2011es választási törvényt miért fogatta el az ellenzék?
Ha nem fogadták volna el, tiltakoznak, tüntetnek, kivonulnak a parlamentből, stb.
Régi választási rendszerben 2014ben nem lett volna a Fideszre többsége sem, nem hogy kétharmada. Nem kéne eljátszani minden választas előtt az összefogás/visszalépés hisztit, hanem valóban politizálhatnának.
Első fordulóban mindenki elindul, másodikban pedig a szavazók eldöntik, hogy a támogatják-e a legerősebb ellenzéki jelöltet.
29
@ "Azt gondolod, ha 3 választ egymás után telekiabálsz a véleményeddel, akkor az úgy is lesz?"
Ja nem, bocs, ha félreérthető voltam. Nem azért lesz úgy, mert kiabálás van benne, hanem azért, mert amit leírtam, AZ A SZÍNTISZTA IGAZSÁG. Te pedig hazudsz.
@ "Igen, az 1. fordulóban szerzett az MSZP 33% támogatottságot"
Csakhogy elismered. Kár volt eddig is hazudozni.
@ "a 2.fordulóban pedig az szdsz-szel összefogva (aki átverte a választóit) az egyéni mandátumok nagy részét."
Megint HAZUDSZ, kicsi koma! A második fordulóban EGYEDÜL szerzett 54%-ot az MSZP, NEM FOGOTT ÖSSZE AZ SZDSZ-szel (csak a második forduló UTÁN alakítottak koalíciós kormányt!).
Az SZDSZ-szel közösen KÉTHARMADUK VOLT, nem 54% (Igaz, becsületükre legyen mondva, hogy már a ciklus elején megígérték és betartották végig, négy éven át, hogy NEM ÉLTEK (vissza) VELE, mint a Fidesz, hanem CSAK KONSZENZUSSAL módosítottak alkotmányt!).
@ "Ennek tudatában különösen igazságtalan az mszp-s mandátumok száma."
Igazságtalan az élet, de sajnos akkor így döntöttek a választók a MÁSODIK FORDULÓBAN (mert KÉT FORDULÓS volt a rendszer).
A játékszabályokat MINDEN PARLAMENTI PÁRT KÖZÖSEN fogadta el és KONSZENZUSSAL megszavazta (Fidesz, MDF, KDNP, FKgP, SZDSZ, MNP, MSZDP, BZST és elfogadta az MSZ(M)P is). Szóval NEM VOLT MIT KOMMENTÁLNI
@ "A választási törvényt törvényes keretek között, a szükséges többséggel hozták meg."
Igen, átverve a választóikat (sajnos engem is, mert képes voltam rájuk szavazni). NEM ERRE KÉRTEK és NEM ERRE KAPTAK felhatalmazást a kampányban. Igaz, arra se, hogy benyaljanak Putyinnak, hatvan évre titkosítsák Paks 2.-t, lebontsák a demokratikus jogállamot, stb.
@ "A 89-es választási törvény alapján megszerzett 2/3-os többséggel."
EGYOLDALÚAN, MINDEN MÁS PÁRT TILTAKOZÁSA ELLENÉRE.
@ "Amúgy meg ne hasonlítsd már össze 2011-et 89-cel. Ezt az ellenzéket ismerve kizárható bármiféle összpárti megegyezés."
Csak meg ne lepődj!
@ "A törvénnyel pedig semmi gond, az hazudik, aki azt állítja, hogy saját pártérdekek szerint készült."
Neeeeem. TE HAZUDSZ.
A törvényt pedig MINDEN ellenzéki párt, politikai elemzők, civil szervezetek, külföldi megfigyelők és az Európai Unió jelentései is MIND ELÍTÉLTÉK.
CSAK a Fidesz-KDNP és agymosott szavazói helyeslik, SENKI MÁS A VILÁGON!
A törvény arra született, hogy RELATÍV TÖBBSÉG is elegendő legyen egy virtuális kétharmadhoz.
A megszületésének EGYETLEN OKA: a Fidesz elemzői látták a közvéleménykutatásokból, hogy rekordidő alatt ZUHAN A NÉPSZERŰSÉGÜK, és a korábbi precedensekből is tudták, mivel ez soha senkinek sem sikerült eddig, hogy NEM LESZ MEG AZ ÚJABB, VALÓDI kétharmad. Ezért csináltak VIRTUÁLIS kétharmadot maguknak, a választók 45%-ának szavazatát okosan szortírozva.
ENNYI volt az értelme és célja, abszolút semmi más.
@ "A titok egyszerű, el is árulom: támogatottságot kell szerezni."
Nem (csak) ez a titok, hanem ÖSSZE KELL FOGNI. Ez a választási rendszer szándékosan az angolszász rendszereket másolta le, amelyek zömmel KÉTPÁRTI DEMOKRÁCIÁK (lásd: demokraták v.s. republikánusok).
Ezekben az igazságtalan és rendkívül aránytalan rendszerekben CSAK úgy van esély kormányváltásra ha KÉT NAGY TÖMB áll egymással szemben, és hol ide, hol oda billen el a túlsúlyozott mérleg nyelve.
De az angolszászoknak (és franciáknak) azért becsületére szóljon a fidesz undorító rezsimjéhez képest, hogy náluk az aránytalan rendszerek CSAK A STABIL KORMÁNYTÖBBSÉG kialakítását szolgálják, de ott NEM LEHET ALKOTMÁNYT MÓDOSÍTANI ezzel a felhatalmazással.
30 "2020 állapotából ítélni 2011-es lehetséges viselkedésre meredek, de egyáltalán volt a fidesz részéről kezdeményezés, hogy együtt formálják meg az új választási rendszert?"
Nem volt.
Annyira nevetséges ahogy erőlködtök hogy megpróbáljátok a múltat végképp eltörölni és ballib módon újmúltat kreálni. Sajnos jó esély van rá, mert a legegyszerűbb információknak sem néznek általában az emberek utána, leírja a kedvencük, hogy úgy van, aztán benyelik.
A fidesz az első parlamentbe alig 5% feletti mandátummal jutott be, egy kis párt volt és listán 9%-nyi szavazattal kapta ezt az 5% mandátumot. Mellette ott volt sok más párt is, mindenki akkor tanulta azt hogyan lehet és kell demokráciában élni.
MINDEN, a választási törvény, az alkotmány, a parlament működése, ami alapján az egész beindult, min a pártállam döntésével született meg. Kiegyezés volt egy akkor összeült és jobbára önjelölt antikommunista képviselet és maga a volt kommunista párt tagjai, vezetői között. Semmi nem volt demokratikus az előkészítésben, az volt ott a megegyezésen aki tett a rendszerváltásért ÉS oda tudott férni a "kerekasztalhoz" is. A vértelen rendszerváltásnak ez volt az ára, hogy nem forradalommal, erőszakkal lett megdöntve a rezsim, hanem hagyták hogy demokrácia vegye át a helyüket.
Ennek viszont következménye az, hogy mindent UTÁNA kellett/kellett volna megváltoztatni és valóban demokratikusan átformálni. Az első parlament azzal alakult meg, hogy az alkotmány ideiglenes, csak azt a célt szolgálta, hogy lehessen demokráciát létrehozni, amint sikerül egy valóban demokratikus alkotmányt kell helyette létrehozni. Ugyanezt volt minden törvénynel.
Az emberek, a választók azonban másképpen döntöttek. VISSZAemelték ugyanazokat az ország élére akiktől el lett véve a hatalom a rendszerváltással. EZZEL 1994-ben egy teljesen más helyzet jött létre. Az, hogy az szdsz, a legnagyobb rendszerváltó, magát leginkább antikommunistának valló párt, amelyikre 1990-ben az emberek 21%-a szavazott, az beállt a komcsik mellé kormányozni, lehetetlenné is tette hogy az 1990-es elképzelések megvalósulhassanak. Onnantól kezdve nem volt mód arra, hogy a kommunista utódpárt politikusai kiessenek a politikai életből, ők maguk, az szdsz tagja kötötték a rendszerváltás utáni évekhez őket és fogadtatták el a társadalommal minden korábbi és akkori tettüket.
Itt meg próbálkoztok olyan hülyeségekkel, hoyg a fidesz akkor...
A fidesz egy kis párt volt. AZÉRT lett nagyobb, mert az szdsz ezt az árulást elkövette, az mdf meg az első kormányzása alatt ugyanezekre az árulókra hallgatott gazdasági kérdésekben. Éppen úgy a fidesznek az hozta meg a növekedés lehetőségét, hogy akkor a nagy pártok mennyire cserben hagyták az embereket, mint ahogy a jobbikot az erősítette meg, amikor a gyurcsány kormány alatt olyan kilátástalan helyzetbe kergették az embereket.
A választási törvényt éppen úgy legitim módon változtatták meg, ahogyan legitim, törvényes módon készült el az új alkotmány. Akik mindenfélét hazudnak róla, azok nem is ismerik, nem is értik mi volt és mi van benne.
Az új alkotmány vitájakor olyan sületlenségeket állítottak róla, és most ugyanezt teszitek a választási törvénnyel kapcsolatban is. Nincsenek győztes kompenzációs mandátumok, nem nehezebb, hanem sokkal könnyebb ezen törvény alapján kormányt váltani, mint előtte. Nem kell összeállni 1 vs.1 jelöltes módszerrel, "csak" jobb jelöltet kell kiállítani és vihetik a körzetet, a mandátumot. Sokkal egyszerűbben, tisztábban lehet olyan kormányt megválasztani, ami ténylegesen tudja kormányozni az országot és nem kényszerül nemtelen alkukra, kiegyezésekre, a szavazói elárulására csak hogy döntésképes lehessen.
Ott van a budapesti győzelem, ott vannak azok a városok, egyéni körzetek, ahol nem a fidesz-kdnp jelöltje győzött. Éppen úgy bárhol máshol is lehetne másnak győznie - ha az emberek azt akarnák.
De nem akarták. Ti meg nem vagytok képesek azt a minimális dolgot sem elfogadni, hogy a demokrácia lényege hogy az emberek döntenek és ezt a döntést a politikusok, a vesztesek elfogadják, tiszteletben tartják.
Amikor ti külföldi hatalmakat akartok hívni hogy erővel, zsarolással megváltoztasák a választáson kialakult kormányzatot, azzal a demokráciát magát akarjátok eltörölni. És bizony, ezt teszi mindenki aki támogatja a dk-t, mszp-t, momentumot, mert ők azok akik rendszeresen követelik az EU-tól hogy lépjenek fel a magyar választott kormánnyal szemben.
Nincs jogotok egy másodpercig sem kritizálni a fidesz-kdnp legalitását, hiszen a demokrácia alapját nem tartjátok tiszteletben azzal, hogy idegeneket akartok felhasználni a saját választóitok döntésével szembe.
A múlt az egy tény, bármennyire is szeretnétek eltörölni. Nekünk az a dolgunk hogy erre mindenkit emlékeztessünk és ne hagyjuk, hogy megint idegen hatalmakkal, megint a magyar emberek akaratával szemben szüntessétek meg a demokráciát.
#30 "de egyáltalán volt a fidesz részéről kezdeményezés, hogy együtt formálják meg az új választási rendszert?"
Igen, volt. A választási törvény vitája fél éven keresztül tartott, a javaslatokat először a bizottságban tárgyalták meg, ott volt lehetősége az ellenzéknek is megismerni és a saját javaslataikkal is előállni, ahogy utána a parlamenti vita során is. Itt olvashatsz egy részletes írást arról a hosszú folyamatról, aminek a végér ez lett a választási törvény.
33-as, sajnos a múltat TI AKARJÁTOK ELTÖRÖLNI, fideszesek. Én sem hittem volna, hogy a bolsevizmus szellemi örökösei épp ti lesztek végül, de sajnos ez van.
Amit leírtál MIND HAZUGSÁG.
Szerencsére VANNAK DOKUMENTUMOK, JEGYZŐKÖNYVEK és SZEMÉLYES BESZÁMOLÓK, NAPLÓK, INTERJÚK erről a korszakról.
Nézd meg a - baloldalinak csöppet sem nevezhető - LUDOVIKA SZABADEGYETEM sorozatát a témában a YouTube-on (Volt egyszer egy rendszerváltozás a címe) és TANULJ!
De legfőképpen NE HAZUDJ tovább, bár tudom, hogy egy fideszestől ez szinte lehetetlen kérés. Mégis, próbáld meg!
Maga orrbán viktor is rengetegszer nyilatkozott erről a témáról, és még ő, a nemzet legnagyobb formátumú hazugja sem hazudott olyanokat, mint amiket te összehordtál, megalapozatlanul!
A SZÍNTISZTA IGAZSÁG AZ, hogy a 2011 előtti választási törvényt NEM AZ ÁLLAMPÁRT dolgozta ki, hanem AZ ELLENZÉKI KEREKASZTAL, ezt dokumentumok igazolják.
Még AZ ELŐTT, hogy leültek volna tárgyalni a NEMZETI KEREKASZTALhoz az MSZMP-vel, ők MÁR KIDOLGOZTÁK és az ellenzéki MAGYAR JOGÁSZ FÓRUM kodifikálta! Az MSZMP csak benyújtotta és elfogadta.
Az MSZMP - ezt szintén jegyzőkönyvek bizonyítják - kizárólag azért harcolt, hogy az elnökválasztás legyen közvetlen, nép általi - DE EZT SEM TUDTA ELÉRNI akkor már a nagy társadalmi támogatottsággal rendelkező ellenzékiekkel szemben. Soha nem is volt ilyen elnökválasztás.
A 2011 előtti választási rendszert az ELLENZÉKI KEREKASZTAL ÖSSZES tagszervezete KONSZENZUSSAL fogadta el, ellenszavazat és tartózkodás nélkül.
A Fidesz akkor NEM 5%-os pártként ült az ellenzéki kerekasztalnál, mivel MÉG AZ ELSŐ VÁLASZTÁSOK ELŐTT történt a törvény megalkotása, SENKI NEM TUDTA ELŐRE, MELYIK PÁRT HÁNY SZÁZALÉKOS LESZ!
Az ELSŐ szabad választások (amelyeken a fidesz 5%-kal története során először és utoljára került az őt megillető helyre a magyar politikai palettán) MÁR AZ ALAPJÁN A VÁLASZTÁSI TÖRVÉNY ALAPJÁN zajlottak le, amit az ELLENZÉKI KEREKASZTAL kidolgozott, KONSZENZUSSAL elfogadott (a Fideszt, KDNP-t, MDF-et és FKgP-t is BELEÉRTVE!), a MAGYAR JOGÁSZ FÓRUM szövegezett, az állampárt pedig csak technikailag hitelesítette: benyújtotta és elfogadta az egypárti parlamentben, kiírva az első szabad választásokat.
Ehhez képest MINDEN EGYES SOR HAZUGSÁG, amit leírtál!
#35 "de egyáltalán volt a fidesz részéről kezdeményezés, hogy együtt formálják meg az új választási rendszert?"
Igen, volt. A választási törvény vitája fél éven keresztül tartott"
Tehát magad is elismered, hogy NEM VOLT.
A FIDESZ-KDNP által EGYOLDALÚAN elkészített és beadott TÖRVÉNYJAVASLATNAK volt egy fél éves parlamenti vitája (ami során MINDENT leszavaztak, amit az ellenzék kezdeményezett módosítási javaslatként).
Tehát NEM, NEM VOLT KÍSÉRLET SEM arra, hogy EGYÜTT FORMÁLJÁK MEG az új választási törvényt, hanem EGYEDÜL FORMÁLTÁK MEG és TERJESZTETTÉK BE, bocsájtották vitára. Erről vitatkoztak ugyan fél évet, de semmit nem változtattak rajta.
Tehát NEM VOLT KEZDEMÉNYEZÉS arra, hogy a pártok EGYÜTT FORMÁLJÁK MEG. Egy egyoldalúan megformált szöveg került parlamenti vitára.
#37 Tudod ez már nagyon szánalmas. Odaírom - idézed is - hogy volt a fél éves parlamenti vita, linken berakom a részletes leírását annak hogy kik, hogyan alakították ki a törvényt , erre jössz ezzel a hülyeséggel.
Szórakoztató látni, hogy mennyire kétségbeesetten igyekszel kiabálni, hogy neked van igazad, miközben teljesen egyértelmű, hogy nem, nincsen.
Mivel meg sem próbáltad nézni mi is van azon a linken, akkor segítek, mert rögtön a második oldalán ez van:
"Az ellenzéki válasz nem váratott sokáig magára, így az MSZP képviselői nyújtottak be T/20 számmal egy módosító javaslatot. Ezzel a javaslattal a képviselők szintén egy kisebb létszámú parlamentet kívántak kialakítani, összesen 199 fővel, illetve a választókerületek kérdésében visszanyúlt az 1989-ben is vitákat generáló megoldáshoz, vagyis hogy az egyéni választókerületi rendszer megszűnik és helyette egy országos listára adhatják le a választópolgárok a voksaikat, ezzel összesen 176 képviselőt juttatva az Országgyűlésbe. Ezt a létszámot pedig egy „kompenzációs mandátum” segítségével egészítették volna ki. Ezzel az ország területe egy választókerületet alkotott volna. Ez a tervezet – akár csak kormánypárti elődje – az Alkotmányügyi bizottság által elutasításra került. "
De sebíj, eddig is mutattad mennyire nem vagy képben a valóságot illetően, csak mint mestered, hazudsz reggel, éjjel meg este.
Vicces, szórakoztató - de nagyon, nagyon szánalmas.
#38 "Tudod ez már nagyon szánalmas. Odaírom - idézed is - hogy volt a fél éves parlamenti vita, linken berakom a részletes leírását..."
Valóban nagyon szánalmas. Parlamenti vita volt - KÖZÖSEN, EGYÜTT MEGFORMÁLT VÁLASZTÁSI RENDSZER NEM VOLT.
Az eredeti kérdés erre vonatkozott: "egyáltalán volt a fidesz részéről kezdeményezés, hogy együtt formálják meg az új választási rendszert?"
NEM VOLT ILYEN KÍSÉRLET. Beadták a SAJÁT, egyoldalúan megfogalmazott törvényjavaslatukat, az ellenzék is sajátját, módosító javaslatok érkeztek, azok nem kerültek elfogadásra.
Végeredmény: a 2011-es választási törvény TELJES EGÉSZÉBEN KIZÁRÓLAG A FIDESZ ÁLTAL SZÖVEGEZETT törvényszöveget tartalmaz.
NEM VOLT KÍSÉRLET közös törvényszöveg megfogalmazására, mint az Ellenzéki Kerekasztal idején.
A 2011-ben végül elfogadott választási, ma HATÁLYOS törvény MINDEN SORÁT A FIDESZ SZÖVEGEZTE EGYEDÜL.
Én írtam ezt a kérdést: "egyáltalán volt a fidesz részéről kezdeményezés, hogy együtt formálják meg az új választási rendszert?"
Nem vagyok biztos benne, hogy kaptam rá meggyőző választ, de az, hogy a bizottságban, majd a parlamentben előterjesztették és vitáztak róla biztos, hogy nem válasz a kérdésemre, tekintve, hogy ezek a folyamatok kötelező elemei a parlamenti ülés menetének. Ha arról szólna törvényjavaslat, hogy szüntessünk be minden ellenzéki pártot, az is először a bizottságban, majd a parlamentben kerülne megvitatásra a folyamat során, de értelemszerűen ez nem jelent kezdeményezést az ellenzék felé a törvény közös megformálására.
Bizonyára nem a választási törvényre gondoltál, mert az nem 2011-ben lett elfogadva. Az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvényről kérdezhetsz, mert azt fogadták el 2011-ben.
Egy törvényt elfogadni (, vagy elutasítani) csak „igen” (, illetve, „nem”) szavazattal tudnak az országgyűlési képviselők.
Tiltakozással, tüntetéssel, a parlamentből történő kivonulással stb. nem lehet megváltoztatni a szavazás eredményét.
A kormánypárti képviselőkön kívül csak 1 JOBBIK-os és 1 független képviselő szavazott „igen”-nel, azaz, fogadta el.
De még a kormánypártok sem teljes körűen szavazták meg. 1 FIDESZ-es képviselő „nem”-mel szavazott, 2 FIDESZ-es és 1 KDNP-s képviselő pedig – bár jelen volt – nem szavazott; még a „tartózkodás” gombot sem nyomták meg.
Lásd: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!