Pár évtized múlva lehet, hogy a magyar nyelv eltűnik és a cigány nyelv kerül előtérbe?
írod: "Szerintem a legtöbbnél (főleg az idősebb generációnál) alap a cigány nyelv."
ha főleg az idősebb generációnál, akkor az nem épp arra mutat, hogy terjedne...
Inkább úgy fest, hogy mennél fiatalabbak a generációk, annál inkább már csak ez a jellegzetes kiejtésű magyar nyelv az elterjedt náluk. A nyelvi asszimiláció fokozódása inkább valószínűbb a következő évtizedekben.
Semmi sem mutatja, hogy terjedni tud a cigány nyelv. Az, hogy a roma lakosság száma növekszik az nem jelenti azt, hogy a nyelvük terjedne, mert a cigány nyelvhasználat visszaszorulóban van. És ez máshol is általános jelenség: a hagyományaikat, a személyes, egymáshoz való kötődésüket megtartják (így romák csak romákkal házasodnak). De a nyelvet már átveszik a többségi nemzettől. Ugyanez volt pl. az egyiptomi koptok esetében. Ők a keresztény vallásukat és hagyományaikat tartják, de a 16. század óta már minden kopt arab nyelvű. Litvániában is élnek tatárok, akik muzulmán vallásúak és külön hagyományokkal bírnak. Ezzel szemben a nyelvük a litván vagy a fehérorosz. Már nagyon régóta nem beszélnek tatár nyelvet.
#19:
nem vagyok nyelvész, csak laikusként:
lehet, hogy a kihalás felé tart, de azért jelenleg még él és virul, a cigány nyelvek közül a legerősebb, ha igaz, vö.:
"Fontos tehát hangsúlyozni, hogy a lovári nem valamiféle sztenderd változat, bár nem kizárt, hogy azzá fog válni a nyelvi és társadalmi folyamatok révén (ez képezi a nyelvvizsga és legtöbb tananyag alapját; a hivatalos szövegek cigány nyelvű fordításai erre épülnek; a többi, Magyarországon beszélt dialektust sokkal inkább fenyegeti a kihalás veszélye; stb.)."
bár valóban írnak ilyet is:
"A szervezet deklarációjában megfogalmazta, hogy bár a roma szervezetek 1971-ben, az első Roma Világkongresszuson megtették a romanit a cigányság hivatalos nyelvének, az azt beszélők száma folyamatosan csökken és a kihalás veszélye fenyegeti. Éppen ezért kiemelten fontos a roma kultúra ezen elemének megőrzése, ápolása és gyakorlása.
A kb. 33 ezer szóból álló romani nyelvnek 17 dialektusa létezik – melyek a nemzetségekről és mesterségeikről kapták elnevezéseiket –, ám a jövevényszavak egyre diferenciáltabbá teszik azokat. Nemzetközi becslések 4 és 6 millió közé teszik azon európai állampolgárok számát, akik beszélik a romanit."
- - -
#19: "nagyon hiányos a szókincse a lovárinak, teletűzdelik a beszédüket mindig a többségi nyelv szavaival, ha épp nincs az adott szóra megfelelő cigány szó"
ez viszont egyáltalán nem jelenti a nyelv kihalását, a nyelvek szókincse természetesen vesz át idegen szavakat, ahogy a magyar szavak jelentős része is jövevényszó, vagy ahogy az angolban is legendásan sok francia elem van, stb.
tehát ha beszélik a nyelvet, csak pakolnak bele idegen szavakat – vagyis ha az anyanyelvi beszélők ilyen módon meg tudják oldani ezeket a problémákat, tehát ha a nyelv nem "veti ki" magából a szükséges változásokat –, az furcsa módon inkább azt jelenti, hogy "erősödik" a nyelv, az új szavak is a részei lesznek, vagyis ez éppen a kihalással szemben hat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!