Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért baj az urbanizáció?

Miért baj az urbanizáció?

Figyelt kérdés
A falvak népszerűtlenek lesznek mert semmi sincs, valahol meg saját orvos sem. Én nem laknek újra faluban hiába a támogatás is.

2021. okt. 15. 14:59
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
76%

Nem baj az.


...csak a kaja jellemzően nem a városban a flaszteron terem, hanem a földeken.

2021. okt. 15. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
92%
Az Orbanizáció a baj.
2021. okt. 15. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Ki mondta, hogy baj?
2021. okt. 15. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy természetes jelenség, nem csak nálunk de a világon mindenhol. Nem önmagában az urbanizáció a baj, hanem az hogy a káros hatásait nem kezelik megfelelően, nem készülnek fel rá. Ld. közlekedés, tömegközlekedés, városi infrastruktúra nem tud lépést tartani vele és sok helyen a profit fontosabb mint az életminőség (túlzsúfolt, egészségtelen, szmogos bevárosok).
2021. okt. 15. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem nevezném bajnak. A baj az, amikor a város nem tud lépést tartani a növekedés léptékével, illetve nem megfelelően tervezetten és szabályozottan történik a város növekedése. Így komoly problémák tudnak kialakulni. Leggyakoribb pl a közlekedési problémák. Túl szűk utcák, túl kevés parkolóhely, a tömegközlekedés nem tart lépést az új lakóövezetekkel.

De probléma tud lenni az is, ha spontán módon vagy egy nagy befektető által kvázi új városrész jön létre, de iskolát, óvodát, rendelőt, boltokat, szolgáltató szektort, stb nem visznek oda, helyet sem hagynak ki nekik. Ebben az esetben a környező, régebbi lakóövezetek iskolái, óvodái válnak túlterhelté, illetve a lakóknak mindenért ingázniuk kell a saját lakóövezetükön kívülre(bolt, fodrász, orvos, étterem stb).

2021. okt. 15. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

Én pont hogy falura költöztem.

Egyrészt a városhoz képest sokkal csendesebb.

Tiszta levegő, saját pici telken pár alap növény,

amit előtte csak az erkélyen lehetett, pár virágos ládába.

Na meg free gyümölcs, alma, körte, szőlő...

ha lusta vagy permetezni még bio is,

bár akkor nagy a fehérje tartalma. :-D

Van sok előnye, de hátránya is.

Orvos, vásárláshoz 25km -re lévő egyik nagy városba célszerű menni.

Tömegközlekedésben ne is gondolkodj, hamar elhatároztam hogy jogsi kell,

ugyan is legközelebbi városból hazajutni szombaton, a 18:20 az utolsó.

Utána se busz, se vonat, pedig mind kettőre lenne lehetőség.

Így a télen panelt se hagyom el, mert földszinten a kisbolt - pékség, és csak le liftezek kényelem, azért erősen hiányzik mikor minuszok vannak.

DE! Városba hol vehetnék 10 millióért egy 2 szintes + pince és garázs, 5 szobás házat, akkora terasszal, mint a nagyszobám volt a 1,5 szobás panelbe.

2021. okt. 15. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%
Én gyerekként falun nevelkedttem, és a legjobb korszakom volt, nem lettem volna gyerekként városi. Csak nálunk 1987-ben tönkre tették azt a gazdaságot, ami felvásarolta a termékeinket, ami akkor a családnak a másod bevétel forrást adta. Mondjuk nálunk már tudatosan bosszúhadjáratott folytatott a magyar állam az 1945 kitelepítésekkel, nagyapám nyagyon sokat mesélt róla, hogy egy börönddel kellett elhagyniuk a rokonainknak a tanyájukt, majd hoztak BAZ megyéből cigányokat, akik miután kiették a kamrában hagyott élelmiszert költöztek a másik tanyába. Most a falunk 6000 fő körül van, gyerekkoromba ez elérte a 10000 Főt, ezt hozzta a rendszerváltás.
2021. okt. 15. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

"falunk 6000 fő" az még falu!? 😮

Nálunk a falu alig 700 fő, évente 30 fővel csökken.

2021. okt. 15. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
64%

1-es: ez szép és jó, de az nem fenntartható, hogy a falun mindenki mezőgazdasággal foglalkozik. Magyarországon jelenleg kb 15 millió főre elegendő élelmiszert termelünk, úgy, hogy a munkavállalók össz-vissz 9%-a dolgozik a mezőgazdaságban, és ennek csupán töredéke termel emberek számára fogyasztható élelmiszert (nagyrészt takarmányt termelünk exportra).


A falu a 21. században már nem egy fenntartható szerveződési forma. Nem véletlen, hogy nyugaton a falvak ma már szinte kizárólag "alvó települések", és az emberek a városokban dolgoznak. Ez viszont igen komoly társadalmi és egyéni terhekkel jár: a tömegközlekedés a falvakban megoldatlan (és sajnos gyakran megoldhatatlan), ezért a legtöbben autóval ingáznak, ami több terhet jelent a közutakra, illetve az általános közinfrastruktúra (pl. betegellátás, rendőrség, tűzoltóság) is jóval kevésbé hatékony vidéken, mint a városokban. Arról nem is beszélve, hogy ez a fajta ingázó életmód a falusi közösségeket szinte teljesen elpusztítja, a lokális gazdaság gyakorlatilag megszűnik létezni, illetve súlyos negatív mentális következményei vannak nem csak a felnőttek számára, de különösképpen a gyermekek szellemi fejlődését is negatívan érinti (elsősorban a szociális terek hiánya). Erről már számtalan kutatás készült.


Kérdező, hogy neked is válaszoljak, egyáltalán nem baj az urbanizáció, sőt, egyértelműen ez a jövő. A probléma csupán az, hogy miképpen megy végbe ez az urbanizáció. Itt is többen panaszkodnak, hogy azért költöztek el a városból, mert az hangos, büdös, zsúfolt, de ezek NEM a városi lét fundamentális elemei, hanem az autócentrikus várostervezés rákfenéi. Sajnos megint nyugatra kell mutogatnom, de ott rengeteg nagyvárosban vannak olyan kerületek, amelyek annak ellenére, hogy a város kellős közepén vannak, egyáltalán nem zajosak, és a levegő minősége is kiváló (pl. Oslo belvárosa, amióta kitiltották az autókat, de mondhatnám a holland Utrechtet vagy Barcelonát is).

2021. okt. 15. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
49%
Önmagában nem baj, azonban rengeteg káros hatása van az egyénre nézve. Ezeket igencsak nehéz lenne röviden és egyszerű közérthető módon megfogalmazni, de bizonyos okok miatt az emberi élet számára alapvetően megfelelőbb egy kisközösség (nevezhetjük falunak, vagy mondjuk törzsnek), a városi lét pedig egy relativ új dolog (pár száz éves), és pusztán azért jött létre, mert az ipari-technológiai fejlődés velejárója.
2021. okt. 15. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!