, segítek:


Az "1 €" bekezdésed alatt két olyan értéknek számoltál százalékot, amelyek nincsenek "közös nevezőn". Ott a hiba "gyökere".

2022. szept. 11. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/59 anonim ***** válasza:

26)2006 környékén húzott el a többi visegrádi ország,de ma már más a helyzet,egyáltalán nem igaz,hogy Bulgária vagy Románia szintjén van Magyarország.Magyarország kb,pont Lengyelországgal van egy szinten.

Forrás: [link]

2022. szept. 11. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/59 DK-s ***** válasza:
51%

#32-nek:


Miféle, reklámmal és hirdetésekkel telebaxott oldalt linkeltél ide nekem?


Nem fogok neked közgazdaságtani korrepetálást tartani, legközelebb javaslom, hogy végezz némi utána-olvasást. Ehhez tudom javasolni például a Wikipedia-t:


GDP:


"Gyakran használják az országban élők átlagos életszínvonalának mutatójaként az egy főre jutó GDP-t, ami azonban túlzott leegyszerűsítésnek tekinthető."


[link]

2022. szept. 11. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/59 anonim ***** válasza:
32)Nem neked szántam egyrészről,a másik meg az,hogy nem is a GDP alapján készült a rangsor,hanem a BIP alapján,pont azon okbòl,amit te is kimásoltál a wikipediábol.(Hirdetéssel én nem találkoztam az oldalon,nem tudom neked miket dobott fel)
2022. szept. 11. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/59 DK-s ***** válasza:
0%

#34-nek:


Bocs. Nem figyeltem, és közvetlenül utánam válaszoltál. Ezért a félreértés.


De ha már itt tartunk:


"Annak érdekében, hogy ezen országok GDP-jét értelmesen össze lehessen hasonlítani, az EU fiktív, egységes valutát használ. Az egy főre jutó GDP-t ekkor nem euróban, hanem vásárlóerő-standardban (PPS) adják meg. "


Vagyis a krumplit nem krumplinak, hanem burgonyának hívják.


Qrva mindegy hogy hogyan nevezik, ha az egy főre eső GDP-ből indulnak ki.

2022. szept. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/59 anonim ***** válasza:
Szerintem az, hogy megszegték a választási ígéreteiket, hogy az EU nem akarja odaadni a pénzt, hogy 18 fokra lehet fűteni, az önmagában eléggé elgondolkodtató!
2022. szept. 11. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/59 anonim ***** válasza:
71%

#29-#33

„Konkrétan tudom hogy a napi szintű megélhetés sokkal xarabb mint 2010-ben volt, mivel nem tartozom a módosabb emberek közé.”

Én meg tudom, hogy 2010-ben volt xarabb.


“Viszont végigolvasva a kormány eredményeit méltató felsorolásod, abban majdnem mindent renden találtam! Tehát vagy én vagyok h'lye, vagy a te álláspontodban van buktató.”

Az nem opció, hogy tényleg majdnem minden rendben van, és nem is vagy hülye? :)


“Te hibázol mert hiányzik egy-két összefüggés, ami viszont felborítja a matekod!”

Akkor újraszámolom mindjárt.


“Először is rögzítsük le azt a tényt, hogy a fogyasztási cikkeink ára nem hogy egyezik, de némely esetekben DRÁGÁBB mint az EU-ban. Remélem ezen nem nyitsz vitát.”

De igen.

[link]

Ebben a statisztikában van összehasonlítás az élelmiszerárakat illetően, a Groceries Index oszlopban találod. A 100-as referenciaérték New York City élelmiszerárai. Svájc Groceries Indexe 113, ez azt jelenti, hogy 13%-kal drágább az élelmsizer átlagosan, mint New Yorkban.

Pár EU-s ország Groceries Indexe:

- Németország: 48.63

- Ausztria: 58.04

- Franciaország: 63.17

- Belgium: 53.1

Magyarországé 30.85, tehát kis utánaszámolással kideríthető, hogy Németországban átlagosan 57%-kal, Ausztriában 88%-kal, Franciaországban 104%-kal, Belgiumban 72%-kal drágább az élelmiszer.


„Egy apró korrekció: a 2010-es Euro KÖZÉPárfolyam 269 Ft volt, nem 278.”

Felőlem számolhatunk 278-cal.


“Írod, hogy 54%-os minmálbér növekedés volt! De szépen is mutat, igaz?

Csakhogy az EGYEZŐ árfolyam mellett lenne valós érték!”

Én nem egyező árfolyamokkal számoltam, 2010-ben a 269 Ft-tal, 2022-ben a 400 Ft-tal.


“A mai árfolymanak az akkori árfolyam, a 69,5 százaléka! És mivel a vásárló-érték nagyjából azonos, így rongáljuk le szépen a kapott 333,3 Eurós értékedet az akkori szintnek megfelelőre, ami 231 Euró.”

Miért kellene lerongálni a 333,3-at 231-re? A 333,3 már eleve a lerongálódott érték, mert a Ft 400 €-ra romlott és ezt veszi alapul az átváltás.

Akármelyik árfolyammal számolunk sehogy nem jön ki a 231 €!

A 133.300 Ft minimálbér 400-as árfolyammal 333,3 Euro, a 278-as árfolyammal meg 479 € lenne.

Tehát a 333,3 € már eleve a 479-ről lerongálódott érték, ami a 400-asra gyengül Forint ellenére jóval több, mint a 2010-es minimálbér az akkori Ft/€ árfolyamon.


SZÁMOLJUNK. (A 269 Ft-os €-val)

2010-ben a minimálbér netto 60.000, átvált 60.000/269=223 €

Az € 2010 óta 27%-ot inflálódott, tehát az akkori 223€ manapság 223*1,27=283€-val egyenértékű.

Ha 283 €-t meghaladja ma a minimálbér, akkor az azt jelenti, hogy reálértéken nőtt a minimálbér.

És meghaladja, mert 133.300/400=333€, amit több, mint a 283€, mégpedig 17,6%-kal.


“A matematika keveseknek erőssége, ezért a statisztikai adatokkal nagyon könnyű megvezetni az embereket.”

Ez egy nagyon egyszerű matek pelda.


“Az én számításomnak a lényege hogy megmutatta…”

A számításod helytelen.


“Mert az akkori Euró ennyivel erősebb volt! Ezt teljesen kifelejtetted a matekból.”

Már hogy felejtettem volna ki, hát úgy írtam, hogy:

2010-ben a minimálbér >>>278 Ft/Euro árfolyamon<<< 215,8 €.

2022-ben a minimálbér >>>400 Ft/Euro árfolyamon<<< 333,3 €.


“Az 1 € bekezdésed alatt két olyan értéknek számoltál százalékot, amelyek nincsenek közös nevezőn. Ott a hiba "gyökere.”

A közös nevező ebben az esetben annyit jelent, hogy nem kalkuláltam bele az Euro infálódást, de írtam, hogy 27% volt, utalva arra, hogy az 54%-os növekedés csak nominális, nem valós.



“GDP:

Gyakran használják az országban élők átlagos életszínvonalának mutatójaként az egy főre jutó GDP-t, ami azonban túlzott leegyszerűsítésnek tekinthető."

Írta egy mási kommentelő, hogy mindenki elhúzott tőlünk a Fidesz alatt, és Romániával, Bulgáriával versengünk.

Nézzük 2010 és 2021 között mennyit növekedtek az országok USD GDP/fő-t iletően.

- Bulgária: 6.853 -> 11.635 (69%)

- Csehország: 19.960 -> 26.378 (32%)

- Horvátország: 14.067 -> 17.398 (23%)

- Lengyelország: 12.613 ->17.840 (41%)

- Magyarország: 13.223 -> 18.772 (42%)

- Romania: 8.214 -> 14.861 (80%)

- Szlovákia: 16.841 -> 21.086 (25%)

- Szlovenia: 23.532 -> 29.200 (24%)

Tehát hazugság az a kijelentés, hogy “ Most már Cheh, Szlovákia és Lengyelország hátát is tisztes távolságból figyeljük”. Orbán alatt ezt a távolság csak csökkent, az meg egyenesen hazugság, hogy “Szlovákiát még előztük is”.

2022. szept. 11. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/59 DK-s ***** válasza:

#37-nek:


Összefoglalva annyit mondok, hogy te olyan mértékben nem értesz a matematikához, hogy az már szinte fáj. Nagyon ügyesen próbálod alkalmazni, ezt "aláírom". Csakhogy mivel érteni nem érted, ezért brutális hibákat vétesz, majd megpróbálsz csúsztatni. Legalábbis csak remélem hogy csúsztatás volt. Mert ha nem, akkor a hozzáértésed még annális kevesebb, mint azt elsőre feltételeztem.


Idézlek:


"Már hogy felejtettem volna ki, hát úgy írtam, hogy:

2010-ben a minimálbér >>>278 Ft/Euro árfolyamon<<< 215,8 €.

2022-ben a minimálbér >>>400 Ft/Euro árfolyamon<<< 333,3 €."


Utána pedig ezt vezetted le:


"Ez 54%-os növekedés, miközben"


És azt is meg tudod mondani, hogy egy liter az hány centiméter?

2022. szept. 12. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/59 anonim ***** válasza:

#38

„Összefoglalva annyit mondok, hogy te olyan mértékben nem értesz a matematikához, hogy az már szinte fáj.”

Nekem az fáj, amikor valaki úgy tesz ilyen kijelentéseket, hogy képtelen megindokolni, hogy hol hibádzik az a matematikai számítás. :)


“Nagyon ügyesen próbálod alkalmazni, ezt "aláírom". Csakhogy mivel érteni nem érted, ezért brutális hibákat vétesz, majd megpróbálsz csúsztatni.”

Hát akkor mutasd meg hol vannak azok a brutális példák és csúsztatások!


“Legalábbis csak remélem hogy csúsztatás volt. Mert ha nem, akkor a hozzáértésed még annális kevesebb, mint azt elsőre feltételeztem.”

Én biztos vagyok benne, hogy a tied nem csúsztatás volt, hanem tényleg ennyire nem érted. Ha csúsztatás lenne, nem írtál volna akkora butaságot, hogy a 333 euronak a 69,5%-át kell venni, ha a 2010-es árfolyam szintre kell váltani. Azzal nem vagy tisztában, hogy erősebb árfolyammal a forint alapú fizetés eurora átváltva több lesz, mint gyengébb árfolyam esetén. Így ha a 333 euros fizudat “az akkori szinten megfelelőre rongálni” akarod az nem rongálás lesz, mivel 2010-ben erősebb volt a forint árfolyama. De ezt magad is láthatod, hisz a 133.300Ft/278=479€

És ott baxtad el, hogy a 333-at a 0,695-tel nem szoroznod, hanem osztanod kellett volna, tessék: 333€/0,695=479€.


“Idézlek:

2010-ben a minimálbér >>>278 Ft/Euro árfolyamon<<< 215,8 €.

2022-ben a minimálbér >>>400 Ft/Euro árfolyamon<<< 333,3 €.

Utána pedig ezt vezetted le:

Ez 54%-os növekedés, miközben"

És mi ezzel a probléma? Ez egy 54%-os növekedés, hisz 215,8*1,54=333,3. Vagy ugy gondolod, hogy a 215,8-at 54%-kal növelve 333,3-at kapunk? :)

És ne hagyd le sunyisan a mondat második felét, ugyanis kitértem rá, hogy volt az Euronak egy 27%-os inflációja! Nominálisan 54%-ot nőtt euróra átváltva a minimálbér, de a reál értéken vett változást akkor kapjuk meg, ha a 27%-os inflációt is beleszámoljuk. Amire én fel akartam hívni a figyelmedet, hogy az 54%-os nominális növekedés nagyobb, mint a 27%-os infláció, vagyis tényleges nőtt a minimálbér. Ellenben ha az infláció meghaladta volna a nominális növekedést akkor állna fenn az az állapot, hogy a minimálbér real értéke csökkent.


„És azt is meg tudod mondani, hogy egy liter az hány centiméter?”

Nem. :) És most azt szeretném, ha te mondanád el nekem:

- Hol voltak brutális hibák és csúsztatások a számításomban? Úgy vélem mégsem túl sok, hisz az előző kommentemből (amire a válaszod érkezett) nem is mondtál, csak az eggyel korábbiból kapirgáltál egy (tévesen annak vélt) példát.

- A mai minimálbér nettó értéke az akkori, 2010-es forint-euro árfolyamon Eurora átváltva mennyi?

- Hogy jött ki, hogy a 333,3 euros érték az akkori, 2010-es szintre átváltva 231 euro?

2022. szept. 12. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/59 DK-s ***** válasza:

#39-nek:


Baxxus. Te tényleg nem érted, ez már világos, így qrva nehéz lesz megértetni veled hogy mi a hiba.


Nem is próbálom meg teljesen levezetni a megoldást, csak a hibád helyét próbálom meg végre "beleverni" a fejedbe! Bár ezt már korábban is próbáltam.


Mivel nem egy változó van hanem kettő, a forint és az euró, így a te általad számított 54%-os emelkedés CSAK euróban számolva érvényes. Hiszen eurók közötti százalékot számoltál, forint a fasorban sem volt, igaz?


És miközben az euróban számolt minimálbér 54%-ra emelkedett, addig a forint EURÓ!!!! értéke 69,5%-ot ZUHANT.


Vagyis a megkapott 333 euród, csak a 69,5%-át éri MOST!


Eddig meg van? Tudtál követni?


Tehát ha érdekel hogy mennyi a valós emelkedés, akkor a mai árfolyamú eurónak is vedd szépen a 69,5%-át, akkor kapod meg a valós értéket.


Az kerekítve 231 forint, innentől pedig minden további elemzésed hibás.


Még egyszer elmondom: a statisztika a matematikát nem ismerők átbaxására van.

2022. szept. 13. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!