Transz nő sportolók miért nem képesek férfiak közt versenyezni, ahogyan eddig is?
Ha külön kategória lenne a transzoknak akkor gondolom elnyomást kiabálnának, hiszen ők nők, illetve elég vicces lenne, hogy az a néhány transz önmagával versenyez, akik amúgy összesen megtalálhatóak a sportban.
Miért nem képesek továbbra is férfiak közt versenyezni, ahol a biológiájuknak megfelelően tisztességes versenyben mérettetnének meg, miért a nőket kell lealázni ezzel, akik az életüket tették fel erre a sportra és most egy teljesen unfair küzdelemben kénytelenek veszíteni? Miért asszisztálnak ehhez a sportszervezetek?
Miért a többség alkalmazkodik mindig a kisebbség kívánalmaihoz?
Térjünk vissza 10 év múlva a kérdésre amikor már kikopik az a szektamentalitás ami jelenleg a témát övezi.
Most még az is megoszto vélemény hogy pár hónapnyi a lóhúgy hormon nem változtatja meg az emberek teljes csontozatát, izomzatát, testfelépítését, biológiáját, márpedig így nem lehet vitát fojtani.
A Lia Thomas ügy világít rá erre a legjobban talán. A férfiak között az egyetemi ranglista élén (az első 3 közt) volt rangsorolva, a nemzeti ranglistákon a 12. helyen (2019-ben). 2019 és 2022 közt, a hormonterápia okán visszacsúszott az 462. helyre. Aztán a nők között nyert egy versenyt...
És mindenki eldobta az agyát, hogy "csalás", meg hogy "férfi 500adikról a női 1. helyre jutott", ami technikailag igaz, de nem fedi a valóságot: valaki aki a férfiak között 2019-ben, tesztoszteronnal és férfi-izmokkal nemzeti 12. helyen volt, a nők között 2022-ben tesztoszteron-blokkolókkal (gyakran alacsonyabb tesztoszteron szinttel, mint a női átlag) és női izomzattal 1. helyen végzett. Ilyen szintű fejlődés 3 év alatt egy top úszó számára nem hiszem, hogy elképzelhetetlen, de menjünk tovább.
Az ideje valójában kb. 1 mp-cel többet romlott mint a top férfi és a top női versenyző közötti kb. 16 mp időkülönbség. A versenyen a 2. helyezettet sem 14 mp-cel, hanem kb 1.75-tel előzte meg; ami akár soknak is tűnhet, de az azt megelőző 7 évben csak egy olyan verseny lett volna ahol 1. helyezést ér el, a többin csak 2.at vagy 3.at.
A jobboldali média kicsavarásaival ellentétben, ha Lia Thomas győzelme bármire is példa, akkor az az, hogy a transznemű nőknek (6-12 hónap hormonkezelést követően) a képességei nemcsak, hogy nem a férfiakéval ekvivalensek, de még csak a közelében sem járnak, hanem erősen a női statisztikai régióban.
#7 , #13 ahogy az imént írtam (#25), nem az utolsókból lesznek az első ebben a történetben, hanem az elsőkből. Amellett senki nem mondja hogy ezt pofára el kell fogadni. Ahhoz hogy a másik nemben sportolhass legalább (1 de általában több) megelőző éven át megkövetelik a hormonkezelést, mely a legtöbb sportban kiegyenlíti az esélyeket. Arról nem is beszélve, hogy a hormonkezelés elkezdéséhez 3 független szakvéleményre is szükséged lesz. Pl. úszásnál egy transz nőnek a nőkre jellemző izomerővel kell meghajtaniuk a sűrűbb/nehezebb csontjaikat, amelyeket (pubertás utáni) hormonterápia már nem befolyásolhat, de ezzel az esélyeik valójában a nőké mögé csúszhatnak. Minden sprotágban külön szabályok szerint járnak el, hogy ne legyen visszaélés.
#14 Mint transznemű, nekem tetszik az ötlet :) Kár hogy kérdező #15-ben csak gyűlölködésre vágyik megoldásra nem
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!