Ha az Ellenzék nyer, akkor CSOK és babaváró hitelek helyett, alacsony ingatlanárak és fiatalok első ingatlanhoz segítő programok lesznek?
Nem jó megoldás a CSOK és a babaváró, csak felveri az árakat és egy életre eladósítja a fiatalok egy kelet-európai lakásért nyugat-európai ingatlanárakon. Ezzel Orbánon és az építőipari oligarcháin kívül senki se jár jól. Egyszer már szétcseszte ugyanígy Orbán az ingatlanpiacot (deviza hitel) most meg egy a CSOK hülyesége is csak oda vezet, hogy egyre kevesebb gyerek születik.
Szerintetek ezt is jól fogja csinálni az Ellenzék?
"A deviza hitel a fidesz idején volt? 🤔"
Meglepőt fogok írni (lepontozás előtt javasolt utánanézni) de igen. Az első Orbán kormány végefelé kezdődött. A szocik alatt lett belőle baj.
#11
Ez csak félig igaz. A devizahitelt valóban az Orbán-Torgyán polgár kormány vezette be,
DE nem a szocik alatt lett baj belőle, hanem a 2. Orbán kormány alatt, amikor Kósa Kupakos Lajos, meg a lószerszámos gyerek (akkor még nem külügyminiszterként) bedöntötte a forintot.
#14
A CSOK egy áremelő program. Pontosan azzal a 10 millával lettek drágábbak a lakások a bevezetésekor, amennyi a CSOK összege.
A kormány meg csak lopni és rombolni tud.
#11 ""A deviza hitel a fidesz idején volt? 🤔"
Meglepőt fogok írni (lepontozás előtt javasolt utánanézni) de igen. Az első Orbán kormány végefelé kezdődött. A szocik alatt lett belőle baj."
Nem!
A devizahitelezés törvényi engedélyezése uniós csatlakozási feltétel, a jogharmonizáció része volt. 2001-ben hozták meg a törvényt és 2002. januárral lépett életbe - a választások meg áprilisban voltak. Konkrétan a következő kormány alatt indult meg egyáltalán bármilyen devizahitelezés és ez NEM a későbbi devizaALAPÚ hitelezés volt. Az jóval később jött be és terjedt el. 2004-ig, amíg az mszp-szdsz kormány el nem törölte az államilag támogatott forint alapú hitelt, addig annyira kevés devizahitel volt, hogy a KSH nem is mérte.
#13 hypno most már konkrétan hazudsz nem is ügyelsz arra hogy legalább féligazságba burkold?
"DE nem a szocik alatt lett baj belőle, hanem a 2. Orbán kormány alatt, amikor Kósa Kupakos Lajos, meg a lószerszámos gyerek (akkor még nem külügyminiszterként) bedöntötte a forintot."
Mi a frászt akarsz te itt beadni? Azt hogy a devizaválság nem is létezett, nem amiatt bukott akkorát a gyurcsány-bajnai kormány, hogy alig jutottak be a parlamentbe? 2009-ben már hatalmas bajok voltak a devizahitelesekkel. Tényleg ennyire hülyének nézed az embereket, hogy nem tudják használni az internetet?
"A magyar lakosság a baloldali kormányzat megszorító intézkedései hatására, hogy szinten tarthassa a fogyasztását, a devizahitelezést nem csupán lakáscéllal, hanem szabad felhasználású konstrukcióban is igényelte a bankoktól. A kormányzás ideje alatt számos költségvetési megszorítási intézkedés következett be, amely hatására a lakossági fogyasztás mértéke veszélybe került. A háztartások a szigorítás miatt kieső jövedelmük ellensúlyozása érdekében további hitelfelvétellel igyekeztek fenntartani a fogyasztás mértékét.... A lakossági hitelállomány mindösszesen három év alatt, 2005 és 2008 között 125 százalékkal nőtt, miközben a devizahitelek aránya 29 százalékról 70 százalékra emelkedett. ... A lakáshitelek felépülése mellett az egyik legjelentősebb kockázatot hordozó folyamat volt, hogy a szabad felhasználású jelzáloghitelek is jelentős mértékben elterjedtek és 2008-ra már 2 ezer milliárd forintot is meghaladta az értéke. ... Összességében 1,2 millió magyar ember került adósságcsapdába, akiknek összességében 5 ezer milliárd forint deviza alapú hitelállomány terhe nehezedett a vállára, amely hosszú évtizedre meghatározta a jövőjüket. ...
A devizahitelesek a svájci frank alapú hitelek döntő többségét a 2006 és 2008 közti időszakban vették fel. A magyar háztartások számára 150-170 közötti árfolyamszinten folyósították a bankok a legtöbb hitelt. A szerződések több mint a felében, 51,3%-ban a szerződéskori árfolyam 150 és 160 forint között került meghatározásra a svájci frank alapú hitelek esetében. A leértékelődés mértékét és ütemét is jól mutatja, hogy a frank árfolyama már 2009-ben meghaladta a 210 forintos árfolyam értékét. Csak önmagában az árfolyam változásának hatására több, mint 30 százalékkal növelte meg az adós havi törlesztőrészletét. Az euró alapú devizahitelek esetében jellemzően 260 és 280 közötti árfolyamértéken vettek fel kölcsönt a banktól, amely így is több mint 15%-os leértékelődésen ment keresztül csupán 2009 elejéig....
2008-as gazdasági világválság kirobbanását követően a devizaárfolyamok emelkedésének eredményeképpen a családok hirtelen egy mély adósságcsapdában találták magukat. Ezen a folyamatok hatására a forintban történő havi törlesztőrészlet fizetése egyre több adós számára lehetetlennek bizonyult és egyre nagyobb késedelembe kerültek. Mindemellett a háztartásoknak nem csak a növekvő kötelezettségek nehezítették a boldogulásukat, hanem a válság hatására rengeteg munkahely szűnt meg és így a jövedelemszerzés kiesésével a törlesztőrészlet szerződés szerinti fizetése szinte lehetetlenné vált. ...
Azáltal, hogy 2008-ban az Amerikai Egyesült Államokban kirobbanó válság letarolta a világot és elérte Magyarországot is, a korábbi deviza alapú hitelezést támogató folyamatok hirtelen abbamaradtak és rövidesen katasztrófához vezettek. Az országban működő bankok visszafogták aktivitásukat, de a felépült rejtett kockázatok hirtelen napfényre derültek. A devizaárfolyamok elszálltak és különösen a hitelfelvételkori árfolyamokhoz képest hatalmas különbségek keletkeztek, amelyek a törlesztőrészletek jelentős mértékű emelkedésében öltöttek testet. A svájci frank alapú hiteleknél az adósok több mint a fele, 51,3 százaléka 150 és 160 forint közötti árfolyamszinten vette fel a bankoktól a hitelt. Az euró alapú devizahitelek esetében jellemzően 260 és 280 forint, a japán jen alapú hiteleknél pedig 1,5 és 1,6 forint közötti árfolyamértéken vették fel kölcsönöket az évtized közepén. Míg az árfolyamok 2006-2008-ig lényegében stabil szinten maradtak hosszú éveken keresztül, ezt követően az egyes devizák árfolyama elszabadult. Pár hónap leforgása alatt 2009-re az árfolyamok szinte felrobbantak és a devizahitel adósok azzal találták szembe magukat, hogy a svájci frank 200 forintos az euró pedig 300 forintos lélektani szintet is átlépte már. Csak ez önmagában azt eredményezte, hogy a svájci frank hitelfelvételkori árfolyamhoz viszonyítva már 30 százalékkal magasabb árfolyamon fizetik a banknak a havi törlesztőrészletet."
Szerintem meg diszkriminativ a csok. Miért kell támogatani az én adómból a gyerekes családokat? Attól, hogy ők gyereket vállaltak ugyanolyan értékű emberek. Fizessem én ki nekik a gyerek költségeit? Plusz még ráadásul jövedelmi szint alapján sincs differenciálva. Miért támogassam én az adómból azt akinek amugy is milliós fizetése van? Semmi haszna nem lesz. Amit akar amugy is meg tud venni állami segítség nélkül is.
Ennek a következménye az hogy alig lehet hozzájutni ingatlanhoz annyira felmennek az árak.
Bérlakásprogram kéne a csok helyett.
#18
Például azért, mert az ő gyerekeik fogják majd a te nyugdíjadat kitermelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!