Az miért jó, hogy az OKJ szakmák nagy részét megszüntetik, a megmaradókat pedig csak több év alatt iskolarendszerben lehet megcsinálni?
Egyrészt, ki az aki inkább szakmát szerez diploma helyett, ha ugyanannyi idő?
Másrészt, így mit csinálnak majd azok akiknek pont az kellett volna, hogy minél rövidebb idő alatt minél piacképesebb végzettséghez jussanak, iskolarendszeren KÍVŰL? Most semmi alternatíva nem lesz...
Kérdező, rengeteg OKJ-s képzés van/volt, sok átfedésben is van részben egymással. Jó párat csak papíron szüntettek meg, gyakorlatban több volt OKJ-s képzés tartalmát egybe vonták.
Szerintem az teljesen jogos, hogy a legfeleslegesebb OKJ-s képzéseket megszüntetik illetve a részletesebb képzést igénylő szakmákat hosszabb képzési idővel, jobban felszerelt iskolákban, tapasztalt szaktanárokkal oktatják. Arról nem is beszélek, hogy sok szakmához kell mondjuk fizika.
Véget kell vetni annak, hogy szakember és "szakember" között eléggé jelentős a különbség.
Nem kell végetvetni szerintem...
A villanyszerelők például 1000 dolgot csinálhatnak, nem minden ágazatban kell, hogy mindenhez értsenek.
A nehezebb helyekre a szorgalmasabbak és jobbak jutnak el.
Komolyabban kéne oktatni, ez igaz, de ugyanannyi, vagy kicsit több idő alatt.
De ha több évvel hosszabbak lesznek, senki nem fogja szinte ezeket a képzéseket választani.
Nekem is az a véleményem, ami sokaknak, hogy a gyengébb képességűeket, és/vagy nehezebb körülmények közt szocializálódottakat lent akarják tartaní egy szinten.
Összeszerelő nemzetet akar a politika...
Arra még nem kaptam választ, hogy mi lesz azokkal akiknek kvázi ez volt az egyetlen lehetősége, hogy ne gyárban melózzanak, vagy takaítsanak.
És amúgy egyetemek esetén sem a hossz a lényeg egy képzésnél...
Például a Semmelweis Egyetem 500. a volágon kb, úgy hogy 6 éves az orvosi, a Karolinska Institute meg benne ban a top10-ben, pedig csak 5.5 éves az orvosi képzés...
Magyarországon az MSc-k általában 2 évesek, világvoszonylatban sehol sincsenek, az UK-ban pedig csak 1 évesek, még az Oxfordon, az Imperial College Londonon is, stb.
Az ETH Zurichen vannak 6 hónapos MSc-k.
Az is benne van a top 20-ban.
"Egyrészt, ki az aki inkább szakmát szerez diploma helyett, ha ugyanannyi idő?"
Az, aki szakmát akar tanulni mert ez érdekli. Aki azért tanul szakmát mert mindenhez segghülye és úgy szocializálódott, hogy már 8 évesen is lógott a suliból abból sosem lesz értékelhető szakember. Jó szakember csak abból lesz aki azért választja mert ez áll hozzá közel, ezért lelkesedik. Nem mindenkit érdekelnek azok a szakterületek amik diplomával végezhetők.
És én is egyetértek azzal, hogy ezek a rövidke OKJ-k az ég világon semmit nem értek. Még olyan területeknél sem mint a kéz- és lábápolás. Normális ácsot, burkolót meg pláne nem lehet ennyi idő alatt képezni. Ha utána egyedül nekiáll a kis papírjával kókányolni nagyjából 10 elégedetlen ügyfél után lesz az, hogy soha többet senki nem alkalmazza mert elterjed, hogy szar a munkája. Sokra megy a papírjával ha nem is ért ahhoz amit csinál.
Pedig de, a 80-85 IQ-s Lajoskából (aki papíron nem fogyatékos, vagy ilyesmi, merr 1-6 IQ ponttal többet mértek neki) simán lehetne burkoló, kőműves, vagy szakács.
Orvos, mérnök, imformatikus, matematikus bankár, nem lesz... Nem tudja elvégezni az egyetemet.
Jó ács, egyéb szakmunkás valóban nem lesz 10-18 hónap alatt, 10 év alatt lesz az, de már munka közben kell azzá válljon.
Először kisegítő feladatokat kap, majd az évek során, ahogyan tanul, egyre ügyesebb lesz abban amit csinál, eljut a nagyobb feladatokhoz.
Egy orvosnak, mérnöknek szüksége van az egyetemen töltött évekre, ahhoz hogy egyáltalán elkezdhesse amit csinál és aztán még Ő is fejlődik...
A szakmunkásoknál, egy bizonyos pontom túl egyáltalán nem indokolt, hogy miért iskolában/képzésen tanuljanak, és nem gyakorlat közben...
Egy bizonyos ponton túl. Egy bizonyos tudás szint felett, ezt a szintet pedig elérhetik 10-18 hónap alatt mindenképpen, szakmunkától függően.
Te most komolyan ide kevered a FOSZK-ot?
Azért mert egyetemi épületben oktatják, senki nem gondolja hogy egyetemi képzés...
Az kvázi asszisztens képzés.
"De főiskolai, egyetemi szakoknál is hatalmas különbségek vannak mondjuk egy másfél éves felsőoktatási szakképzés és egy 3,5 éves alapképzés között."
A felsőoktatási szakképzés nem főiskolai, egyetemi szak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!