Igazságos az a választási rendszer, ahol egy párt úgy szerez 2/3-ot, hogy listán kevesebb szavazatot kapott, mint a többi parlamenti párt összesen? Példa lent.
2014:
Listán: Fidesz 44.8% Többi parlamenti párt:51.13%
Parlamentben: Fidesz:66.8% Többi parlamenti párt:33.17%
Ahogy az összes választási rendszer, a mienk sem annyiból áll hogy %-ban ennyi szavazat=%-ban ennyi képviselet.
A franciáknál Macron pártja alig kétszer annyi szavazatot szerzett listán (28%) mint LePen pártja (13%), aztán a teljes parlamentben 308 képviselője ülhetett Macronéknak és 8 (nyolc!) LePenéknek. Ez is demokratikus és ez is igazságos. Mert így szól a választási törvényük.
vagy nem?
Hiába hisztizel 2 választás után is a magyar választási rendszerben 30 éve az egyéni parlamenti képviselői helyek döntik el hogy ki legyen kormányon, a listás szavazás ennek kompenzációjára szolgál csak.
#2 "Ahogy az összes választási rendszer, a mienk sem annyiból áll"
Azért ekkorát nem kell hazudni. Az országok kb fele csak listás szavazást csinál, és ott annyi % lesz a parlamentben, amilyen arányban rájuk szavaznak.
Pl itt a kék színűek.
Azt, hogy egy arányosabb vagy aránytalanabb választási rendszer "igazságos" vagy sem, nem pusztán a mandátumszámítási mechanizmus dönti el, hanem a FELHATALMAZÁS, amit ezzel a mechanizmussal a kormány kaphat.
A magyar választási rendszer az egyik legaránytalanabb Európában és a civilizált világban, de ez nem önmagában jelent nagyon nagy bajt, hanem azért, mert kiszolgáltatja az aktuális hatalomnak AZ ALKOTMÁNYT.
Civilizált, demokratikus jogállamokban az alkotmány, vagy alaptörvény a törvények törvénye, a jogrend alapja, amit csak elsöprő, közvetlenül a néptől származó felhatalmazással lehet módosítani.
Erre minden civilizált ország plusz garanciákat iktat be, és olyan is van, mint az USA, ahol egyáltalán nem módosítható (csak kiegészíthető).
A legtöbb európai jogállamban külön népszavazás szükséges a megerősítéséhez (olyan ország, Magyarországon kívül, nem is igen létezik, ahol a népnek megtiltották, hogy az alkotmányt érintő kérdésben szavazhasson - ellenkezőleg, ez feltétel szokott lenni).
Vannak országok - például Németország - ahol az Országgyűlés kétharmaddal IS módosíthat alkotmányt, de ezek MINDIG ARÁNYOS RENDSZEREK, azaz arra törekednek, hogy a mandátumarány a szavazatarányt pontosan tükrözze.
Ezekben az országokban a képviselők kétharmada VALÓBAN a választók kétharmadának szavazatát bírja.
Vannak olyan - főként angolszász - választási rendszerek, amelyek szándékosan aránytalanok a stabil kormánytöbbség kialakítása érdekében - de ezekben SOHA, EGY ESETBEN SEM módosítható az alkotmány egyszerű, kétharmados szavazással.
A kérdésre adott válasz tehát egy határozott NEM. És nemcsak igazságtalan, de példa nélküli, hogy egy egyszeri, kisebbségi felhatalmazással egy párt négy éven keresztül azt csináljon az ALKOTMÁNNYAL, amit akar. Ilyen sehol a világon nincsen, és több mint gyalázatos!
2-es szajkózza a tipikus, hazug kormánypropagandát.
NEM IGAZ!
A francia választási rendszer SOKKAL IGAZSÁGOSABB!
1. először is KÉTFORDULÓS! Azaz elő sem fordulhat, hogy a választóknak pusztán a legnépesebb kisebbsége döntsön, vagy juttasson mandátumhoz képviselőt! Ezt a rendszer ELEVE KIZÁRJA
Franciaországban egy mandátumhoz 50% + 1 szavazat szükséges, egyenként is, minden képviselői hely elnyeréséhez!!!
Ha ez nem jön össze első fordulóban senkinek, akkor második fordulót kell szervezni!
2. Franciaország PREZIDENCIÁLIS rendszerű ország, erős elnöki hatalommal. AZ ELNÖKÖT KÖZVETLENÜL VÁLASZTJA A NÉP, nem a parlamenti többség nevezi ki!
3. A francia parlament KÉTKAMARÁS!
4. A nép által közvetlenül választott francia elnök nemcsak erős kontrollt gyakorol a Nemzetgyűlés és a kormány fölött, de jogában áll FELOSZLATNI is a parlamentet!
5. Az alkotmányt NEM LEHET KÉTHARMADDAL MÓDOSÍTANI!
Az alkotmány saját módosítását népszavazás útján teszi lehetővé, vagy a parlament által, de elnöki hozzájárulással.
Tehát csak két úton módosítható:
1. NÉPSZAVAZÁS által
2. SZENÁTUS + KÉPVISELŐHÁZ (Nemzetgyűlés) + ELNÖK!
Az módosítási eljárás a következő: a parlament mindkét házának el kell fogadnia, majd ezután népszavazás hagyhatja jóvá egyszerű többséggel, VAGY: a parlament két házának együttes ülése (a Francia Kongresszus) 3/5-ös többséggel (89-es cikkely), a nép által közvetlenül választott elnök beleegyezésével.
Szerintem nincs olyan, hogy igazságos választási rendszer, mindnek van valami hibája.
A nagy demomratikus USA-ban például többségi elvű rendszer van, így aki nem a győztesre szavaz, annak egy az egyben kárba megy a szavazata. Donald Trump pl. úgy lett elnök, hogy 2 millióval kevesebb szavazatot kapott, mint Hillary Clinton.
Anno 1994-ben az MPSZ 33% szavazattal 54% mandátumot kapott a parlamentben.
8-as, tökéletesen igazságos választási rendszer persze nincs, de tökéletesen igazságtalan létezik - és a mai magyarországi választási rendszer az!
Ennek egyetlen oka és kulcsa az ALKOTMÁNY, ami a jogrend alapja!
1994-ben az MSZP szerezhetett 33%-kal virtuális többséget, de azzal NEM MÓDOSÍTHATOTT ALKOTMÁNYT.
És SEHOL A VILÁGON nincs olyan, hogy a választók kevesebb mint felének felhatalmazásával alkotmányt lehessen módosítani! EGYSZER SEM, nemhogy négy éven át, bármikor, mint Magyarországon!!!
Ilyen egyszerűen NINCSEN a civilizált, demokratikus világban!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!