Valóban lakhatatlan lehetett volna Európa Csernobil miatt?
Nem egész Európa csak a keleti régiókból egy igen jelentős, több tíz vagy százezer négyzetkilométeres terület.
A szennyest egyik ország sem szereti kiteregetni, pláne ha egypárti -még 1986-ban már éppen puhuló- diktatúráról van szó.
"
Nem egész Európa csak a keleti régiókból egy igen jelentős, több tíz vagy százezer négyzetkilométeres terület."
Igazából ez nagyban függött az időjárástól. Ha valamilyen vihar lett volna ami nyugat felé tartott volna azon a napon akkor ez igen is elképzelhető
Ha Csernobilt nem hiszed el, akkor megnézheted a majaki katasztrófáKAt, ott is hazudnak, nem?
Egyszerűen a szovjetek (oroszok) lesz.rták a biztonságot és a lakosságot. Lehet látni a végeredményt a csernobili zónában és Majakon. Rengeteg rákos ember, egy családban akár 3-an vagy 4-en is haltak meg ez miatt.
A legnagyobb hülyeség a sorozatban az, amikor a fizikusnő arról beszél, hogy ha eléri a zónaolvadék a vízzel telt tartályokat, akkor Kijevig elérő lökéshullám meg a jó ég tudja mi lesz még. Gyakorlatilag egy atombomba hatását írta körül.
Ez azonban baromság. Jó nagy. Sehogy sem lesz atomerőművi fűtőelemből atombomba, akárhogy erőlködsz.
A tartályok kiürítése ettől még indokolt volt. Mert ha bekövetkezik amitől féltek, lehetett volna egy újabb gőzrobbanás, még több radioaktív kibocsátás a környezetbe, még tovább sérülő épület, újra felgyulladó tüzek, stb.
De a legrosszabb ami történhetett volna kb. az, hogy a magyar lakosságot nem 1 mSv többletdózis éri (ahogy történt) hanem mondjuk kettő. Akkor sem lett volna lakhatatlan Európa. Lehet hogy a 30 km-es kiürített zóna most 40 km-es lenne, de a teljes kontinens lakhatatlanná válásáról képzelődni, hogy mondjam finoman, nem éppen megalapozott.
A kérdés második feléhez:
A sorozat egyik legfőbb tanulsága szerintem épp annak a bemutatása, hogy még a helyszínen is napok kellettek ahhoz, hogy felfogják mekkora a baj. Egyszerűen el sem hitték, hogy ilyesmi megtörténhet. Nem hogy mások felé kommunikálni, saját maguknak kellett először felismerni és elhinni, hogy baj van. - Persze egy normális világban nem a páncélszekrényben tartják a szélesebb mérési tartományban működő dózismérőt.
Igen, valóban így történt.
Ugyanis az erőmű tervezői és a független atomenergetikai bizottság attól tartott hogy az uránium olvadék elér egy kritikus tömeget ami egy óriás atombomba erejével felrobbanna. Utólag persze vitatható mint akkoriban is hogy ekkora tömeg képes e láncreakcióban egyáltalán önmagában berobbanni. Voltak tudósok akik kiszámolták hogy igen és ez a lényeg hogy megúsztuk a nagyobb méretű katasztrófát ami annak a tucat bányásznak életének köszönhetünk akik aláástak a radioaktívan még izzó reaktorblokkot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!