A KATA helyett nem lenne jobb egy egyszerű egykulcsos adózás?
Lenne egy fix százalék, amit a havi bevételek után be kellene fizetni a következő hónap 12.-ig, legyen ez a kulcs mondjuk 25%.
Akkor ha egy "sztárkatás" 1 milliót keres havonta (mint azt sokan hiszik), akkor minden egyes következő hónap 12.-ig 250 ezret kell utalnia. Ez fedezi a nyugdíjjárulékát, a TB-jét is.
Maradhatna egy minimum összeg, a mostani 50 ezer (ha ennél is kevesebb az a 25%), de az csak fél nyugdíjat érne abban a hónapban.
Vannak országok (nyugaton természetesen, pl, U, USA), ahol ilyen egyszerűen van megoldva a cégek adózása, sávosan, valahol 20%, utána a köv. sáv 30% körüli, a nagyon jól keresőnél már 40% körül alakul. Ez is jó megoldás.
Maradna egy áfamentességi határ, amit most úgyis terveznek 18 millióra emelni. Ez leginkább a szolgáltatóknak jó. Mint például az írónak aki a kiadónak adja át a könyveinek kiadási jogait, vagy a programozónak, aki a programkiadónak adja el a programjai liszenszeit, vagy a művésznek aki a képeit adja el egy online értékesítőn keresztül, mert őket soha nem fogja foglalkoztatni az a cég amelyikkel kapcsolatban állnak.
A könyveléssel nem kell sokat bajlódni, csak összeszámolják a vállalkozók hónap végén a bevételeket és utalják a megfelelő összeget. A NAV már össze tudja hasonlítani a bejelentett számláival és ha kevesebbet utalt, akkor kapja az értesítőt, hogy van hátraléka. Bevallás már nem is kellene, a számlákból mindent látnak.
Ki lehetne terjeszteni az egyéni KFT-kre is például az ilyen egyszerű adózási formát.
Jó, a könyvelőknek ez nem lenne egy főnyeremény, mert nem sok könyvelni valója maradna egy ilyen egyszerűen kiszámítandó adózás után a vállalkozóknak, amit vezethetne ő is magának.
Több állami bevétel, a kiskatásokat nem fojtaná meg, a nagykatások többet adóznának és nem kellene azzal foglalkozni, hogy bújtatott foglalkoztatás, vagy sem mert eleget adóznának.
A köztheriselés 1848 óta elvárás ebben a feudális országban.
Álláspontom szerint a mai magyar állam a kata fenntartásával,az álmunkaviszonyok tűrésével, a vagyonosodásivizsgálatok visszatartásával épp ezt a feudális tórger magyarországot erősíti.
Kérdező
Nem kell okosabbak lenni másoknál, elég lenne először utána olvasni az adózási szabályoknak!
Az egyéni vállalkozók adózhatnak a KATA-n kívül tételes adózással és átalányadózást (15 millióig). Ennél az átalány adónák a vállalkozás tevékenységétől függ %-ban megszabva a költség hányad és a többi a jövedelem, ami után adózni kell.
3: Itt nem én akarok okosabb lenni másoknál. Ez csak egy ötlet.
Tudom, hogy van átalányadózás és tudom, hogy mik a szabályai.
Kíváncsi lennék, hogy mennyi sorban tudnád leírni az átalányadózás összes szabályát, még a vízvezetékszerelő, vagy szobafestő KATA-s vállalkozó számára is érthetően. A KATA szabályai 3-4 mondatos felsorolásban leírhatók úgy, hogy még azok is megértik, akik soha előtte nem vállalkoztak.
Nem az átalányadózást vázoltam, nem a kereket akartam újra feltalálni, hanem a jelenlegi KATA felváltására egy ötletet, annak egyszerűségének megtartása mellett. Ami mellesleg már bevált egyes más országokban, tehát nem én vagyok okos, hanem máshonnan vettem működő modellt. A lehető legegyszerűbb adminisztrációra és igazságos, méltányos adózásra lenne szüksége a vállalkozóknak.
A KATA egyik legnagyobb előnye az egyszerűsége volt, a kisvállalkozók számára kedvező adózás mellett. Ezt kellene hasonlóan egyszerű szabályokkal kiterjeszteni.
"Kíváncsi lennék, hogy mennyi sorban tudnád leírni az átalányadózás összes szabályát, még a vízvezetékszerelő, vagy szobafestő KATA-s vállalkozó számára is érthetően. A KATA szabályai 3-4 mondatos felsorolásban leírhatók úgy, hogy még azok is megértik, akik soha előtte nem vállalkoztak"
Erre vannak a NAV tájékoztató füzetei, a honlapjukon elérhető. Olvasni pedig gondolom, azért tudnak a vállalkozó jelöltek.
6: Meg is értik könyvelő segítsége nélkül? Ha a kezdő vállalkozó azt olvassa, hogy havonta bevallást kell beadnia ezen a nyomtatványon, már ott, akkor maga alá csomagol.
Érthető, bízzon meg egy könyvelőt havi 10-20 ezerért (a régi árakon), egyeztessen egy adótanácsadóval, szép összegekért.
A KATA egyik lényeges szempontja ezzel szemben, hogy ha nem muszáj, akkor erre ne legyen szükség, ezzel is csökkentve a vállalkozók terheit mind pénzbeli, mind rászánt idő tekintetében.
2022 van, most már a mai lehetőségekkel nem is lenne szükség könyvelőkre, csak szoftverek kérdése. Remélhetőleg rövid időn belül automatizálják a könyvelési feladatokat, a számlák már jelentésre kerülnek, részletes adatokkal, minden más adat is egy helyre fut be, minden adott ehhez.
7: Mindenki azt gondolja, hogy ő írja a legnormálisabb válaszokat. Akkor is, ha nem.
#9 Ott a hiba az elméletedben, hogy azt hiszed azt nem képes megérteni az egyszeri vállalkozó ami az adóhatóság tájékoztatójában direkt neki van leírva - de ugyanakkor azt hiszed róla, hogy a te ötleted szerinti igen bonyolult adózási szabályt viszont meg fogja érteni.
Vagy érti - akkor megérti azt is ami a többinek a lényege és el tudja dönteni, neki melyik kell még ha ahhoz szüksége is van könyvelőre, vagy nem érti meg - de akkor mindenképpen kell külső tanács neki így is meg úgy is.
A lényeg, hogy nem csak te érzed úgy, hogy az egyszerű adózásnak is kell legyen más változata mint a mostani KATA - ezért van is ilyen, az átalány adózás. Másképpen tesz különbséget, mint a te ötletedben, de különbséget tesz bevétel és bevétel, vállalkozás és vállalkozás között az adófizetés mértékében. A KATA ettől még jó dolog marad úgy ahogy van - a most tervezett változtatásaival javítva persze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!