Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi is volt fenntarthatóbb, a...

Mi is volt fenntarthatóbb, a múltrendszer vagy a mai? És egyátalán, milyen rendszerben élünk ma, hogy határoznád meg?

Figyelt kérdés

Érdekes hogy a múltrendszert okolják sokan, pedig ha az 1970-1990 és az 1990-2010 közötti állapotokat vizsgáljuk sehogy nem akar összeállni ez a következtetés.


1970-1990 között a reáljövedelmek a 2,5× ére növekedtek, mind amellett kb 60-70 e mill € s állami vagyonunk volt és 20 e mill dollár államadósságunk halmozódott fel.

Az is a kettős deviza „ dollár-rúbel” miatt főként.


1990-2010 között a reáljövedelmek 2006 ig kisebb hullám völgyekkel dombokkal de nem változtak, ma meg valahol az 1974 es szinten vagyunk.

Gyakorlatilag az állami vagyon eltűnt és az adósságunk meg 3× ozódott.


De akkor hogy is van ez?


2010. júl. 14. 12:44
1 2 3 4 5
 41/49 anonim ***** válasza:

Ma egy egyetemi tanártól ez az elvárás.

Ez nincs sehol leirva, de ő tudja.


Ha nem hiszed el, akkor is igy van.


Ha az igazat szeretnéd, próbálkozz a nagymamáddal, szerintem Ő őszintébb lesz

2010. júl. 14. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/49 anonim ***** válasza:
Az lehet, de a nagymamám nem foglalkozott belső gazdasági kimutatások elemzésével, meg több évig gazdaságkutatással.
2010. júl. 14. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/49 anonim ***** válasza:

Arra nincs is szükség, elég ha elmondja, hogy az egy tisztességesebb világ volt.

És hiszem hogy Ő azt is fogja mondani, ha megkérdezed

2010. júl. 14. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/49 anonim ***** válasza:

17:50, 17:40


Természetesen a SZU és Kína nem "segélyezte" Magyarországot, hogy "ne legyen államcsőd".


Egyrészt Kína ellenség volt (1959 óta), nem segélyezett senkit a keleti blokkból.


Másrészt Magyarország azért botorkált a csőd szélén a 70-es és 80-as években, mert nem tudta fizetni a nyugati devizákban felvett hitelek kamatait. A SZU-nak nem volt kenényvalutája, ebben tehát nem segíthetett.


Annyiban azonban igaz a szovjet segítség, hogy világpiaci ár alatt adták az olajat, amit Magyarország nyugatra exportált, ebből lehetett némi keményvalutához jutni. De ez sem mentette meg az országot az államcsődtől. 1989-ben azért határozta el a pártvezetés a rendszerváltásnak becézett reformot, hogy elkerülhető legyen a csőd.

2010. júl. 15. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/49 anonim ***** válasza:

17:37


"Az a rendszer a maihoz képest elenyésző hitelt vett fel. És annak is bőven volt fedezete.

Ha nem igy lett volna, soha senki nem adott volna egy vasat sem."


Most direkt hazudsz, vagy csak fogalmad sincs a témáról?


Aki ennyire nem ért a témához, az miért okoskodik, miért vezeti félre az embereket?


A Kádár-rezsim a 70-es években kezdett dollárban eladósodni. Mai szemmel nézve nevetségesen kicsi összegeket vettek fel elsősorban hi-tech eszközök vásárlására, szállodaépítésre stb. A 70-es évek végén csak 1-2 milliárd dollár volt az államadósság. Ennek icipici kamatai voltak. De mivel Magyarország alig exportált valamit nyugatra, ezért nem volt elég keményvalutája, hogy ezeket a pici kamatokat fizesse! Hiába volt nagyon kicsi az ország dolláradóssága, ezt sem tudta fizetni! Ezért újabb és újabb hiteleket vettek fel, hogy az előző hitelek törlesztőrészleteit fizessék belőle. Ez NEM AZ, amit ma csinál az államadósságkezelés, hogy a hiteleket folyamatosan megújítja és átköti, hanem az 1980-as évek elejétől már adósságspirál volt, vagyis öngerjesztő módon, önmagától növekedett az adósságállomány úgy, hogy ebből már fikarcnyi előnye se volt az államnak. 1982-re az ország a csőd szélén volt azért, mert az amúgy apró pici dolláradásság még apróbb kamatait nem tudta fizetni.


Az apró adósságállomány öngerjesztő módon akkorára duzzadt, hogy 1990-re már a magyar exportból származó devizabevétel nagy részét elvitte a törlesztés. Ebbe bukott bele az előző rendszer, és ezért kellett bagóért eladni a magyar állami szektort.


A te imádott komcsijaid voltak akkora zsenik, hogy felvettek egy apró kölcsönt, amiből adósságspirál lett, soha semmi haszna nem volt a hitelfelvételnek, és a történetnek ott van vége, hogy 1990-ben a fél országot el kellett adni.


A te komcsijaid háborús méretű pusztítást okoztak ennek az országnak anyagilag és tönkretett életekben, és te még mindig mentegeted őket és a legocsmányabb módon hazudozol róluk. Undorító vagy, akárcsak a többi nosztalgiázó vén hülye.

2010. júl. 15. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/49 anonim ***** válasza:

"A te komcsijaid háborús méretű pusztítást okoztak ennek az országnak anyagilag és tönkretett életekben, és te még mindig mentegeted őket és a legocsmányabb módon hazudozol róluk. Undorító vagy, akárcsak a többi nosztalgiázó vén hülye."


Először is

Nekem nincsenek komcsijaim.

Én is kivonultam 89-ben rendszeráltást követelni az utcára, csak azóta már megbántam.

Azert bántam meg, mert láttam mi jött helyette.

Az ilyen hazudozó, pénzéhes vadbarmok jöttek, mint Te is vagy, akik 2 forintért eladták az egész országot a saját becsületükkel együtt.

De ne törödj semmivel, már nem sokáig megy ez igy.

Már elfogyott, amit eladhatnátok, igy ezután majd egynást fogjátok agyonverni a konc maradékáért.

Sok sikert hozzá.


Én meg addig is bákességben fogok élni a saját lelkiismeretemmel, mert én minden forintomért megdolgoztam akkoriban, plusz még a tiétekért is.

Meg igy tett az apád és anyád is, akit éppen ebben a hozzászólásodban köptél sokadszor is szembe.

2010. júl. 15. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/49 anonim ***** válasza:

Még mindig nem tudtam meg hogy mitől jobb ez a gazdasági rendszer, ami ugyanúgy csődbe ment kétszer rövidebb idő alatt mint a szocializmus.Egyes (nagytőkés) hangok ugyanezeket a szólamokat harsogják "nincs megalapozva a jólétünk" "túl sokat fogyasztunk" stb...

Tehát mitől jobb ez hiszen ugyanott vagyunk mint 20 éve...attól hogy egy pár ezres kisebbség megszedte magát...

2010. júl. 15. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/49 anonim ***** válasza:

"mitől jobb ez a gazdasági rendszer, ami ugyanúgy csődbe ment kétszer rövidebb idő alatt mint a szocializmus."


Megbukott a kapitalizmus? Miért nem vettem észre, lehet, hogy átaludtam? :))))

2010. júl. 15. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/49 anonim ***** válasza:
Csődbe ment...csak még nem látszik annyira :)))
2010. júl. 15. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!