Mi a probléma a kínai hitellel?
A kínai hitel 500 milliárdos, állitólag rossz, nagyon rossz.
Karácsonyék ennek ellenére felvették volna a 3500 milliárdos EU-s hitelt, és bírálták a kormányt, hogy nem kérjük a kínai hitel 7x-esére rúgó hitelmennyiséget.
Most akkor az 500 milliárdos hitel baj, ha van, a 3500 milliárdos hitel meg baj, ha nincs?
13: Palkovics maga mondta egy interjúban, hogy 500 milliárd felett lesz a beruházás, és hogy hitel is kell hozzá. Azt, hogy kínai, nem mondta, csak annyit, hogy majd eldől, de amilyen nagy a barátság most Kínával, esélyes, hogy az lesz:
De azt legalább megerősíti, hogy nagyjából 500 milliárdos volumenű beruházásról beszélünk?
Meglátjuk, itt két feltételnek kell megfelelni, háromnak a hitelkonstrukcióval együtt. Az egyik, hogy magas minőségű legyen a kivitelezés, a másik pedig, hogy olcsó. Hogy milyen konstrukcióban állapodunk meg végül, az később derül ki, nem született róla döntés.
Hogy látja, 500 milliárdnál több lesz, vagy kevesebb?
Bízom benne, hogy alacsonyabb lesz a költség. Amikor megnéztük, milyen képzéseket szeretnénk indítani, megvizsgáltuk, ezeknek milyen típusú infrastruktúra-igényük van, lesznek itt laborok, oktatási terek, kollégium, sportpálya, konferenciaterem. Ebből jön ki az 520 ezer négyzetméter, ha ezt megszorozzuk nagyjából egymillió forinttal – ma Magyarországon egy ilyen minőségű, struktúrájú ingatlan ennyibe kerül négyzetméterenként –, akkor megközelítőleg kijön az 540 milliárdos összeg. Még egyszer, szeretnénk, ha olcsóbb lenne.
Az összeg egy részét biztosan kínai hitel fedezné?
Ahogy mondtam, eldől, ha beérkeznek az ajánlatok.
13. Nem, nincs döntés, mert lesz az még 600milliárd is mire lesz.
Az építkezésre a Kínai Állami Építőmérnöki vállalat 338 milliárd forintos ajánlatot tett, azaz 650 ezer forintos négyzetméteráron vállalná összesen 520 ezer négyzetméter megépítését – derül ki az ITM előterjesztéséből. A magyar kormány viszont ennél jóval magasabb, 1 milliós négyzetméterárral kalkulál, és 540 milliárd forintra becsüli az épületek felhúzásának értékét.
Az előterjesztés szerint a beruházásra a magyar állam kicsit több, mint 100 milliárd forintot biztosítana közvetlenül, míg a maradék több, mint 450 milliárdot Kína hitelezné. Az ITM szerint az állami Kínai Fejlesztési Bank “kedvező feltételekkel”, 10-15 éves futamidővel és jüan hitel esetén maximum 4,5%-os, euro hitel esetén 1,9%-os kamattal vállalná a finanszírozást, amire már tett is egy előzetes ajánlatot. A hitelt teljes egészében a magyar állam fizetné vissza a vagyonkezelő alapítványon keresztül.
"Volt már rá példa, hogy nem tudtak. Például az olyan hitel esetében, amit lehívtunk és aznap visszafizettük a részletet és ez megy évek óta. Erről nem ildomos beszélni, de van ilyen. Nyilván rájöttek, hogy szar konstrukció és magas volt a kamat."
Teljesen hibásan gondolkozol. Éppen az a lényeg, hogy ez egy jó konstrukció, mert előtörleszthető. A hitel valójában csak egy biztosíték. Az aznap visszatörleszthető hitelnek éppen az a lényege, hogy nem kell rá kamatot fizetni.
Az a rossz konstrukció, amit nem lehet előtörleszteni. Meg vannak olyan banki hitelek, ahol lehet előtörleszteni, de fizetni kell a kamatot.
A kormány olyan hiteleket vesz fel mostanában - ahogy te is írod - amelyik kamatmentesen előtörleszhetők.
"A kormány olyan hiteleket vesz fel mostanában - ahogy te is írod - amelyik kamatmentesen előtörleszhetők."
De ezek ebből következően drágábbak is, mert a hitelezők sem hülyék.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!