A Magyar Falu Program helyett nem inkább a városokba költözést kéne támogatni?
Orbán nemrég jelentette be a programot.
A falu mint olyan a modern korban iszonyatosan nem hatékony dolog. Messze van az iskola, kórház, bolt, nincs munkahely, közlekedés is alig. Ennek a fenntartásába milliárdokat ölni véleményem szerint nem érdemes. Egyszerűen egy bizonyos méret alatti településen soha nem lesz infrastruktúra, mert nem éri meg.
Aki falun lakik, sokkal jobb élete lehetne a városba költözve, ezt kéne inkább támogatni.
Nem.
Városban élni emberkínzás, és gyereket se lenne szabad városban nevelni.
Sajnos én ott nőttem föl, de hálisten volt falusi rokon és vettünk egy zsebkendőnyi telket is, ahová rohantunk a városból, ahogy tudtunk.
A falu szerintem még hatékonyabb is, mint a város. Egy minimális kiskertben könnyen meg lehet termelni a konyhára való zöldségeket, és akkor érzi a gyerek, hogy milyen ég és föld a boltban vett paradicsom és a bokorról leszedett, naptól meleg íze közötti különbség.
Budapesttől, légvonalban 170 km-re levő, 837 fős faluban élek. (A lakosságszám 2019. január 1-i, a Nemzeti Választási Iroda által pontosan közölt adat, ez szabta meg például a megválasztható képviselő létszámot.)
1.) Nincs messze az iskola. A házunktól 150 m-en belül van (a kampánytilalmi kör miatt biztos, az iskolában van a szavazókör). A falu távolabbi részeiből és két szomszéd faluból falubusz szállítja a gyerekeket; 5-6 perceket utaznak. Az iskola, például, elektronikus táblákkal felszerelt, külön számítástechnikai terem van. Nem a gyerekek utaznak a városba, hanem a pedagógusok nagy része, ide, a városból. Igaz, ez csak alapfokú iskola, a 8. osztály után a városba kell utazni. De, nem rosszabb, mint a városi középiskolásoknak.
2.) A kórház nincs messzebb tőlünk, mint a legközelebbi városban lakók jórészének.
3.) 2 bolt van, egymással szemben. Egy nagyobb COOP üzlet és egy REÁL Pontnak nevezett, kisebb. A REÁL Pont hétköznap 4:30-tól 19 óráig van nyitva, hogy a legkorábbi busszal indulók és a viszonylag későn hazaérkezők is tudjanak vásárolni; hétvégén kicsit rövidebb a nyitva tartása. Mindkét üzlet a hét minden napján nyitva tart. Munkaszüneti napokon („ünnep napokon”) csak a COOP van zárva (kötelező, mert alkalmazottak dolgoznak), de a REÁL nyitva van, mert csak a tulajdonos és családtagjai dolgoznak ott olyankor. A boltok 420 méterre vannak a házunktól.
4.) Tanítási napokon 29 busz indul a városba, és 26 jön; más hétköznapokon (például jövő héten, az őszi szünetben) 25 indul és 23 érkezik. (Ez a hivatalos menetrend, de nagyforgalmú időpontokban úgynevezett másodjárat is indul, általában 5 perccel a menetrendi idő előtt.) Nem tart tovább az utazás például a munkahelyre, mint átlagosan a városban lakóknak. Városon belül még gyorsabb is, mert jóval kevesebb helyen áll meg, mint egy helyi járat. Szinte minden családnak van autója, sokaknak kettő. Például, egyedülálló idősek egy részének nincs, de van a gyerekeinknek, unokáiknak, egyéb rokonuknak, és ha fontos, a szomszédjuknak is.
5.) Van orvosi rendelő (orvossal), és reménykeltő pályázat van - három szomszédos település összefogásával közös - egészségház megvalósítására. Van posta. Van önkormányzati hivatal. Van villany, víz, szennyvíz, vezetékes gáz, hulladékszállítás szolgáltatás. (Utóbbinál a kommunális hulladékon kívül, ingyen adott gyűjtőedényekből, külön napokon, elszállítják a zöldhulladékot és az újrahasznosítható anyagokat is. Negyedévente gyűjtik az elektronikai és veszélyes hulladékokat, évente kétszer van lomtalanítás,) Két országos távközlési szolgáltató közül lehet választani. Érdekes, hogy állításoddal szemben megéri nekik egy ekkora faluban versengeni, még engedményt is adni a másik szolgáltató miatt. Két éve már optika is van, de előtte is, évtizedek óta, vezetékes szolgáltatás volt. (A szomszéd, 322 lakosú faluban is ugyanígy jelen vannak.)
Születésemtől, életem 2/3-át városban éltem, szinte fogalmam sem volt a falusi életről. Azóta faluban élek, nagy családi házban; helyileg elkülönülten, fiammal, menyemmel, unokákkal. Míg nem költöztünk, a fiam és menyem sem tudtak szinte semmit a falusi életről.
Nekünk, bármilyen vehemesen is teszed, hiába magyarázod, hogy mennyivel rosszabb, mint a városban volt. Nem az. Sőt. Sokkal jobb.
Falvakban élő milliók mosolyognák meg elnézően az állításaid, ha egyáltalán tudomásuk lenne róla.
#27 Tavaly volt vagy már 2 éve hogy páran bementek a fővárosba traktorral?
Volt is ám nagy riadalom egyből. Lehet nem ártana kipróbálni hogy bemennek kicsit többen, hátha a kérdezőhöz hasonlók elgondolkodnak végre hogy mekkora butaságokat is képzelnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!