Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hazánkban miért egyre kevésbé...

Progizo kérdése:

Hazánkban miért egyre kevésbé téma Trianon, míg szomszédainknál egyre inkább?

Figyelt kérdés

Megfigyelhető, hogy "nagynemzeti magyarvédő" Fidesz-KDNP kormányunk ideje alatt egyre kevésbé téma Trianon, a revízió, a területvisszacsatolások.

Jó példa erre Semjén Zsolt kb. egy éve tett kijelentése 2020 kapcsán:

"Óvatosságot javasol Semjén Zsolt a trianoni békeszerződés 100. évfordulója ügyében. Egy bizonyos szintnél nem szabad, nem bölcs túlemelni a témát."

Vagy említhetjük Kövér Lászlót, aki azt mondta, hogy Magyarország lemondott az elszakított területeiről és nincsenek területi követelései.

Mi a véleménye minderről azon magyar nemzeti-hazafias gondolkodású embereknek, akik a Fidesz-KDNP-re szavaztak/szavaznak? Ezt akarták? Nem szégyen ez?

Mert ehhez képest pl. Romániában:

[link]



2020. nov. 22. 09:40
1 2 3 4 5 6
 21/54 A kérdező kommentje:
#18.: igen, igazad van, a fideszesek csak álhazafiak, és szóban mondani tudnak szépeket, de tettekre nem váltják, illetve csak a távoli Brüsszellel mernek szájkaratézni.
2020. dec. 12. 12:02
 22/54 A kérdező kommentje:

#17.: "Az föld azé, aki rajta él, aki műveli, tehát igen, joguk volt arra, hogy saját államuk legyen."


És talán nem volt saját államuk már 1920 előtt a Kárpátokon túl? Tudtommal Románia és Szerbia már létezett akkor is.

És a magyarok talán nem éltek a trianoni határokon kívül is, művelve a földet, építve a hazát? Akkor mi jogon szakították el őket tőlünk?

2020. dec. 12. 12:05
 23/54 anonim ***** válasza:

12es!

Akkor nem jártál mostanában Dunaszerdahely,Komarno(észak-komárom),párkány,nagymegyer,gúta térségében.

Csallóköz ez az egész.

Itt szlovák szavat max komarnoban(észak-komárom) hallasz néha de a többség színmagyar.

2020. dec. 14. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/54 anonim ***** válasza:
73%

"Nekünk tehát azt kellene tennünk, mint a két világháború közti magyar politika: normális Trianon-emléknapot, emlékezni és emlékeztetni országot-világot és élni olyan történelem adta revíziós lehetőségekkel, mint Kárpátalja felkínálása 1990 táján Jelcin és Kucsma által, valamint a délszláv háború."


És mégis meddig folytatnád ezeket a megemlékezéseket? Már eltelt 100 év, a magyarokon röhög az egész világ hogy a trianoni békeszerződéssel foglalkoznak még mindig. Az osztrákokat nem érdekli Saint-Germain, a németeket nem érdekli Versailles, a törökök nem sírnak az Oszmán Birodalom felbomlása miatt. Nem rendeznek emiatt hivatalos állami megemlékezéseket, nem mutogatják mindenhol a régi térképeket, nem nyilvánítják nemzeti emléknappá, stb. Már igazság szerint a jugoszláv háborúk okozta területi változásokkal sem foglalkozik ennyire megrögzötten egyik érintett sem, pedig az még csak 20-30 éve történt.


A másik pedig hogy a trianonozás kapcsán mindig elfelejtik megemlíteni hogy a magyarok is felelősek a kialakult helyzetért. Az Osztrák-Magyar Monarchia idején évtizedekig küzdöttek a románok, szlovákok, szerbek, stb az egyenlő politikai jogok kivívásáért. Nem volt szavazati joguk, nem tanulhattak az anyanyelvükön, nem tanulhatták a saját népük történelmét, nem használhatták állami hivatalokban az anyanyelvüket, nem jutottak munkához magyar nyelvtudás nélkül, nem kaptak földbirtokot és még lehetne sorolni. A magyaroknak minden lehetőségük megvolt hogy az etnikai határok mentén felosszák a Magyar Királyságpt autonóm tartományokra, de nem tették. Ezek után milyen jóindulatra számíthattak a béketárgyalásokon? Ők abban bíztak hogy mindenkit tudnak majd asszimilálni meg megnyerik a háborút. Simán betagozták a magyar államba az addig különálló és román többségű Erdélyt (ami ellen a románok és szászok is tiltakoztak) sőt még Horvátország autonómiájának visszavonását is tervezgették az 1900-as évektől.


"A Horthy-kormány egyébként sem támadt senkire, hanem SZERZŐDÉSEK által vett vissza területeket, amiket a Bécsi Döntésekkel a másik fél is elismert vagy mint a Délvidék esetében, megszűnt az adott állam."


Ezen az alapon az Osztrák-Magyar Monarchia is megszűnt 1918 novemberében, onnantól kezdve pedig a katonai erőviszonyok döntöttek az új határokról

2020. dec. 14. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/54 anonim ***** válasza:
62%
Hozzátenném azt is, hogy a Bécsi döntések után Erdélybe bevonuló magyar katonák azért követtek el elég komoly bűnöket a lakosságon. Volt azért egy - két falu, amiket konkrétan kiírtottak. A mai napig vannak túlélők, az interjúikat láttam, szóval ez nem valami random oldalról van. Nőket, gyerekeket is.
2020. dec. 14. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/54 anonim ***** válasza:
50%

Igen, nagyon sok ebben a történetben a csúsztatás. Azt szinte sehol nem említik meg hogy a dualizmus korában magyarok sem adtak területi autonómiát a nemzetiségeknek, sőt még korábban különálló területeket olvasztottak be (Erdély, katonai határőrvidék). De még a jelenleg a szomszédos államokban a magyaroknak biztosított nyelvi / kulturális autonómia is csak papíron létezett, a valóságban egyetlen szlovák vagy román nyelven oktató középiskola sem volt az egész Nagy-Magyarországon. Amikor Kolozsváron nyílt egyetem, mindössze magyar és német nyelvű oktatást indítottak, románul nem is volt engedélyezett még egymást közt sem beszélni a hallgatóknak mert kirúgták őket! Az állami hivatalokban nem tudtál ügyet intézni ha nem beszéltél magyarul mert simán levegőnek néztek vagy kiküldtek...sőt hiába tudtál magyarul ha a neved nem magyarosan hangzott azért is lehordtak és nem intézték el az ügyedet amíg nevet nem változtattál. Ezek után túl sok jóindulatra nem lehetett számítani tőlük amikor a magyar "hatalom" elenyészett.


Mert magyar hatalom úgy igazság szerint sosem volt. A trianoni térképek készítői valahogy mindig elfelejtik hogy Magyarország nem volt független állam 1918 előtt. A Magyar Királyság csak a Habsburg Birodalom (Osztrák-Magyar Monarchia) egyik alkotóelemeként létezett. Ebben a formában, ezekkel a határokkal pedig csak 1867 és 1918 között. Példának okáért Erdély 1867 előtt végig egy külön kormányzott tartománynak számított (saját országgyűléssel!), még a mohácsi csata előtt is. A Délvidék (Vajdaság + Bánság) is közvetlen osztrák kormányzat alatt volt 1778 / 1802-ig, sőt a legdélebbi területek katonai határőrvidékként egészen az 1870 / 1880-as évekig. Azt is kevesen tudják hogy 1848-1860 között létezett egy "Szerb Vajdaság" nevű tartomány a mai szerbiai Vajdaság területén. A Partium is egy vitatatt jogállású terület volt a 18. század közepéig. Horvátországot meg nem is említem hiszen saját országgyűlése volt végig. A Habsburg Birodalmon belüli belső határokat az uralkodó szabta meg, az azon belül létező Magyarország nem rendelkezett nemzetközileg elismert határokkal, maga az egész birodalom volt az állam. Miért pont az 1867-1918 közötti állapotot vesszük alapul? Miért nem mondjuk az 1825-1867 közöttit vagy az 1740-1800 közöttit? A birodalom belső felosztása folyamatosan változott, nagyon valószínű hogy Ferenc Ferdinánd úgy szervezte volna újra a birodalmat hogy a magyaroknak az irányítása alatt csak ez a maival nagyjából megegyező terület maradt volna. Az hogy Ferenc József szabad kezet adott a magyaroknak mert nem volt kedve tovább vesződni a felkelésekkel meg háborúkkal, az nem jelentette azt hogy a következő uralkodó is fenntartja azt az állapotot.


A másik amit nem mondanak el hogy a második világháború alatt nagyon komoly lehetősége volt a magyar kormánynak a békés területi revízióra. A britek és a franciák nem foglalkoztak már a kelet-európai térséggel, az amerikaiak azt sem tudták hol van Magyarország, az érdekelt felek (német, olasz, szovjet) közül mindenkinek volt területi vitája MO "ellenségeivel": német-csehszlovák, olasz-jugoszláv, szovjet-román. Ekkor egy kis politikai nyomásgyakorlással és külső támogatással vissza lehetett volna követelni területeket. De nem lett volna szabad túlzásni esni, nem kellett volna Szlovákia egyharmad részét, Erdély felét meg a teljes Kárpátalját és Vajdaságot bekebelezni mert ezeket a veszteségeket meg már a szomszédok nem tudták elviselni és minden erejükön azon voltak hogy visszaszerezzenek mindent. Ráadásul ezzel a mohósággal túlságos elköteleződött az ország a németek mellett. Elég lett volna a csehszlovákoktól visszaszerezni pár magyarlakta települést a határ mentén (pl. Komárom, Beregszász), a románoktól visszavenni Szatmárt és Nagyváradot, a németek jugoszláv elleni támadása alatt pedig bevonulni Szabadkára, de nem tovább. Ebbe valószínűleg az érintettek is belenyugodtak volna, nem kellett volna belépni a szovjetek elleni háborúba sem (aminek oka a románokkal Erdélyért való versengés volt), aztán a béketárgyalásokon szóba sem jött volna a magyar kérdés. De hát tudjuk hogy nem ez történt és meg örülhetett MO hogy nem zsugorodott a háború előtti állapothoz képest is kisebb méretre.

2020. dec. 15. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/54 A kérdező kommentje:

#24.: "És mégis meddig folytatnád ezeket a megemlékezéseket?"


Míg a magyarság számára is megnyugtatóan és elfogadhatóan nem rendeződik Trianon kérdése a területvisszacsatolásokkal.


"Már eltelt 100 év, a magyarokon röhög az egész világ hogy a trianoni békeszerződéssel foglalkoznak még mindig."


Talán ha békénhagyták volna 1941-es határainkat, akkor mára gyógyult volna ez a seb, hogy ne foglalkozzunk vele. Egy ország 2/3 része, bő 200000 km2 hovatartozása talán nem éri meg a foglalkozást? Egyesek nagyon bőkezűen és könnyelműen osztogatják közülünk a magyar földet!


"Az osztrákokat nem érdekli Saint-Germain, a németeket nem érdekli Versailles, a törökök nem sírnak az Oszmán Birodalom felbomlása miatt. Nem rendeznek emiatt hivatalos állami megemlékezéseket, nem mutogatják mindenhol a régi térképeket, nem nyilvánítják nemzeti emléknappá, stb. Már igazság szerint a jugoszláv háborúk okozta területi változásokkal sem foglalkozik ennyire megrögzötten egyik érintett sem, pedig az még csak 20-30 éve történt."


Ehhez képest ki vannak téve a Dél-tiroli határokon Ausztriában a "Süd-Tirol ist nicht Italien!" feliratú táblák.

A törökök megharcoltak 1920 körül a saját országukért és kiharcoltak egy kedvezőbb békét, mint amit az Antant eredetileg rájuk akart kényszeríteni.

A szerbek, horvátok, bosnyákok, albánok most is úgy egymásnak ugranának, mint a huzat, ha nem lennének ott a békefenntartók. Nemrég láttam egy filmet a Spektrumon, és abban nyilatkozta egy szakember, hogy békefenntartók nélkül kb. 1-1.5 év alatt újból kitörne a délszláv háború.

És akkor még nem is említettük a japán, spanyol, szlovén, kínai, stb. határvitákat. Ezeken nem röhög a világ?


"Az Osztrák-Magyar Monarchia idején évtizedekig küzdöttek a románok, szlovákok, szerbek, stb az egyenlő politikai jogok kivívásáért. Nem volt szavazati joguk, nem tanulhattak az anyanyelvükön, nem tanulhatták a saját népük történelmét, nem használhatták állami hivatalokban az anyanyelvüket, nem jutottak munkához magyar nyelvtudás nélkül, nem kaptak földbirtokot és még lehetne sorolni."


Érdekes módon ebben a fenenagy "elnyomásban" mégis megmaradtak a kultúrájukban és egész országrészeinket lakták be a nemzetiségek etnikailag. Különben is, miért nem mentek haza a Kárpátokon túli anyaországaikba, ha itt olyan rossz volt nekik?

Szavazati joga ugyanúgy nem volt akkoriban sok magyarnak sem, az anyanyelvükön való tanulás pedig nem volt tiltva, sőt, saját iskoláik is lehettek, úgyhogy ne hazudj, légyszíves!

Ami a földbirtokokat illeti, éppenhogy a nemzetiségiek vásárolták meg az anyaországaik bankjai segítségével a szegény magyar emberek földjeit, úgyhogy megint hazudsz.

Az államnyelvet meg azért ismerni illene, ha már itt élnek, nem?

Az elszakított magyarságnak milyen osztályrész jutott 1920 után ehhez képest? Megmondom: őket sújtja igazán az elnyomás, az asszimiláció és az üldözés.


"A magyaroknak minden lehetőségük megvolt hogy az etnikai határok mentén felosszák a Magyar Királyságpt autonóm tartományokra, de nem tették."


Még szép, hogy nem! Majd még mi járuljunk hozzá a saját országunk felbomlasztásához! Minek nézel te minket?!


"Ezek után milyen jóindulatra számíthattak a béketárgyalásokon?"


Semmilyenre. De a békecsinálók se számítsanak arra, hogy mi valaha is elfogadjuk a magyarnyomorító művűket.

2020. dec. 15. 10:58
 28/54 A kérdező kommentje:

#25.: "a Bécsi döntések után Erdélybe bevonuló magyar katonák azért követtek el elég komoly bűnöket a lakosságon."


Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten.

Vagy: ki szelet vet vihart arat.

Az oka megvolt az atrocitásoknak és ez nagyságrendileg még mindig sokkal kisebb, mint amit a románok követtek el a magyarokon 1916-20 között és 1944/45-ben.

Köszönd a trianoni "békecsinálóknak", akik szétbarmolták a Kárpát-medence természetes egységét.

2020. dec. 15. 11:04
 29/54 A kérdező kommentje:

Kedves 26-os hozzászóló, téged sem az objektív történelemtudásodért szeretünk...


"a dualizmus korában magyarok sem adtak területi autonómiát a nemzetiségeknek"


Miért, kellett volna? Megérdemelnék azok, akik ott és akkor rontottak rá rablógyilkos módon az őket befogadó magyarokra, ahol tudtak? Lásd: Horia és Closca vagy 1848/49-es szabadságharcunk.


"sőt még korábban különálló területeket olvasztottak be (Erdély, katonai határőrvidék)"


Mert azt a Habsburgok szakították el tőlünk a török kiűzése és a Rákóczi-szabadságharc leverése után, kis butuska.

Amit meg a kulturális elnyomás részleteiről hadoválsz, azt itt már megválaszoltam másnak:

1. miért nem menekültek haza a Kárpátokon túlra, ha itt rossz volt,

2. hogy tudták mégis belakni országrészeinket a kultúrájukat megtartva, ha olyan nagy volt az asszimilációs nyomás?


"Mert magyar hatalom úgy igazság szerint sosem volt. A trianoni térképek készítői valahogy mindig elfelejtik hogy Magyarország nem volt független állam 1918 előtt. A Magyar Királyság csak a Habsburg Birodalom (Osztrák-Magyar Monarchia) egyik alkotóelemeként létezett. Ebben a formában, ezekkel a határokkal pedig csak 1867 és 1918 között."


Ki kell, hogy ábrándítsalak, de a magyar állam már 1000. óta létezik, illetve a magyarság legkésőbb 896 óta itt van.

Talán nézd át ezeket a térképeket:

[link]


"A másik amit nem mondanak el hogy a második világháború alatt nagyon komoly lehetősége volt a magyar kormánynak a békés területi revízióra."


Köszönjük, de volt az már előtte, 1938-39-ben is.

És az utána levők is békésen, SZERZŐDÉSEK útján következtek be, lásd: Bécsi Döntések 1938-ban és 1940-ben.

Mindezek által 1938-41 között 80.000 km2-nyi, túlnyomórészt magyarlakta terület került vissza a magyar anyaországhoz.


"De nem lett volna szabad túlzásni esni"


Mi az, hogy túlzásba? Ha a "mindent vissza!" elv érvényesül, annak jobban örülnél? Tudtad, hogy egész Felvidéket is nekünk ígérte Hitler, ha részt veszünk Csehszlovákia megtámadásában? Ám a magyar fél ragaszkodott a megegyezéses megoldáshoz és a magyar többségű területekhez, önmegtartóztató módon.

Akik túlzásokba estek, azok éppenséggel a szomszédaink, akik mohóságukban színmagyar területeket is elszakítottak tőlünk, de még az sem elég nekik, lásd a románokat, akik a Tiszánál akarják a határt, a jugók egész Baranyát akarták, a csehek meg egy Nyugat-magyarországi folyosót, összekötésül a délszlávokkal.

Erről ennyit.

2020. dec. 15. 11:21
 30/54 anonim ***** válasza:
50%

"Talán ha békénhagyták volna 1941-es határainkat, akkor mára gyógyult volna ez a seb, hogy ne foglalkozzunk vele. Egy ország 2/3 része, bő 200000 km2 hovatartozása talán nem éri meg a foglalkozást? Egyesek nagyon bőkezűen és könnyelműen osztogatják közülünk a magyar földet! A törökök megharcoltak 1920 körül a saját országukért és kiharcoltak egy kedvezőbb békét, mint amit az Antant eredetileg rájuk akart kényszeríteni."


Igen, de fogd már fel hogy Magyarország 500 éve nem nyert meg egy háborút sem. Mohácsnál 2-3 óra alatt szétkapták a teljes magyar nemesi sereget a török janicsárok, azt követően független magyar állam nem igazán létezett, a magyarság egyik része a Habsburgok oldalán harcolt a törökök ellen, a másik része (pl. Szapolyai, Thököly, stb) a törökök oldalán a Habsburgok ellen, a harmadik rész meg Erdélyben próbált egyensúlyozni a két nagyhatalom között. Amikor a Habsburg Birodalom megnyerte ezt a háborút, a magyarok kétszer is felkeltek a függetlenség kivívása érdekében (Rákóczi-szabadságharc, 1848-49es szabadságharc), mindkét alkalommal leverték a felkelésüket. Az első világháborút szintén vesztesként fejezte be a magyarság mint a Habsburg Birodalom egyik legelszántabb támogatója, hogy aztán a románok szintén agyonverjék őket pár hét alatt és elfoglalják Budapestet. A második világháborúban sem tudott semmit önerőből visszaszerezni a magyar hadsereg, már csak akkor vonultak be területekre amikor Hitler elvégezte a piszkos munkát. Amikor meg fordult a kocka és a németek is visszaszorultak, a magyarokat ismét szépen agyonverték a szovjetek és a románok. Szóval hiába hőbörögsz, a törökök meg a románok megnyerték a háborúikat, a magyarok meg konkrétan az összeset elvesztették egész történelmük során (gondolj csak a muhi csatára ami után csak a nagykán halála mentette meg az országot a tartós tatár megszállástól, de már a kalandozó magyarokat is szétverték a besenyők Etelközben, aztán meg a németek Augsburg mellett). Mégis milyen háborút akarsz te vívni a területek visszaszerzéséért? Elmondom neked max. egy hónap alatt szétkapnák akár a románok egyedül a teljes magyar hadsereget, de még lehet a szlovákok is. Magyarország soha nem önerőből volt nagy kiterjedésű, hanem mert az akkori nagyhatalmi érdekek úgy kívánták. A középkorban a német-római császárnak meg a pápának is szüksége volt egy erős katolikus államra ami felfogja a keleti népek támadásait ezért folyamatosan küldték a katonákat, telepeseket meg a pénzt a magyar királyoknak (gondolj csak bele hogy Szent István serege is német lovagokból állt akik a német feleségével jöttek). Az osztrák Habsburgoknak meg kellett egy másodhegedűs a birodalomban hogy könnyebben tudják kordában tartani a szláv elszakadási törekvéséket...tudták nagyon jól hogy egyedül a magyaroknak nem állt érdekében a birodalom felbomlása ezért választották őket. A saját erejéből Magyarország soha nem fog ennél a jelenlegi méretnél nagyobb lenni, mert örülhetsz annak is hogy ennyi maradt, hiszen 1919-re már verve volt a teljes magyar haderő, a románok elfoglalták az ország 2/3-át Budapestet és Győrt is beleértve, a szerbek Pécsen és Szegeden állomásoztak, a csehszlovákok ugrásra készen álltak Miskolcnál...megtörténhetett volna az is hogy itt maradnak, a jelenlegi országterületet is felosztják Románia, Csehszlovákia és Jugoszlávia között, az a +2-3 millió magyar nem zavarta volna egyiket sem hidd el.

2020. dec. 15. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!