Igazságos az a választási rendszer, ahol egy párt úgy szerez 2/3-ot, hogy listán kevesebb szavazatot kapott, mint a többi parlamenti párt összesen? Példa lent.
Figyelt kérdés
2014:
Listán: Fidesz 44.8% Többi parlamenti párt:51.13%
Parlamentben: Fidesz:66.8% Többi parlamenti párt:33.17%
2021. febr. 6. 17:56
11/43 anonim válasza:
Egyéniben meg 90% Fidesz, 10% többi párt? Miért nem 9/10-e lett a Fidesznek ennyi erővel? Egyesült Királyságban annyi lett volna. Ilyen a rendszer.
12/43 anonim válasza:
"1994-ben az MSZP szerezhetett 33%-kal virtuális többséget, de azzal NEM MÓDOSÍTHATOTT ALKOTMÁNYT." nem is volt érdeke az MSZP-nek, hogy alkotmánymódosítson, az akkor életben lévö alkotmány gyakorlatilag az MSZMP, tehát az MSZP jogelödjének a szerzeménye volt, amit a saját diktatórikus parlamentjük szavazott meg. Az igaz, hogy az ellenzéki kerekasztaltárgyalásokon elöjött a kérdés, de viszont az ellenzéki kerekasztalnál se volt képviseltetve minden ellenzéki párt vagy szervezet, másrészröl pedig a jelenlévö pártok ill. szervezetek sem a nép áltak választott delegáltak voltak, ezért került bele az alkotmány eljébe komprumisszumként , hogy az új (már) demokratikusan megválasztott parlament fogja megalkotni az új alkotmányt, viszont amikro az Antall-kormány hatalomra került az MSZP volt e legvemhesebben mindenfajta új alkotmányterveztt ellen, így Horn se akarta smemit változatni, lénygében a saját pártja által kreált alkotmányon, nagyon jól megfelelt az MSZP-nek a részben átmentett pártállami apparátus, az átmenett pártállami vagyon, az elmaradt felelösségre vonás és, hogy gyakorlatilag az egész média a kezükben maradt.
13/43 anonim válasza:
Igen itt olyan nagyokos minden habzószájú balliberis fotelszakértő. Azt elfelejtik, hogy ebben a rendszerben az egyéni lista a lényeg, ott meg a Fidesz rendre elvisz szinte minden körzetet. Mellesleg 2010-ben a régi rendszerben szerzett 2/3-ot, és azt az Alkotmányt (1949. évi XX. tv) már ideje volt leváltani, mert az még a kommunista rendszer idején keletkezett. A XXI. században ennek már itt volt sz ideje. Nyugodtan lepontozhatnak a habzószájú balliberálisok, ezt egyetemen is így tanítják.
14/43 anonim válasza:
#11, 13 még mindig nem az volt a kérdés, hogy hogy működik a rendszer, hanem igazságos-e a most működő rendszer. Azért mondjuk politizálás előtt olvasni próbáljatok meg.
15/43 anonim válasza:
"Azt elfelejtik, hogy ebben a rendszerben az egyéni lista a lényeg"
Nem elfelejtem, csak nem értek vele egyet.
Érdekes, hogy úgy beszélnek sokan a választási rendszerről, mintha az Univerzum egyetemes állandója lenne. Mintha nem lenne könnyedén megváltoztatható.
Nem az a téma, hogy a jelenlegi rendszerben az egyéni körzetek a meghatározóak. Hanem hogy ez a rendszer jó-e. Szerinted jó?
16/43 anonim válasza:
Nem arányos, de igazságos. Ha az ellenzék ér el annyi százalékot, ahányat a Fidesz, akkor ők lesznek 2/3-os többségben.
17/43 anonim válasza:
#13 vagyok, nem nem igazságos a rendszer, mint ahogy egyik sem igazságos, mert ez nézőpont kérdése. A fideszesek szerint nyilván igazságos, az ellenzékiek szerint pedig nem. Ha az ellenzék nyerne, akkor szerintük is igazságos lenne. Nincs olyan rendszer, ami mindenkinek megfelel és ami pontosan tükrözi %-os arányban a választók akaratát.
18/43 anonim válasza:
#14
A választási rendszer egyik aspektusát teljesen figyelmen kívül hagyva nem lehet a rendszer igazságosságáról beszélni. Nem fogok novellákat írni, amik segítenek rájönni neked, hogy melyik válasz hol kapcsolódik a kérdéshez.
19/43 anonim válasza:
Természetesen nem igazságos. Már eleve nem, és akkor még vegyük hozzá hogy hány külföldit meg analfabéta, nem dolgozó és adót sem fizető cigányt vásárol meg a Fidesz hogy rá szavazzanak, illetve a médiafölényüket kihasználva a "köz"tévén hogy hazudnak a saját javukra az időseknek stb. Ez közönséges választási csalás, nem is akármekkora. Nyilván nem véletlen hogy miként alakították át a rendszert, már 2014-ben se biztos hogy nyernek, 2018-ban pedig 100% hogy nem, ha nem csinálják így. 2022-ben már 5%-kal fognak nyerni. :D
20/43 anonim válasza:
Ilyenkor kell kicsit átbújni az alaptörvényeket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!