Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Inkább Feudalista vagy Kommuni...

Inkább Feudalista vagy Kommunista Magyarországon élnél?

Figyelt kérdés
Ugyebár mindkettő bukott dolog, a feudalizmus nem tudott megfelelni a modernizáció kihívásainak, a kommunizmus meg simán fenntarthatatlan és gazdasági csődhöz vezet. De a kettő közül mégis melyiket választanád?

2021. szept. 7. 17:32
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
25%
Egyértelműen a feudalizmust, mivel az természetes az összes többi izmussal ellentétben. Nem érdekel az sem, ha nem leszek nemes vagy főnemes, mivel jelenleg sem vagyok az, jelenleg is egy cég rabszolgája vagyok, aki apróért dolgozik.
2021. szept. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 kürasszír ***** válasza:
83%

# 9


Kínában államilag ellenőrzött kapitalizmus van.


Ezt írtad: "Dániában két éve bukott meg egy miniszterelnök, mert azt állította, hogy Dánia kapitalista. Dánia szociális demokrácia, nagyon erős társadalmi tulajdonnal, nagyon erős közszolgáltatásokkal."


A szociális demokrácia nem gazdasági berendezkedés, Dánia kapitalista, mert a gazdasága a magántulajdonon alapuló piacgazdaság.

2021. szept. 7. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
E kettő közül kommunizmus.
2021. szept. 7. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
74%
Jelenleg Magyarország feudál-komcsi berendezkedésű, lásd A PÁRT és holdudvara, de a cégeknél is megfigyelhető. Igaz hogy a komcsi != kommunista, de ez van.
2021. szept. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
67%

10 Teng Hsziao-ping sem volt kapitalista, ahogy Hszi Csin-pingék sem azok. Kommunista és kommunista között is lehet és van is nagyon sok különbség. A vidék szövetkezetesítve van, és az országba áramló tőkét is sok esetben társadalmi részesedéshez kötik. Így hozzáférnek ezeknek a vállalatoknak a know-how-jához, és persze résztulajdonosként bekerülnek ezeknek a vállalatoknak a döntéshozatalába, amivel le tudnak minden olyan döntést szavazni, ami szembe menne a társadalom érdekeivel. Pont ez volt Kína felemelkedésének kulcsa, a saját terepükön verték meg a kapitalistákat, társadalmi részesedést szerezve a tőkében.


A "piacpárti" meg nem feltételez kapitalizmust. A szövetkezetek is piaci alapon működnek. Csak közösségi tulajdonban vannak, így az erőforrásokat hatékonyabban ki tudják használni - ahelyett, hogy minden termelőnek meg kéne vennie a maga gépparkját, az erőforrásokat közösbe véve sok költséget megtakarítanak -, és értékesítési oldalon is hatékonyabbak. A piacpátiság nem feltételez kapitalizmust. Közösségi tulajdonban lévő vállalatok is ugyanúgy működnek "piaci" alapon, de nem kapitalisták.


Ahogy Nyugat-Európában is vannak szövetkezetek, amelyek piaci alapon működnek, de nem kapitalista szervezetek, mert közösségi tulajdonban vannak. A piacnak önmagában semmi köze a tulajdonviszonyokhoz.


Kína egyébként nagyon ügyesen használja ki az ellenfelei naivitását, részben ezért tudta így kinőni magát.

2021. szept. 7. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 kürasszír ***** válasza:
41%

# 15


Kapitalizmus = piacgazdaság.

2021. szept. 7. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
72%
16 Nem. :) A közösségi tulajdonban lévő szövetkezetek és társasági formák is működnek piaci alapon, de nem kapitalisták, mert közösségi tulajdonban vannak.
2021. szept. 7. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 kürasszír ***** válasza:
65%

# 17


A részvénytársaságok is egy közösség, a részvényesek tulajdonában vannak.

2021. szept. 7. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 kürasszír ***** válasza:
75%

# 17


A dán szövetkezetek és az izraeli kibucok egy-egy kapitalista berendezkedésű ország, Dánia és Izrael gazdaságán belül működnek.


Egy kapitalista, tőkés piacgazdaság részei és szereplői.

2021. szept. 7. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:
24%

Nem. :) A közösségi tulajdon azt jelenti, hogy a közösség egyenlő arányban tulajdonolja az erőforrásokat.


Vagyis állíthatod azt, hogy a részvénytársaság is közösségi tulajdon, így tehát a kapitalizmust, mint kifejezést, el is felejthetjük, és kijelenthetjük, hogy győzött a kommunizmus. Legalábbis a narratívád szerint.


Hozzáteszem, a dániai példád is béna. Van magántulajdon Dániában, de nem csak magántulajdon. Egy erős szociális demokrácia erős társadalmi tulajdonra (is) támaszkodik, éppen ezért nem lehet az egész országot kapitalizmussal leírni. Nemrég bukott meg a miniszterelnökük ennek tagadása miatt. Dánia nem kapitalizmus, hanem vannak benne kapitalista mechanizmusok. Ahogy közösségi és társadalmi tulajdon is.

2021. szept. 7. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!