A nyugdíjasok miért nem gondoskodtak magukról?
Egész évben mást nem hall az ember sehol, csak azt hogy a nyugdíjasok sírnak a nyugdíj miatt. Kb 40 év hogy nem volt elég ahhoz, hogy félre tegyenek a nyugdíjas évekre?
Persze általában itt is előbújik a szög a zsákból, azok a leghangosabbak akik kb semmi értékelhetőt nem voltak képesek végezni 40-50 év alatt. Tök érdekes, hogy az életképesebbek nem hisztiznek ez miatt.
A mai fiataloknak előszeretettel szajkózzák, hogy éljenek meg, fizessék a maszek dokit, alapítsanak családot, de azért idős korra tegyenek félre egy 10-20 milliót is.
A semmi értékelhetőt a z ország helyzetére értenéd?!?
A mai fiataloknak miért "szajkózzák" ezt?!?
Azért hogy a jövőben,ha pl. egy fórumba,
egy ökör,
elkezdi hibáztatni őket, legyen mit válaszolni!
Na most tegyük fel, hogy nem provokálni akarsz, és veszekedést szítani, ezzel a feltételezéssel válaszolok.
A legtöbb ember bizony nem tud félretenni annyit, hogy idős korára megéljen belőle. Az átlagfizetés kb. arra elég, (és mindig is arra volt csak elég) hogy egy közepes szinten elélj, és ki tudd fizetni a számláidat. És sokaknak még ez se jön össze. ismerősöm több, mint 40 év munkaviszony után, amit becsülettel végigdolgozott, lakótelepi lakásban él, minimális megtakarítása van.
Mellesleg, amíg az ember dolgozik, folyamatosan adót fizet az állam felé. A nyugdíj ebből ad vissza valamit cserébe, tehát nem csak egy "ajándék", hanem jogos juttatás.
"A mai fiataloknak előszeretettel szajkózzák, hogy éljenek meg, fizessék a maszek dokit, alapítsanak családot, de azért idős korra tegyenek félre egy 10-20 milliót is."
Ez pedig valószínűleg azért van, mert egyre csökken a népesség, és félő, hogy a mire fiatalok nyugdíjas korba érnek, már nem lesz annyi aktív dolgozó, hogy kitermeljék a kellő mennyiségű nyugdíjat. Nem véletlenül emelik a nyugdíjkorhatárt is egyre feljebb.
Nem homogén a nyugdíjas réteg. Vannak köztük nem is kevesen, akik a valóban alacsony nyugdíjuk ellenére gondtalanul élnek. Nekik van máshonnan is rendszeres bevételük, például szerzői jogdíjból, vállalkozásból, tőzsdéről, lakás v. villa bérbeadásából, egyéb más pénzt fialó tevékenységből.
Aztán vannak nyugdíjasok, akiknek a havi nyugdíjuk 200 ezer forinton fölüli, de egyre többen kapnak havi egymillió forintot meghaladó nyugdíjat.
Nehéz megélhetést az egyedül élőknél a havi 150 ezer forint alatti nyugdíjak okozzák, hiszen ketten havi 200 ezerből még ha szűkösen is, de megélnek belőle.
Szóval nem mindegyik nyugdíjas sír, pl. Schmitt Pál biztosan nem, de dr. Medgyessy Péter se.
Akik életük nagyrészét még a rendszerváltás előtt tengették, azoknak idegen volt az öngondoskodás fogalma. Ez nem véletlen, összesen 1 bank volt, még egészen fiatalkorban neki lehetett kezdeni felépíteni a saját házadat, a munkanélküliség kvázi tiltott volt stb. stb. Az öngondoskodást a piaci környezet kiszámíthatatlansága ösztönzi, ez pedig nem volt a rendszerváltás előtt, ergo az öngondoskodás sem volt elvárás. Viszont azt is hozzá kell tennünk, hogy a rendszerváltás 30 évvel ezelőtt volt, egyre kevesebben vannak, akiknek a fenti sorok valid kifogásnak számítanak.
Bár azok se vannak sokkal szerencsésebb helyzetben, akik nem a rendszerváltáskor, hanem utána mentek nyugdíjba, hisz lássuk be 10-15 év megtakarítás egyszerűen nem lesz elegendő a hosszú nyugdíjas évekre, pláne ha közben bekapunk egy Bokros csomagot, aztán pénzügyi világválságot aztán egy ilyen járvány okozta recessziót stb.
Ha valaki kételkedik, akkor nyugodtan vegye elő pl. a 2000 ezres évekre vonatkozó átlagbért és számítson egy olyan annuitást, amiből levonja legalább az inflációt. Most, ebben a jó piaci környezetben is egy 4,95%-ot fizető szuper államkötvény (a kamatláb nem az infláció fölött értendő) vitte a prímet, de ez is írtó kevés, ha nincs meg a megfelelő kiinduló tőkém és időm, hogy felgyarapodjon.
4es
Aki minimálbér környékén dolgozott 10-20 évig az gondolom a közösbe sem igazán rakott be. Akkor meg mire fel a nagy elvárása? Egyszerűen így működik ez a rendszer.
Régebben mindent is az állam oldott meg az emberek helyett, nekik nem kellett gondolkozni semmin. Ilyen, hogy öngondoskodás kb nem létezett mint fogalom. Persze ez nem jelenti azt, hogy valakinek egész életében szigorúan tilos lett volna félre tenni.
Én nem azt mondom, hogy nem kellene emelni, vagy hogy nem férne rá az egész rendszerre a reform. De arról, hogy egy nyugdíjas kb éhen halni sem tudni 50 ezerből, azért talán nem a Fidesz tehet szerintem csak és kizárólag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!