Az orbáni rezsicsökkentés imádói mit szólnak ehhez?
Ez olyan mint amikor Gyurcsány idején harsányan pampogott a magas (válság miatti) adók miatt Orbán, aztán amikor ő került hatalomra, és a világkonjunktúra miatt nagy nehezen kilábaltunk a válságból (3-4 év Fidesz után, világ utolsóként...), véletlenül elfelejtette visszacsökkenteni a válságadókat.
Hasonló ez is.
Kérdező, az a baj, hogy nem vagy nem akarsz érteni a témához.
A hosszútávú szerződéseknek mindig is az volt a lényege, hogy egy stabil vásárlásért cserébe a termelő/eladó stabil, kiszámítható árat biztosít a vevőjének. Nyilvánvalóan ez az ár úgy van kialkudva, hogy mindkettőnek megérje.
A fogyasztók sehol nem azt az árat fizetik meg amibe az éppen elhasznált villany, gáz vagy egyéb került, amikor azt a szolgáltató megvette, nem is azt amibe akkor kerül amikor éppen elhasználja, hanem valamilyen köztes árat. Ami gázt a németek most éppen elhasználnak fűtésre azt nem tegnap vette meg a világpiacon a szolgáltatójuk. hanem korábban, hiszen annak be kellett érkeznie a tárolóba, onnan el kellett jusson vezetéken a lakásukba. A szolgáltató valamikor megvette, a költségeit mellé tette, majd kalkulál azzal az árral is amibe kerül neki helyette új adag gázt vásárolnia, hogy a következő alkalommal is legyen mit a vezetékbe töltenie.
Amikor a világpiaci árról és a hozzá kapcsolódó áremelkedésről van szó, akkor az a cég árszámítását fogja jelenteni, hogy van amire hivatkozással többet kérhet el a termékéért. Nem az kerül neki többe amit éppen használ a fogyasztó, hanem az amit éppen meg akar helyette venni. De akkor tud magasabb árat elkérni amikor magasan van a világpiaci ára és nem 3 hónappal később amikor azt a fogyasztó elhasználja.
A hosszútávú szerződésekkel ez egyenlítődik ki, mert nem a világpiaci ár az amit naponta számolgatnak, hanem a szerződésben megszabott árat. Ez persze összefügghet az aktuális világpiaci árral.
1995-ben az akkori ballib kormány 20 évre kötött az oroszokkal gázszerződést. A 20 év alatt folyamatosan emelkedett a gáz ára, mivel hozzá volt kötve a világpiaci árhoz IS. Azonban egyetlen egy olyan alkalom sem volt amikor csökkent volna a gáz fogyasztói ára, holott a gáz ára folyamatosan ingadozott. 1999-ben volt jelentősebb árcsökkenés, az első Orbán kormány 4 éve alatt összesen volt 25% áremelkedés, míg korábban 4 év alatt a Horn kormány 220%-kal, utána a Medgyessy-gyurcsány kormány 4 éve alatt meg 85%-kal emelték az árát - miközben 2006-ra szintén visszaesett a gáz világpiaci ára.
Azért emelkedik most a nyugati országokban a gáz és villany ára, mert megnőtt a kereslet és mindenki most akar venni - vagyis nem kötöttek előre stabil, kiszámítható szerződéseket. Nagy a kereslet = magas lesz az ár.
A rezsicsökkentés lényege az volt, hogy a forgalmazó hasznát vágták vissza és nem a gázt vették olcsóbban. A szerződést a korábbi kormány megkötötte, azon változtatni nem lehetett. Amit lehetett tenni, hogy a beszállító oroszok és a fogyasztó között csökkentik a hasznot. Ezért lehetett azonos az ára 8 éven keresztül a rezsinek, mert akkora haszon volt a forgalmazásán - amit te fizettél meg - hogy még a csökkentett áron is ki lehet fizetni a beszállítónak és fenn lehet tartani a rezsiszolgáltatást.
Amiről a cikkben szereplő Holoda beszél az ezt jelenti, hogy az ingadozó világpiaci ár helyett egy stabil ára van a kisfogyasztók számára a gáznak, villanynak és mellette a cégek tudnak sakkozni mind a nagyfogyasztóknak kiszámlázott árral, mind az esetenként megjelenő kisebb világpiaci árral.
Pontosan azért kellett elkezdeni a Paks II beruházást és csinálják gőzerővel a napelemparkokat, egyebeket, hogy a magyar termeléssel lehessen követni az áramigényünk növekedését és ne keletkezzen nálunk is a növekvő kereslet miatt növekvő ár. A gáznál ezért kötöttek ismét 10+5 éves szerződést az oroszokkal, hogy abban se legyen ilyen irracionális áremelkedés, mint ami most van a németeknél.
Azt szólom hozzá,hogy vetítesz.
magyaridok.hu/gazdasag/latvanyosan-nyilt-rezsiollo-2010-ota-2737678/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!