Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ki mit gondol erről a cikkről,...

Ki mit gondol erről a cikkről, amit Czeizel Endre pubikált 2009-ben az Élet és Irodalomba című újságba?

Figyelt kérdés

[link]


Hétvégeim kedvenc olvasmánya az ÉS. Ritkán találok benne genetikával kapcsolatos írásokat, de az elmúlt hét a kivételek közé tartozott. Bérczes Tibornak a holland Transzszexualitás és Nemi Identitászavar Munkacsoport koordinátorával készített interjúját közölték. Elolvasása hiányérzetet keltett bennem.


Rögtön a koordinátornak az első kérdésre („Van-e már egyértelmű magyarázat a transzszexualitásra...?") adott válasza, miszerint „Nincs" - is. Zhou és munkatársai közleménye 1995-ben jelent meg a Nature-ben, amiben igazolták, hogy esetükben az agy szexuális központjában (a hy­poth­ala­mus­ban) az STN (stria terminalis nucleus) alapvetően eltér a szokásostól, ami lényegében magyarázatát adja a transzszexualitásnak. Kutatási eredményeiket később megerősítették, és ez a felismerés két szempontból fontos.


Egyrészt korábban a nem kialakulásának öt lépését különítettük el. 1) A genetikai nemet a fogamzás pillanatában a megtermékenyítő ondósejt nemi kromoszómája dönti el. 2) Ha ez Y, akkor a benne lévő SRY-gén miatt a magzatban here alakul ki, e hatás nélkül petefészek. 3) A magzati here által termelt hormon hatására férfi nemi szervek alakulnak ki. 4) A születéskor a nemi szervek látványa dönti el a társadalmi nemet, hiszen ennek alapján lány- vagy fiúnevet adnak az újszülöttnek, később eszerint nevelik őket, illetve illeszkednek be az emberi közösségekbe. 5) Végül a tizenéves korban - elsősorban a petefészek vagy a here nemi hormonjainak köszönhetően - kialakuló másodlagos nemi jellegek teszik egyértelművé az emberek nemi hovatartozását.


Az 1990-es évek kutatásai azonban igazolták a nemi orientációjukban eltérő (vagyis a homoszexuálisok) és a nemi identitás zavarú (tehát transzszexuális) emberek agyában észlelhető eltéréseket, ami hozzájárult e biológiai kisebbségek genetikai eredetének értelmezéséhez. Mindezek miatt a nem kialakulását a „nemi agy" bevezetésével ki kellett egészítenünk.


Másrészt ezek a kutatások orvosi szempontból is új helyzetet teremtettek a transzszexuálisok megítélésében. Addig a szakemberek többsége is elmebetegnek tartotta azokat, akik hibátlan nemi szervekkel és másodlagos nemi jellegekkel rendelkeztek, mégis a másik nemhez tartozónak tartották magukat. Engedélyezték nemük orvosi beavatkozásokkal történő átalakítását. Ez előtt azonban szükségessé vált kromoszóma-vizsgálatuk, amit Magyarországon a korábban általam vezetett intézmény vállalt magára. Így 44 ilyen személlyel találkoztam, 42 bizonyult transzszexuálisnak (lényegében azonos arányban származtak mindkét nemből), míg kettő tudathasadásos téveszmében szenvedett. A valódi transszszexuálisok számára egyetlen gyógymód ismert, külső nemi szervük és másodlagos nemi jellegük orvosi eszközökkel történő megváltoztatása. Enélkül náluk három nagyságrenddel gyakoribb az öngyilkosság.


A holland koordinátor szerint könnyebb a nőknek férfivá válniuk, mint fordítva. Az én tapasztalatom ezzel ellentétes. Az elmúlt másfél évben öt transzszexuális keresett fel tanácsadónkban, közülük hárman már túl voltak nemük átalakításán. A két nővé lett személy nemcsak azért volt boldog, mert sikerült a személyiség-azonosságukat agyi nemükhöz igazítani, hanem azért is, mert a szeretkezésben is örömüket lelik, egészen az orgazmusig. Ezzel szemben a férfivá operált személy arról panaszkodott, hogy számára a szeretkezés fárasztó testgyakorlat, hiszen az ondókilövellés hiányában az orgazmus nem adatik meg neki.


Végül, mint az interjúból kiderült, Hollandiában az egészségbiztosító téríti az orvosi beavatkozás tetemes költségét. Nálunk nem, éppen ezért kevés transzszexuális képes a kezelések sok millió forintos fedezetét előteremteni.


Még orvosi körökben is érzékelem, hogy sokan feleslegesnek érzik az ő problémájukkal foglalkozni. Valóban létezik sokkal több embert érintő probléma az egészségügyünkben. Mégis, szerintem az emberi közösségek humanitása a kisebbségekkel kapcsolatos viszonyukon mérhető le leginkább.



2022. jan. 10. 16:19
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
52%

15, voltak emberek, akik kényelmetlennek érezték, hogy feketék mellé kelljen ülniük a buszon, egy iskolába kelljen járni velük, vagy netán egy vécébe. Lehet, hogy még ma is lennének, és ma sem változott volna senki, ha a társadalom akkor azt mondja, hogy üljünk le és várjuk meg, amíg egy rasszista érzéseit se fogjuk sérteni, és majd akkor adjunk egyenlő jogokat.

A társadalmunk nem úgy működik és nem szabad úgy működnie, hogy a többség egy füttyentésére kirekeszthetünk bárkit, csak mert a társadalom 51%-a azt mondja, hogy ez jó ötlet. Vannak bizonyos keretek, amiket be kell tartani, és ezek közül az egyik az, hogy alaptalan félelmekre vagy fóbiákra nem alapozunk törvényeket, mert az a történelem legsötétebb helyeire visz el minket. Attól, hogy valamit a többség csinál, még nem lesz feltétlenül jó, amit csinálnak.

Semmilyen objektív indoka nincs annak, hogy a transz nők a cisznemű nőkkel egy vécébe járhassanak, amennyiben a biztonságos körülmények garantálva vannak. Ha valaki mégis kényelmetlenül érzi magát, annak magában kell elrendeznie a dolgokat. Igen, ha a nők többsége így érzi, akkor a nők többségének kell változtatnia. Forduljanak szakemberhez, járjanak el terápiára, finanszírozza ezt nekik az állam, de ennyi a maximum, amit meg tudunk tenni.

2022. jan. 10. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
29%

#21: A társadalmunk nem úgy működik, és nem szabad úgy működnie, hogy egy kisebbség füttyentésére ráerőszakolhatja az akaratát a többiekre, csak mert a társadalom 0,01%-a azt mondja, hogy ez jó ötlet. Vannak bizonyos keretek, amiket be kell tartani, és ezek közül az egyik az, hogy alaptalan elvárások miatt nem változtatunk törvényeket, mert az a történelem legsötétebb helyeire visz el minket. Attól, hogy valamit a kisebbség akar, még nem lesz feltétlenül jó, amit akar.


Semmilyen objektív indoka nincs annak, hogy a transznők a nőkkel egy vécébe járhassanak, amennyiben a biztonságos körülmények garantálva vannak. Ha valaki mégis kényelmetlenül érzi magát, annak magában kell elrendeznie a dolgokat. Igen, ha a transznők többsége úgy érzi, hogy nekik nem jó férfi vécébe menni, akkor a transznőknek kell ezen változtatnia. Forduljanak szakemberhez, járjanak el terápiára, finanszírozza ezt nekik az állam, de ennyi a maximum, amit meg tudunk tenni.

2022. jan. 10. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 A kérdező kommentje:

Érdekes, de mondok még egy példát, én úgy 2012-2018 között a Debreceni meleg életben voltam benne, intenzíven aktivistaként 2016-2018 volt mikor jobban részt vettem.


Egyszer elmentünk civil képzésre, és volt egy Niki nevű transzszexuális nő, aki idős volt, nem operáltatta át magát, egyébként hajléktalan szervezetet képviselve jött el, nos ő a lányokkal aludt, miután megkérdezte ezt tőlük a szoba kiosztásnál, hogy aludhatna-e, azt hiszem a debreceni társaimtól kérdezte meg, és megengedték, egyikük se panaszkodott arra, hogy őket megerőszakolta volna... én nálam ugyan bepróbálkozott, mikor szobájába bementem, de megmondtam neki, hogy én meleg vagyok és férfit szeretnék... de ennyi volt...

2022. jan. 10. 22:34
 24/33 anonim ***** válasza:
29%
#23: Köszönjük, de senkit nem érdekelnek a meleg élettapasztalataid.
2022. jan. 10. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 A kérdező kommentje:
Miért ne érdekelne bárkit is? Végig kérdezted a 10 milliós Magyarságot erről? Én csak leírtam, hogy senki nem volt előlítéletes, hogy a Niki nevű idős transznő, aki nem esett át a műtéten, együtt aludjon más nőkkel, és ott voltak más civil szervezetektől is emberkék, nem csak melegek, hanem romák, fogyatékos gyermeket nevelő anyák, hajléktalanok is... ez nem szimplán LMBTQI téma...
2022. jan. 10. 22:41
 26/33 anonim ***** válasza:
29%
#25: És? Nem mérvadó, hogy neked 1 darab emberrel mi volt a tapasztalatod. Az csak egy tapasztalat a sokból.
2022. jan. 10. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 A kérdező kommentje:
Olyan ismerős ez a mondat, hasonlít amit Vejkey Imre mondott Széll Bernadettnek, aki kiállt egy bizottsági ülésen a transzneműek mellett: „Az, hogy az érintettek hogy látják, teljesen közömbös”
2022. jan. 10. 22:47
 28/33 anonim ***** válasza:

#15/22: megértem az aggodalmad, hogy félted magad és a lányaidat. De gondolj bele, a transzneműek csak transzneműek. Egy ember nem attól válik veszélyessé, hogy mi van a lábai között. Hanem attól, hogy miképp viselkedik.


A bűnügyi statisztikák szerint a transznemű emberek csak wc-zni járnak a wc-be. Akik jellemzően bűncselekményt követnek el, azok a heteró férfiak.

2022. jan. 11. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
29%
#28: Csak pont az a probléma, hogy ha transznőknek megengedik a női vécébe járást, sokkal több a nemi erőszak, mert ezzel vissza lehet élni. Gondolj bele, hogy transznőket női börtönbe zártak, és felcsinálták a női rabokat. Na, ennyire hiteles, hogy ők transzneműek. Vagy amikor egy transzférfi szülni akar. Érted, ő már férfi, mert az élete értelme, hogy férfi lehessen, de azért szülni akar. Mindebből látszik, hogy a transzneműek nagyon is szeretik kihasználni a helyzetüket, ha úgy adódik. Ez pedig könnyű alkalom a visszaélésre.
2022. jan. 11. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
29%
#21: Azért az elképesztő, hogy annyira fontosak egy kisebbség jogai egyesek szerint, hogy az se érdekli őket, ha a többségiek esetleg emiatt traumatizálódnak. A megoldás szerintük, hogy járjanak pszichiáterhez a többségiek, csak mert a kisebbségeknek bármit lehet.
2022. jan. 11. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!