Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az miért jó, hogy az OKJ...

Az miért jó, hogy az OKJ szakmák nagy részét megszüntetik, a megmaradókat pedig csak több év alatt iskolarendszerben lehet megcsinálni?

Figyelt kérdés

Egyrészt, ki az aki inkább szakmát szerez diploma helyett, ha ugyanannyi idő?


Másrészt, így mit csinálnak majd azok akiknek pont az kellett volna, hogy minél rövidebb idő alatt minél piacképesebb végzettséghez jussanak, iskolarendszeren KÍVŰL? Most semmi alternatíva nem lesz...



2020. febr. 6. 17:33
1 2 3 4
 31/35 A kérdező kommentje:

"Ha csak kevesebbhez ért és azt meg lehet tanulni külön képzés nélkül is a gyakorlatban, akkor nem szakember lesz hanem egyszerű munkásember."


Meg lehet, de sokkal nehezebb. Az alapokat képzések nélkül nehezebb, sokkal... Az alapokat, mondjuk 1000 óra alatt, egy éves képzés alatt jobban, könnyebben el lehet sajátítani.

Ezeken túl, már muszáj dolgozni, képzésen nem tudják átadni a további fejlődéshez szükséges tudást.

De ekkor már ács vagy, villanyszerelő, szakember.

Csak nem a legjobb, legtapasztaltabb, hanem egy zöldfülű.

A szakmákban végig kell járni a szamárlétrát, hogy ez kinek milyen gyorsan megy az már tehetség függő, de tapasztalatok kellenek.

2020. febr. 6. 23:07
 32/35 A kérdező kommentje:

"Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben valamennyi modulzáró vizsga eredményes letétele." Vagyis lesz lehetőség arra hogy rövidebb idő alatt megszerezze a szakmát az akinek már nem kell annyit tanulni, csak hivatalosan le kell tennie a vizsgáját."


De ez eddig is így volt, hiszen aki levizsgázott 8 hónap alatt, iskolarendszeren kívül, az ugyanazt a vizsgát teljesítette... Akkor is ha teljesen új a szakmában. Ezzel a végzettséggel pedig mehetett "gyakornoki", "junior" poziba, mondjuk építkezésre. És fejlődhetett.


Ezután arra lesz e lehtőség, hogy a maximálisan 3 évig tartó képzést, egy teljesen tapasztalatlan egyén le tegye mondjuk 1 év alatt?

Nem, nem lesz. Estin is meg lesz a tanterv, nem haladhat gyorsabban, a caoporttal kell haladni...


Papíron például le lehet tenni a 11., 12., osztályokat egyszerre, igazgatói engedéllyel, és ha ezt egy zseni gyerek kérvényezi meg is kapja. De ha egy lemorzsolódott felnőtt, aki úgyérzi hogy képes erre, neki nem adják meg, ki kell járnija a hiányzó osztályokat, amibe talán nem fog belevágni az idő miatt.

Pedig ha a vizsgán a tananyagból le tud vizsgázni, akkor teljesen mindegy lenne...

2020. febr. 6. 23:20
 33/35 anonim ***** válasza:

Kérdező, iskola és iskola között is van különbség. Lehet, hogy az egyik iskolában szinte sz.rt sem ér a gyakorlati oktatás, de a másik iskolában pedig egy széleskörűen használható tudást kapsz.


Az OKJ-s képzések között is van olyan, amit (rendesen 3 vagy 4+1 éves képzési rendben) szakiskolák indítanak és vannak olyanok, amiket szakgimnáziumok. Már a két iskola típus között is sok különbség van (sajnos sokszor minőségben is), nemhogy az OKJ-s képzések között. Hiába tudsz befejezni pár hónap alatt egy OKJ-s vizsgát.. oké. És ha egy komolyabb képzésre jelentkeztél, mit fogsz az egészből megjegyezni? Mert ha felesleges is az elmélet egyrésze, de van ami elengedhetetlen. Pár hónapos intenzív képzésben eléggé kétlem, hogy hosszú távon is megtanuld a dolgokat. Ha meg nem intenzív képzés, visszatérhetünk egy kérdésre: milyen széles tudást is adnak ezek a képzések? Szigorúan a komolyabb képzésekről beszélek. Informatikában is, ha a nulláról kell felépíteni az adott tudást, mi fér ebbe az időkeretbe bele?


Az egyszerűbb képzésekre tényleg jó az OKJ, de olyan képzéseket, amiket szakgimnáziumok indítanak 4+1 évben, biztos lehet jó minőségben összesűríteni? Biztos lehet, csak arról se feledkezzünk meg, hogy a szakgimnáziumban tanulók rengeteg hasznos, a szakmához kapcsolódó plusz tudást szereznek meg, amivel a továbbtanulásban jelentős előnyt szerezhetnek. És bizony ez például az informatikában egyáltalán nem mindegy..


Fenntartom, hogy egy jó szakgimnáziumi képzés és az OKJ-s képzések között jelentős minőségbeli különbség van ÁLTALÁBAN. Mindkettejük tudja az alap dolgokat, csak a szakgimnáziumban végzett még egy jelentős plusz, a szakmájában hasznosítható plusz tudással rendelkezik.

2020. febr. 7. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 anonim ***** válasza:

#33 A különbség abban amit írsz olyan, mint amikor az egyetemen levelezős képzésen vagy nappalin oktatják elméletileg ugyanazt. ha a diák hajlandó felvenni a ritmust és önmaga külön tanulni az elvártakon felül, akkor képes megszerezni ugyanazt a tudást egy levelezős képzésen is. De a többség csak szeretne diplomához jutni és a munkája mellett (hiszen ezért levelezős és nem nappalis, mert dolgozik) ideje sem nagyon van többre, így a legszükségesebbeket tanulja, csinálja csak meg. Aztán majd idővel amire szüksége van azt jó esetben megtanulja könyvekből vagy kollégáktól, továbbképzéseken. És valóban, nagy a különbség a szakképzések terén is iskola és képzéstípus között is.

Ez nem rossz dolog, de szerintem az nem ront a helyzeten ha emelünk a feltételeken és azt mondjuk hogy nem érjük be annyival hogy van aki kevesebb tudással, képzettséggel kapja meg ugyanazt a "papírt", meg van aki többel. Tényleg fontos lenne hogy legalább közelítsen egymáshoz az amit egy nappalis szakgimnáziumi képzés ad a szakmából, meg egy ezen kívüli OKJ képzés, és szerintem most erre tettek próbálkozást.

A kérdező azt felejti ki a képletből hogy most nem csak papíron változtatnak hanem hatalmas anyagi befektetés éis van az állam részéről a szakképzésbe. Nem ugyanolyan semmirevaló lesz a képzésen belüli gyakorlati oktatás, mint sok helyen eddig. Pontosan ezért vannak a cégekkel kötött együttműködések, a szakmát oktatóknak a közalkalmazotti bértáblától eltérő szerződéses viszony kialakításának lehetősége, hogy olyan szakembereket foglalkoztassanak akik valóban értenek hozzá mert nem 20 éve tanultak valamit az egyetemen, hanem napi munkájuk része hogy a legújabb ismeretekkel rendelkezzenek. Hogy meg lehessen fizetni őket és hajlandóak legyenek az idejüket valóban a szakma oktatására fordítani.

Gyerekem iskolájában ilyen az egyik szakmai oktató. Azért tud most fél állásban számára nevetségesen alacsony fizetésért magas szintű tudást átadni a diákoknak, mert a cége már befutott és az ő teljes munkaidős részvétele nélkül is tud megfelelő haszont elérni ahhoz hogy ő és a kollégái megéljenek. De két éve még ő nem volt ott az iskolában, a diákok nem is tudtak megfelelő modern ismereteket szerezni. Ha most a szakmai oktatókat tényleg meg tudják fizetni, akkor talán többen lesznek olyanok akik a saját cégük mellett is hajlandóak lesznek az oktatásban részt venni.

2020. febr. 7. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 anonim ***** válasza:
100%

#6: "Ha egy villamosmérnök elkészül 3.5 év alatt, akkor egy burkolónak ne kelljen már közel ugyanennyit tanulni"


Csak időben ugyanannyi, a tananyag menyisége teljesen más. Amikor főiskolára jártam, pl. matekból vagy villamosságtanból csak egy-egy féléves vizsgára több volt a tanulnivaló, mint egy érettségire négy év után. Egy rokonom fodrásznak akart tanulni OKJ-n, 3 év lett volna, nem is kezdett bele, mondván "az olyan sok".

2023. febr. 21. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!