Ha az ország az EU-s pénzek miatt fejlődik csk és kizárólag, akkor Nyugat ezért ennyire erős?
# 2
Ez az állítás hatalmas vitát váltott ki a hazai közgazdász társadalomba és nem biztos, hogy igaz, ha más mutatókat, mérőszámokat is melléje teszünk. Egyáltalán nem elfogadottak az számok.
"Sosem hallottam, hogy bármelyik ellenzéki párt azt mondta volna, hogy baj, hogy beengedik őket. Azt hallottam, ami szerintem is baj, hogyha a teljes gazdaságot a multik viszik és kizárólag velük nő a gazdaság, mivel ilyen válság helyzetekben, ezek a cégek visszaveszik a termelést, mivel a következő években kialakuló kereslet a magyar cégek nélkül is megteremtik. Pl. az autóipar a GDP 15%-át teszi ki.
Ha következő években a kereslet visszaesik, mivel sokan a tartalékaikat élik/élték fel, így nem fognak olyan szinten termelni ezek a cégek."
Nem kellett volna eladni aprópénzért a régi magyar cégeket, én ezt már megmondtam neked. Miből lehetne gyorsan fejlődni, úgy hogy a magyar gazdaság is kap? Folytassuk azt a kölcsönpolitikát mint Gyurcsányék is?
Csak úgy megsúgom, hogy a magyar gazdaság fog a legkevésbé vissza esni a várakozások szerint!
"kisebb cégeket meg lehet támogatni, hogy versenyképes maradjon. Viszont a fidesz pont a multikat támogatta a kis és középvállalatok helyett.
Ez gazdaságilag egy nagyon rossz politika."
Hülye vagy! [link]
"Jól elvannak osztva, nincsenek jól felhasználva."
Nincsennek jól elosztva, mert Nyugat kapja a nagyobbik részét.
"Kétféle dologgal lehet a GDP-t nővelni, vannak olyan költések, amik megtérülnek és azzal együtt nő a GDP, és vannak olyanok, amik nem térülnek meg
Nem térül meg pl. az útépítés (és amúgy sok más építőipari beruházás), így ezek a szükséges rossz kiadások."
De megtérül, mert gyorsítja a kereskedelmet, az hogy nem kell régi rossz úton menni.
"Megtérül pl. az oktatásba fektetett pénz, ha azt jól használják fel. Erre jó példa finnország, ami a '60-as években nagyon szegény volt, de eldöntötték, hogy minden pénzt az oktatásba tolják és csak ezzel meggazdagodott az ország."
Az oktatás meg az egészségügy egy feneketlen kút, nem hozza vissza azt a pénzt amit kell, kivéve ha fizetős az egészségügy meg az oktatás mint Amerikában!
"Mi az EU-s pénzeket elsősorban építőiparba toltuk. Nem is nőtt annyit a GDP, amennyi EU-s pénzt kaptunk."
Hanem sokkal többet nőtt! Hiszen nálunk volt Európában a legnagyobb Bruttó GDP növekedés, a többi Európai és világbeli országban is ha vissza esés volt példa Brexit miatt a mi gazdaságunk nőtt.
"2010-ben a GDP 131.1 milliárd USD volt, ami 2018-ra 157.9 milliárd lett. Ez 20%-os növekedés 8 év alatt."
Ez egy hosszú történet. Az a lények hogy az országot tönkretették a szocialisták, és eddig 8 évig azt a fejlődést hoztuk vissza szigorú költségvetési stratégiával. 2008-ban egyébként a magyar GDP 157.9 ezt az értéket hoztuk vissza 2018ra! Csak igazi gazdasági fejlődéssel és növekedésel nem megszoritásokkal, a bérek és nyugdíjak növekedésének a szüneteltetésével hogy most felvegyük az IMF hitelt lélegeztetőgépet, amit majd aztán a következő kormány fog vissza fizetni.
"Ezen időszak alatt a GDP 4.9%-ának megfelelő összeget kaptuk évente (kerekítve legyen 5). Ha minden évben csak ezt az 5%-ot használtuk volna, akkor 40%-os növekedés lett volna (8*5=40).""
Csak az országot felvirágoztatni, meg az ipart beindítani nem volt annyira egyszerű mint te azt hinnéd. Vissza kellett fizetni például az IMF hitelt is. Aztán most az utóbbi két évben a mi GDP-k bővül legjobban az EU-ban!
"Ez nem igaz.
Van nettó befizető és nettó haszonélvező.
A nettó befizető az az, aki többet fizet be, mint amennyit kap, míg a nettó haszonélvező, aki kevesebbet fizet be, mint amennyit kap.
Magyarország nettó haszonélvező."
De igaz ha azt nézed hogy a tőkejövedelmek éves kiáramlása átlagban a GDP 7,2 százalékát teszi ki Magyarországon, a beáramló uniós források értéke pedig egyenlő a bruttó hazai össztermék 4 százalékával. Szóval nem hozzák vissza a pénzt, ezért akarja Orbán külföldre kivinni a magyar cégeket hogy vissza hozzák. Mint azt az állati oltóanyag vakcina gyárat! Ezek az adatok, pont. Lényegtelen te mit gondolsz.
Egy sokkal részletesebb cikk: [link]
Tessék ez hátha segít:
"1. Piketty helytelen értelmezése
A Piketty bejegyzés ábrája részben támaszkodik Filip Novokmet doktori téziseinek eredményeire, akinek doktori témavezetője egyébként szintén Piketty volt. Oblath Gábor, Motyovszki Gergő és Darvas Zsolt részletesen taglalják a Piketty-blogbejegyzés alapvető hiányosságait és bemutatják, miért helytelen az az állítás, miszerint Magyarországon a külföldi cégek profitjain keresztüli tőkekiáramlás meghaladná az EU-s pénzek beáramlását. Röviden: Piketty által számolt tőkekiáramlás a fizetési mérleg adatokra támaszkodik, amelyek magukba foglalják az újra befektetett tőkét, az összes kamatjövedelem kiáramlást, beleértve az államadósság után fizetett kamatokat is, valamint a nem EU tagországok vállalatai által kivitt profitot, amit nem célszerű összehasonlítani az EU-tól kapott pénzekkel. Ha ezeket a tényezőket figyelembe vesszük, akkor látható, hogy az EU-s pénzek beáramlását összehasonlítani a profit transzferekkel helytelen.
A fent említett szerzők a Piketty blogja által sugalltakra reagáltak és természetesen nem állítják, hogy csak a fizetési mérlegen keresztüli tőkeáramlások tükrében kell vizsgálni az EU tagság előnyeit, sőt felhívják a figyelmet egyéb fontos szempontokra is: a külföldi vállalatok beruházásai hozzájárultak a növekedéshez, munkát teremtettek nem csak maguknál a külföldi cégeknél, hanem a beszállítóknál is, és új technológiákat és menedzsment gyakorlatot honosítottak meg. Tegyük még hozzá, hogy a külföldi vállalatok segítették, közvetve vagy közvetlenül, a magyar beszállító cégek külföldi piacra jutását is. Darvas Zsolt azt is hangsúlyozza, hogy bár elképzelhető, hogy a nyugati cégek által fizetett bért alacsonynak érzik a munkavállalók, azonban a statisztikai adatok alapján azok általában magasabbak a rezidens cégek alkalmazottainak nyújtott jövedelmekhez képest. Darvas azt is megjegyzi, hogy a közös oktatási és kutatási együttműködési lehetőségek a közép- és kelet-európai térség Európai Uniós csatlakozásának egyik fontos vívmánya." -Szapáry György, az MNB elnöki főtanácsadója és Pósz Dániel MNB.
Rettenetesen nehéz az kérdező, ha egy értelmetlen szöveget kell cáfolni. Fogalmi problémák esetén tanítani lehet, vitatkozni nem.
Megpróbálom legalább az elejét. „… kizárólag Eu-s pénzek miatt van gazdasági fejlődés…” Azon túl, hogy az ellenzék nem mond olyant, amit megpróbálsz a szájába adni, a helyzet roppant egyszerű. Megnézzük mit mondanak gazdasági fejlődésnek egy évre, ez a százalék forintban mennyi, aztán megnézzük, mennyi pénz érkezik. Ha utóbbi a nagyobb, akkor anélkül romlás lenne, ha előbbi, akkor a különbözet a fejlődés. Azt nem sikerült megfejteni, mit nevezel kettős mércének, hiszen egyet sem mondtál. Arra is felhívom a figyelmedet, a külföldi tőke nem Eu-s pénz. Az befektetés. Eu-s pénz az, amit az Unió megfelelő szervezete utal át konkrét területek fejlesztésére. Ennek jó részét konkrétan ellopják. Aki ugyanis nem lop, de mégis ezzel vádolják, egyszerűen kiteríti kártyáit, néhány összeadás kivonás, máris tudnánk, a vád megalapozott vagy hamis. Ehelyett titkosítanak sok évre. Ez önmagában bizonyíték a lopásra, mutass nekem egy embert, akit tolvajlással vádolnak és sunyít, ahelyett hogy visszadobná a labdát az adatokkal.
A magyar cégeket sok éve eladták, annak a versenyhez semmi köze nem volt, annak a dilettantizmushoz volt köze. Nem kezdek felsorolni elsőnek megvásárolt világhírű magyar cégeket, amelyeket azonnal leszereltek, mert túl nagy konkurenciát jelentettek.
Gondolj bele abba is, ha a nyugat dupla annyi pénzt kap, mint a kelet, vajon ki a fene adja. Mert kapni csak abból lehet, amit adnak.
Nem folytatom. Olyan mértékben zavaros és ellentmondó, annyira más a fogalmak jelentése, hogy csak annyit tudok javasolni, próbálj meg tanulni. Nagyon hasznos tud lenni. És sokkal kevesebben tartanának butának.
"Eu-s pénz az, amit az Unió megfelelő szervezete utal át konkrét területek fejlesztésére. Ennek jó részét konkrétan ellopják. Aki ugyanis nem lop, de mégis ezzel vádolják, egyszerűen kiteríti kártyáit, néhány összeadás kivonás, máris tudnánk, a vád megalapozott vagy hamis. Ehelyett titkosítanak sok évre. Ez önmagában bizonyíték a lopásra, mutass nekem egy embert, akit tolvajlással vádolnak és sunyít, ahelyett hogy visszadobná a labdát az adatokkal."
Nem tudják ellopni, ha több mint száz százalékban használják fel az EU-s pénzeket. Így csak keresni tudnak rajta, és nekik is több lesz ha jobban megy az országnak. De amint már mondtam ha az EU megakarná akadályozni a korrupciót, jobb lehetőségeket teremtene. És azt a pénzt vissza adná az EU-s pénzeken keresztül amelyeket a multik kivisznek. Egyébként ezt nem cáfolta senki sem, csak azt mondták el hogy az ő véleményük szerint helytelen összehasonlítani.
"Ha igazatok lenne nem kellene kivinni a magyar cégeket külföldre. "
A magyar piac alapból nem eléggé nagy, hogy szuper vállalkozássál nője ki magát valakit ezáltal. Persze el lehet lenni vagy esetleg még nagyobbá nőni, mint az OTP.
"A multik csak annyit hagynak itt, amennyit leadóznak, vagyis az alacsony adók miatt nálunk az egyik legkevesebbet."
Meg amennyit a sportba, kultúrába toltak, magasabb fizetések, minőségibb szolgáltatások a dolgozóknak. Amúgy senki sem kötelezi, hogy alacsonyak legyenek az adók. Audi vagy Suzuki sem ment el, pedig voltak különböző kormányok különböző adóbesorolás.
Érdekes módon azzal miért nem foglalkozik senki, hogy mennyit menekítettek ki offshore cégekbe Magyarországról? Azért, mert ott már a magyarokat is elő kellene venni nem csak a gonosz külföldieket?
"Szerintem az EU-s pénzeknek pont az kellene hogy vissza adja, amit kivisznek. Máskülönben semmi értelmük nincs."
Akkor viszont felvetődhet a kérdés, hogy mit tegyenek azok az országok, amik nem az EU tagjai, de vannak multi vállalatok? Támogatnád-e, hogy OTP, Richter, KÉSZ, Prezi vagy MOL ne vihessen ki olyan országokból pénzt, amelyik nem tagja az EU-nak, csak az adott országon belül költheti el a teljes jövedelmét?
"A magyar piac alapból nem eléggé nagy, hogy szuper vállalkozássál nője ki magát valakit ezáltal. Persze el lehet lenni vagy esetleg még nagyobbá nőni, mint az OTP."
Ez egy hülyeség, ugyanis pontosan azon igyekszik a kormány hogy nagyobb legyen a magyar piac, ezért terjeszkedik.
"Meg amennyit a sportba, kultúrába toltak, magasabb fizetések, minőségibb szolgáltatások a dolgozóknak. Amúgy senki sem kötelezi, hogy alacsonyak legyenek az adók. Audi vagy Suzuki sem ment el, pedig voltak különböző kormányok különböző adóbesorolás."
Az elöző kormanyoknál sokkal magasabb volt a munkanélküliek száma, és azok száma is akik elvesztették a munkájuk pont a adópolitika miatt, ezért nem is tudtak a cégek annyira fejlődni, és jól működni mert elvoltak adósítva. Így versenyképesebbek is. Cserébe kevesebb a munkanélküliek száma nem a közmunka miatt mert az a réteg folyamatosan csökken, jobban bővül a gazdaság mint az EUban többi országnak, a bérek is mgasabbak. A kormány is cserébe annyit költhet amennyit a GDP megenged, nem többet, és így is sokkal magasabb mint másik kormányok idejében, több jut mindenre. Jobb mint a kölcsönpolitika.
"Akkor viszont felvetődhet a kérdés, hogy mit tegyenek azok az országok, amik nem az EU tagjai, de vannak multi vállalatok? Támogatnád-e, hogy OTP, Richter, KÉSZ, Prezi vagy MOL ne vihessen ki olyan országokból pénzt, amelyik nem tagja az EU-nak, csak az adott országon belül költheti el a teljes jövedelmét?"
Nem mondtam hogy ne vehessen ki, de az EU adja vissza azokat a pénzeket, ha majd később EU-s tagok lesznek. Minden uniós tagot vigyen fel azonos szintre. Ez így lenne igazságos. Sokkal magasabb bérek is lennének, több pénzt kapnánk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!