Mi lenne az elképzelés?
Nem egyszer hallottam már ellenzéki politikusoktól, hogy ők ha kell egyszerű többséggel is érvénytelenítenék/módosítanák/lecserélnék az alaptörvényt.
Tényleg van aki elhiszi, hogy egy ilyen javaslat után a köztársasági elnök, az alkotmánybíróság, a legfőbb ügyész, a kúria elnöke, a jegybankelnök...stb mind, annak biztos tudatában, hogy egy ilyen törvény ellentétes a jogállam vegytiszta érvényesülésével és alkotmányosan vétózható, átengedné, lemondana, félreállna, vagy aláírná azt a törvényt melyel eltávolíthatnák a hatalomból? Ez elég szürreálisan hangzik. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen módon elfogadott(alapvetően baloldali, pontosítva szociáldemokrata elveket való, [link] ) alkotmány katalizátora lehet az inkább nacionalista nézeteket valló fegyveres erők engedetlenségébek és esetleg szélsőjobboldali terrorcsoportok(lásd Magyar Nemzeti Arcvonal) megerősödéséhez/aktivizálódásához vezethet. Legrosszabb esetben polgárháborús helyzetet vagy teljes politikai válságot idézhet elő.
Az elképzelés alapját az adja, hogy egyesek (Vörös Imre volt alkotmánybíró, Bárándy Péter ügyvéd, a Medgyessy-kormány igazságügy-minisztere, Lengyel László, publicista, politológus, az ELTE Politikatudományi Intézetének docense, Kolláth György alkotmányjogász, Fleck Zoltán egyetemi tanár, az ELTE jog- és társadalomelméleti tanszékének vezetője, Róna Péter közgazdász) szerint a jelenlegi alaptörvény nem érvényes. Hogy miért, abba most ne menjünk bele. A lényeg az, hogy a 2012-es elfogadás körül több olyan hibát is találtak, ami miatt érvénytelennek gondolják.
"nacionalista nézeteket valló fegyveres erők engedetlenségébek és esetleg szélsőjobboldali terrorcsoportok(lásd Magyar Nemzeti Arcvonal) megerősödéséhez/aktivizálódásához vezethet. Legrosszabb esetben polgárháborús helyzetet vagy teljes politikai válságot idézhet elő."
Ebben nem hiszek, szerintem ezeknek a szervezeteknek nincs akkora bázisa. A kapacitásukból annyira telne, hogy Pesten randalíroznának egy-két napot, aztán hazamennének. Ha egyáltalán...
Igen, ez volt az egyik probléma, de volt több is. Pl. hogy korábban egy törvényjavaslatot ugyanazon a jogalapon utasítottak el, ami alapján az alaptörvényt is el kellett volna, mégsem tették.
Feltételezem, ha az alaptörvényt érvénytelennek tekintjük, akkor vele együtt az összes módosítás is érvénytelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!