Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az miért jó, hogy az OKJ...

Az miért jó, hogy az OKJ szakmák nagy részét megszüntetik, a megmaradókat pedig csak több év alatt iskolarendszerben lehet megcsinálni?

Figyelt kérdés

Egyrészt, ki az aki inkább szakmát szerez diploma helyett, ha ugyanannyi idő?


Másrészt, így mit csinálnak majd azok akiknek pont az kellett volna, hogy minél rövidebb idő alatt minél piacképesebb végzettséghez jussanak, iskolarendszeren KÍVŰL? Most semmi alternatíva nem lesz...



2020. febr. 6. 17:33
1 2 3 4
 21/35 A kérdező kommentje:

"A FOSZK pontosan olyan az egyetemi képzéseknél mint a szakmunkánál egy OKJ"


Hát nagyon nem!


Egyetemi szak pl. a jogász képzés, FOSZK a jogi asszisztens!

Utóbbiban nincs meg a lehetőség, hogy előbbi szintjére lépjen, nem tudja azt a munkát végezni.

Egy jogász lehet ügyvéd, ügyész, bíró...

Egy jogi asszisztens nem.

Sem tudásilag, sem pedig jogilag...


Egy szakiskolás és egy OKJ-s szakmunkás között nincs ekkora szintkülönbség tudásban.

Valamint jogilag is csinálhat mindent az egyik, amit a másik!


Nem azt mondanám, hogy egy szakmunka nem olyan komplex mint egy diplomát igénylő hivatás, mert ez így nem igaz, mint írtam egy ács 10 évig, vagy tovább is tanulhat és fejlődhet a hivatásában...

Viszont nagyon más.

Egy jogásznak, orvosnak, mérnöknek arra az egyetemi minimumra van szüksége egyáltalán, hogy belekezdhessen a dolgába, mint már írtam egyszer... Magasabban vannak a minimumok. Egy szakmunkásnak, ahhoz hogy belekezdjen, nem kell olyan átfogóan tudnia mindent, a hivatásával kapcsolatban rögtön. Nem is lehet.

Sokkal lasabban lehet tanulni, leginkább valódi munka közben...

Ahhoz, hogy ezt elkezdhesse kisebb minimum kell véleményem szerint mint egy diplomát igénylő munkánál, persze vannak kivételek.


Illetve azért a szakmunkához, nem minden esetben kell akkora hivatástudat.

Ha valaki antik bútorokkal akar foglalkozni asztalosként akkor kell...

Ha vízvezetékszerelő, vagy szobafestő akar lenni akkor nem. Persze szererheti és végezheti hivatástudatból, az amúgy teljesen hasznos munkáját, de olyan is állhat mondjuk szobafestőnek, aki csak meh akar élni.

Diplomáknál is van ilyen, de szerintem ritkább...

2020. febr. 6. 21:50
 22/35 anonim ***** válasza:
68%

Bámulatos, hogy ennyi év után még mindig ugyanazt a süket dumát olvasni itt is vagy három-négy embertől, hogy "azOKJazrosszabbmintaszkma" csak ott a bibi, hogy minden szakma OKJ! Tehát amikor valaki mondjuk elvégez egy egészségügyi szakközepet és ápoló lesz, akkor egy OKJ-s számon kap szakmát.

Ezeket a kereteket pedig a minisztérium fektette le! Ahhoz, hogy egy szakiskola kiállíthasson egy szakmáról egy papírt (OKJ-s bizonyítványt adhasson) ahhoz adott óraszámú elméleti és gyakorlati képzést kell szerveznie. Ugyanilyen feltételeknek kell megfelelni akkor is, ha ezt nem iskola, hanem magán képzési hely szervezi vagyis szervezte.


Valójában a hiszti okát abban látom, hogy nagyon sokan azt hiszik, hogy"felhígultak a szakmák" pedig nem, csak ma már más az emberek életpályája, mint régen volt. Tehát nem az van, hogy valaki szerez egy szakmát és abban dolgozik haláláig, hanem ha kell vált, erre pedig a munka mellett végezhető tanfolyamok nyújtanak jó lehetőséget.

Csak így a régiek veszélyben érzik a saját pozíciójukat, és elő akarják adni, hogy őkaztánasaokklajobbak pedig nem. Csak tapasztalatuk van, ami meg a "semmitsetudóOKJsnál" is kialakul idővel.


Ja és a lényeg a vizsga mindenkinek ugyanaz, akkor is, ha "semmirekellőOKJS" akkor is ha öt év alatt tanulja meg azt, ami másnak sikerül egy év alatt. Akkor melyikük is az okosabb szakember?


Ez olyan mint egyetemen a levelezős hallgató, hogy "sémmisétudaz" de érdekes módon a vizsgán ugyanazokból a tételekből húzva ugyanúgy le tudnak vizsgázni, ha akarnak.

2020. febr. 6. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 A kérdező kommentje:

65%-os, sőt nyugaton egyre népszerűbb a távoktatási forma (online), olyan nagyon nívós egyetemeken is van ilyen, mint pl. a Penn. Lehet így tanulni pl. informatikát.

Nem rosszabb, nem jobb mint a nappali, de lehet hogy valakinek sokkal praktikusabb, olcsóbb (nem kell annyit utazni), esetleg tud mellette dolgozni is, pénzt keresni, megélni, lehet hogy ez a kulcsa annak, hogy egyáltalán tudja tanulni...


Sajnos itthon még erre a fajta tanulásra is sokan azt mondják, hogy gyengébb... Pedig vannak szakok, ahol semennyire nem indokolt, hogy bejárj.


Szerintem az OKJ esetében is indokolatlan az iskola rendszer, sokakat hátráltat...

Persze kell gyakorlat, ezt nem lehet online, de lennének erre jó alternatívák.

2020. febr. 6. 22:13
 24/35 A kérdező kommentje:
A hossza miatt, pedig igenis vannak/lesznek akik nem engedhetik meg maguknak majd ezentúl.
2020. febr. 6. 22:15
 25/35 anonim ***** válasza:

#8 "Mondjuk ilyen rövid képzés nem is nagyon volt, csak a targoncás, meg talán a gipszkartonozás.

Egy ács, burkoló, asztalos, villanyszerelő képzés 10-18 hónap volt meg pl. egy 8 hónapos cnc forgácsolót is csak ráépülőként lehetett megcsinálni... Szóval hosszabb volt."

Kíváncsivá tettetek és megnéztem. Az ács képzés még jelenleg 8 hónapos, az lesz megemelve 3 évre. Tényleg van intenzív ács képzés 4 hónap alatt (most még) de az csakis olyanoknak akiket már nem igazán kell képezni, csak inkább vizsgáztatni, oda is van írva a képzéshez hogy szakmai tapasztalattal rendelkezőknek.

Végignézhető a képzési lista is az új OKJ képzésnél, én nem tartom túl hosszúnak a 3 évet egy kezdő számára hogy ilyen szakképesítést meg tudjon szerezni.

Azoknak akik már az építőiparban dolgoztak eddig is és úgymond csak a papírt kell megszerezniük a tudásuk mellé, azoknak ezután is lesz lehetőségük kicsit gyorsítani a dolgon, mert nem kell végigcsinálniuk a tanfolyamot mindenből ha le tudják tenni a vizsgáikat nélküle is és korábban.

[link]

[link]

2020. febr. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 A kérdező kommentje:

Oké, akkor tévedtem 2 hónapot azzal kapcsolatban, hogy jelemleg milyen hosszú...

Azzal kapcsolatban viszont akkor nem, hogy olyan hosszú idő lesz letenni, mint egy diplomát megszerezni.

Vannak 6 féléves BA/BSc szakok, informatikai, bölcsész, állami és természettudományban is... Műszakiak azok 7 félévesek.


Szerintem ez egy hatalmas vicc, hogy ácsnak 3 évig kelljen tanulni, iakola rendszerben.

2020. febr. 6. 22:26
 27/35 anonim ***** válasza:

Kérdező, ott van a baj hogy kevered a szakembert a betanított munkással, segédmunkással - aki jól végzi a munkáját.

Az OKJ képzés, ahogy más is írta az előbb, magát a szakmai képzést jelenti. Éppen úgy ahogyan a középiskolákban sem 1600 féle külön szakmát lehetett megtanulni, úgy az OKJ-nál sincsen erre szükség.

Manapság egy szakembernek szélesebb ismeretekkel kell rendelkeznie ahhoz hogy olyan munkát találjon ami meg is fizeti a tudását, munkáját. Ha csak kevesebbhez ért és azt meg lehet tanulni külön képzés nélkül is a gyakorlatban, akkor nem szakember lesz hanem egyszerű munkásember. Biztosan nagyon jól fog dolgozni és tényleg fontos amit csinál, de nem ő a szakember.

ha már valaki belefekteti az idejét, szabadidejét és gyakran rengeteg pénzt is akkor kapjon érte valóban értékes dolgot. Nézz utána a régi és új OKJ képzési listákban az adott szakma képzettségi listájának és akkor láthatod hogy nem ugyanazt húzzák el hosszabb időre hanem többet tanulnak meg.

Ahogyan a gyakorlat teszi ki a képzés nagyobbik részét, nem a padban ülve tanulnak meg zsaluzni vagy bojlert szerelni.

Más hozzászólásában az ácsok voltak, annak néztem utána, itt te is megnézheted a különbséget:

[link]

[link]

2020. febr. 6. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 A kérdező kommentje:

Én értem, hogy az iparágak fejlődnek és vannak hiányosságok a régi tantervekben... Ezeken változtatni kell, de nem hosszabb, vagy legalábbis nem ennyivel hosszabb képzési idővel.


Az informatika oktatás, ha ugyanígy változna, hogy mindig amikor sűrítenek bele valamit az iparág fejlődése miatt, akkor hosszabb lesz, mára már 8-10 évig is tarthatna a képzés. De tartják a képzési időt, 3 év alatt el lehet végezni, 8-10 év alatt meg PhD-ni.


A szakiskolákban külföldön, főleg nyugaton, úgy szokott 4-5 év lenni a képzés, hogy közben az ember (gyerek) arra a tudásra is, vagy közel azonosra szert tesz, amire egy gimis, akit meg az egyetemre készítenek fel...

Felnőttképzésben nem kell fele ennyi idő sem, mert csak azzal a dologgal kell foglalkozni amit tanul.

Vannak olyan tanfolyamok külföldön, melyek talán kevésbé hivatalósak mint itthon az OKJ, mégis nagyon magas arányban elfogadottak és 5-6 hónaposak.

2020. febr. 6. 22:41
 29/35 A kérdező kommentje:

"Kérdező, ott van a baj hogy kevered a szakembert a betanított munkással, segédmunkással - aki jól végzi a munkáját.


Az OKJ képzés, ahogy más is írta az előbb, magát a szakmai képzést jelenti. Éppen úgy ahogyan a középiskolákban sem 1600 féle külön szakmát lehetett megtanulni, úgy az OKJ-nál sincsen erre szükség.


Manapság egy szakembernek szélesebb ismeretekkel kell rendelkeznie ahhoz hogy olyan munkát találjon ami meg is fizeti a tudását, munkáját. Ha csak kevesebbhez ért és azt meg lehet tanulni külön képzés nélkül is a gyakorlatban, akkor nem szakember lesz hanem egyszerű munkásember. Biztosan nagyon jól fog dolgozni és tényleg fontos amit csinál, de nem ő a szakember."


Persze, de egy villanyszerelő elmehet cégekhez karbantartónak, villanytelepre, vagy építkezésre alkalmazottnak, vagy vállalkozhat is.

Az összes esetben villanyszerelő...


Én továbbra is azt gondolom, hogy jó szakemberré csak sok év munka alatt vállhat, egy OKJ képzésnek pedig azt a tudást kell átadnia, ami ahhoz szükséges hogy a valódi tanulás útjára lépjen, mert szakmát munkával lehet tanulni, a minimumokon túl...


A szakember pedig "egyszerű" munkás ember, egy ács nem tud olyan terveket készíteni mint egy építészmérnök, és nem egy villanyszerelő fogja a Bosch új termékeit fejleszteni, hanem villamosmérnök.

2020. febr. 6. 23:00
 30/35 anonim ***** válasza:

#28 Azt felejted ki a képletből hogy - maradva az informatika oktatásnál - már nem onnan indul az egyetemi képzés ahonnan 10 vagy 20 éve indult. Most már egy érettségi informatikából olyan mint 20 éve egy diplomás tudása volt, egy emelt szintű érettségi meg mint egy 10 éve alapképzésen végzett diplomás tudása. Az utána jövő évek erre ráépülnek. És nem kisebb, hanem sokkal nagyobb ismeretanyagot kell még így is elsajátítani az egyetemen.

Aki nem diplomát akar szerezni azok többsége pont azért nem megy egyetemre mert nem tud olyan könnyen sokat tanulni. Amennyit megtanul egy mérnök informatikus egy vizsgára az a legtöbb OKJ képzést végzőnek évekig tartana megtanulnia.

Ahogy a kérdésben írtad a cél a piacképes tudás megszerzése. Ma már egy szimpla segédmunkástól természetesnek veszik egy építkezésen hogy ne csak a sepregetéshez meg malter cipeléshez értsen. A szakmunkásnak irányítani is kell a munkát.

nem véletlenül tettem be a linket, ott láthatnád hogy nem csak a 3 éves iskolai képésre lesz lehetőség ezután sem.

"Elmélet/gyakorlat aránya:

30%-elmélet 70%-gyakorlat

A képzés maximális időtartama:

Szakképzési évfolyamok száma: 3 év

Maximális óraszáma: 800 óra

Választható képzési formák:

Nappali

Iskolarendszeren kívüli, adott óraszámú képzés (tanfolyami képzés)

Esti"

Vagyis a MAXIMÁLIS időkeret és óraszám van rögzítve, nem a minimális. Az is le van írva, hogy "Az Ács komplex szakmai vizsgára bocsátás feltételei: Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben valamennyi modulzáró vizsga eredményes letétele." Vagyis lesz lehetőség arra hogy rövidebb idő alatt megszerezze a szakmát az akinek már nem kell annyit tanulni, csak hivatalosan le kell tennie a vizsgáját.

2020. febr. 6. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!