Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Politikailag mi a különbség?

Politikailag mi a különbség?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az miért van,hogy nyugatabbra ugyan azért a gyári munkáért kap egy átlagos munkavállaló(nettó) 1300-1500 eurót, itt meg 130-220ezer(nettó)

Ez mitől lehet, mi okozza ezt a nagy diferenciát? Hogy lehet ezt javítani?


2020. jún. 10. 07:09
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A különbség nem politikailag van, hanem gazdaságilag! Ha te most hirtelen elkezdenél nyugat európai béreket fizetni itthon, akkor egészen egyszerűen ezt a magyar gazdaság nem tudná kitermelni... tehát összeomlana. Nem tudom érthető e.

Ez pont olyan, mint hogyha legyártanánk most csilió-millió tízezrest, és a szétosztanánk az emberek között. Nem lennénk előrébb, mert úgy megugrana az infláció, hogy semennyivel sem lennénk úgymond "vagyonosabbak", az a számszerűsítve több forint sem érne többet, pl ha tankolnál, ha vásárolnál, ha szolgáltatást vennél igénybe.

2020. jún. 10. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
63%
Bár a munkakör ugyanaz, a nyugati cég nagyobb nyereséget termel (nagyobb, hatékonyabb... stb.), így többet tud adni a dolgozójának.
2020. jún. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, Ha tovább, távolabb mész a világban, akkor meg azt fogod tapasztalni, hogy ami munkáért itt "130-220ezer(nettó)" a fizetség, vagyis 380-640 euró nettóban, azért a tizedét kapja meg. Pontosan emiatt kezdtek el pl. tömegesen utazni turisták olyan országokba, amik nehezen és hosszú idő alatt érhetőek el, de nem a nevezetességekre kíváncsiak, csak fürdeni, pihenni szeretnének. Mert a pénzükből tízszer annyit kaphatnak meg, mint otthon.

A bérek mindig a múltból erednek. Amikor az első munkahelyemen kezdtem, a kezdő fizetésem nem volt túl magas a hozzám hasonló végzettségű pályakezdők körében abban az ágazatban, valójában éppen hogy csak kicsivel volt több, mint amennyiért hasonló munkakörbe kezdőt találtak volna bárhol az országban - mégis majdnem kétszerese volt annak a fizetésnek, amit a már 10 éve ott dolgozó kollégám keresett, aki egyben a felettesem is lett amiatt hogy a főnök szabadsága alatt ő volt jogosult helyette intézkedni. Egyszerűen ő az évek során nem kapott akkora béremelést, hogy csak akkora szinten maradjon a fizetése, mint ami a pályakezdők felvételekor természetes volt már.

A rendszerváltásig egy mesterséges bérszínvonal volt az országban - az egész volt szocialista régióban - hiszen az állam volt a legnagyobb munkaadó. Megszabták mennyi lehet a fizetésed, és lazán fizethettek kevesebbet egy orvosnak, mérnöknek, mint egy ácsnak vagy lakatosnak.

A rendszerváltás után 1 millió munkahely szűnt meg, a bérek még veszítetek is a reálértékükből. Nézd meg ezt a táblázatot, 1998-ra visszaesett a bérek reálértéke , vagyis a reálkereseti indexe ugyanakkora lett, mint ami 1970-ben volt. Miközben a szerencsésebb nyugati világban nem csak a nálunk szocialista évek alatt, de utána is folyamatosan a piac határozta meg a béreket, annyit fizettek a munkaadók, amennyit a munkavállalók meg tudtak követelni - és azóta is egy állandó kötélhúzás van a szakszervezetek és a cégek között, ami emeli a béreket (általában).

A magas munkanélküliség annak kedvezett, hogy alacsonyabb bérért is elmenjenek dolgozni a magyar munkavállalók, mert nem volt más. Az első Orbán kormány alatt volt először drasztikus minimálbér emelés, a 19500-ról 4 év alatt 50000 lett (ami így átlagosan évi 39% emelésnek felel meg), de ezt akkor még nem tudta azonnal lekövetni a többi bér is, feltorlódtak, és volt hogy ugyanazon cég diplomás munkavállalója csak pár ezerrel keresett többet, mint a minimálbéres, érettségi nélküli takarító. Ráadásul a béremelések csak próbálták kompenzálni az előző évek reálérték csökkenését, majd az újabb ballib kormány megint lassabb növekedést diktált a béreknél (2002-től a minimálbér 2010-re csak 73500-ra emelkedett, átlagban évi 6%-kal). Az utóbbi pár évben történnek csak olyan béremelések, amik nem csak követik az inflációt, hanem reálértékben is emelnek a jövedelmeken. De még sok ilyen év kellene - járványok, válságok nélkül - hogy megközelíthessük a nyugati bérek színvonalát.

2020. jún. 10. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#3 ról lemaradt a két link amiről beszéltem:

[link]

[link]

2020. jún. 10. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!