Valaki felvilágosítana?
Nem vagyok politikában jártas, szóval jól jönne a segítség :D
A párbeszéd, momentum, lmp, mlp miért állt össze az mszp-vel és a dk-val? Mert kellenek a szavazatok, viszont ezek a pártok nem tűnnek annyira tisztességesnek :D
"viszont ezek a pártok nem tűnnek annyira tisztességesnek :D"
Milyen kedvesen fogalmazod meg, hogy hazudnak reggel, este meg éjjel hogy megszerezzék a hatalmat és amint sikerült azonnal beindul az osztozkodás, lenyúlás és a saját zsebük megtömése.
Azért, mert a jelenlegi kormány a legrosszabb mind közül, és teljes hatalommal rendelkeznek. A kétharmad egypártrendszeri kormányt jelent.
A Momentum, a Párbeszéd és az LMP is belátta, hogy összefogás nélkül örökre kétharmada lesz a Fidesznek, amit nem a közjó érdekében, hanem saját érdekükben használnak fel.
Összefogás esetén nagyobb kontrollt gyakorolnak a Fideszre.
A jelenlegi választási rendszerben a fidesz 2/3-a csak összefogással akadályozható meg.
Tavaly a szavazatok 48%-ával kapott a fidesz több mint 2/3-nyi helyet a parlamentben - ezzel az alkotmányt is úgy és akkor módosítják, amikor akarják.
"rra nagyon kíváncsi lennék, hogyan jött össze a fidesznek 47% körüli szavazattal kétharmados parlamenti többség xD"
Sehogy. Mivel nem a 47% (valójában 49%, de kicsire nem adunk, hazudtatok ennél nagyobbat is már) határozza meg a parlamenti összetételt, az csak a kompenzáció.
A parlament mandátumait első sorban egyéni körzetekben kell megszerezni. Így volt ez 1990 óta, csak korábban 178 egyéni körzet volt, most meg 106 van csak.
Az egyéni körzetekben győztesek parlamenti helyhez jutnak, mandátumot szereznek. A parlamenti helyek többi részét pedig a listás szavazatok alapján töltik fel. Ezzel kompenzálják azt, hogy az egyéni jelölteknél csak a győztesre leadott szavazatok tudnak érvényesülni. Ilyen a brit parlament, ott vagy győzött a jelölted vagy nincs mandátum, egyáltalán.
A fidesz 2018-ban a 106 egyéni körzetből 91-ben győzött. Ez 86%-os eredmény.
A listás szavazáson ezen kívül szerzett 49%-t. A kompenzációs számítások miatt a listás helyekből ennél a 49%-nál kevesebbet kaptak meg - hogy akik nem nyertek az egyéni körzetekben de sokan szavaztak rájuk, azoknak több mandátumot adhassanak. A 93 listás mandátumból így 42-t kaptak meg az egyéniben megszerzett 91 MELLÉ. A kétféle módon megszerzett mandátumuk így 133 lett és a parlamenti arányokban ez kétharmados többséget jelent.
Nézd meg a második pártot. Egyéniben a 106-ból csak 1 körzetet nyert meg a jobbik, azonban listán szereztek 19%-t. Erre kaptak 25 mandátumot és a kettőt összeadva lett a 26 mandátumukkal 13%-uk a parlamentben. Az mszp-p-nek fordítva volt, 8 egyéni mandátumot szereztek és a listán szerzett 12%-ra kaptak még 12 helyet. Alig 1% különbségük volt listán, mégis 6 mandátum különbségük lett a parlamentben - mert az egyéni helyek számítanak jobban.
És nem, nem az új választási törvény miatt van a 2/3. Az 1994-es mszp-szdsz kormány is 2/3-t szerzett. Listán 33+20%-t szereztek, mégis 209+70 képviselőjük volt. A parlamenti helyek 72%-t szerezték meg a listás 53%-kal. Most a fidesz-kdnp a 49% listás szavazatnál a parlamenti mandátumoknak csak 67%-t kapta meg.
EVK-t úgy nyerhet, akár 20%-kal, hogy indul 6 párt, és mindegyik 19% alatt van. Hiába van egyetértés a program 80%-ábab, hiába értenek egyet abban, hogy le kell váltani Orbánt, ez van.
Ráadásul azok a pártok szavazatai, amelyek nem érték el az 5%-ot, kiesnek, és elvesznek az ellenzéktől egy rakás szavazatot. Ezért érdekelt a Fidesz a sok kamupártban, ezért nincs érdemben nyomozás ellenük, ezért könnyű nekik indulniuk.
Számos módon módosították még a választási törvényeket, hadd ne soroljam fel mindet. A lényeg, hogy kitalálták a módját, meghackelték a demokráciát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!