Inkább Feudalista vagy Kommunista Magyarországon élnél?
Pfff, azt a könyvet valamikor az 1940-es években adták ki, az európai szociális államok kialakulása előtt. Akkor még nem volt se NHS-rendszer, a skandináv modell is csak körvonalazódott, bőven elavult darab.
27-esnek igaza van, a piacgazdaság önmagában nem feltételez tulajdonformát. Közösségi tulajdonban levő gazdasági formák is ugyanúgy működhetnek és működnek is piaci alapon, úgy, hogy nem kapitalisták, mivel közösségi tulajdonban vannak.
A kapitalizmust pedig most felejtsük el gyorsan, az egyébként hibás kérdésnek ehhez semmi köze.
# 31
Ezt írtad: "Pfff, azt a könyvet valamikor az 1940-es években adták ki, az európai szociális államok kialakulása előtt. Akkor még nem volt se NHS-rendszer, a skandináv modell is csak körvonalazódott, bőven elavult darab."
A könyv nem elavult.
A szociális állam hogy jön a piacgazdasághoz?
Mellesleg a nyugat-német szociális jóléti állam elnevezése éppenséggel Soziale Marktwirtschaft (szociális piacgazdaság).
# 31
Ezt írtad: "27-esnek igaza van, a piacgazdaság önmagában nem feltételez tulajdonformát. Közösségi tulajdonban levő gazdasági formák is ugyanúgy működhetnek és működnek is piaci alapon, úgy, hogy nem kapitalisták, mivel közösségi tulajdonban vannak."
Ezzel a megállapítással az a gond, hogy hiába közösségi tulajdon egy dán termelőszövetkezet, vagy egy izraeli kibuc, annak ellenére a kapitalista dán és izraeli nemzetgazdaságon belül működik, egy kapitalista gazdaság szereplője.
# 31
Ezt írtad: "Pfff, azt a könyvet valamikor az 1940-es években adták ki, az európai szociális államok kialakulása előtt. Akkor még nem volt se NHS-rendszer..."
A brit National Health Service hogy kerül ide? Mert Nagy-Britannia 20. századi kapitalista ország státuszát nem igen szokás vitatni.
Elavult, mert amikor írták, az USA a New Deal után még szabályozottabb volt, mint Európa. Európa a II. világháború utáni baloldali előretöréssel és a demokratikus szocialista pártok győzelmeivel gyökeresen átalakult. Az NHS hol kapitalista? Az NHS nem kapitalista. Egy ország sem kapitalista. A kapitalizmus nem egy ország. Mechanizmusok lehetnek kapitalisták, vagy másmilyenek. Az NHS nem kapitalista.
Nem a szociális piacgazdaságról írtam, hanem a szociális államról (Sozialstaat). Erős társadalmi tulajdon, erős szabályozások, amelyek a társadalom egészének érdekeit érvényesítik.
# 35
Polányi nem elavult, ahogy Mommsen (1817-1903) sem Róma kapcsán, vagy Burckhardt (1818-1897) sem a kultúrtörténetben.
Az indoklásod sem helyes.
A New Deal messze nem nyúlt bele olyan mélyen a gazdaságba II. világháború előtt, mint a korporatív Estado Novo Portugáliában, a fasizmus Olaszországban, vagy a nemzetiszocializmus Németországban, vagy a dirigizmus politikája Franciaországban.
Sőt, Ramsay MacDonald miniszterelnök válságkezelese is sok hasonlóságot mutatt Nagy-Britanniában F. D. Rosseveltével.
Az NHS-t te hoztad fel, csakhogy az az állami egészségügyi szervezet a briteknél, alapvetően nem piaci, gazdasági szereplő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!