A csernobili katasztrófa a Szovjetúniót mennyire viselte meg anyagilag (GDP százalékában kifejezve mennyit költöttek rá)? Ha Pakson történne hasonló (nem a valószínűsége érdekel), akkor hazánk milyen gazdasági helyzetben kerülne?
Ez gazdasági kérdés.
Amúgy simán le lehetne húzni a rolót, vége lenne az országnak.
De majd láthatod is, ha Lölö megcsinálja Paks2-t.
,,Ha Pakson történne hasonló (nem a valószínűsége érdekel), akkor hazánk milyen gazdasági helyzetben kerülne?"
A Paksi atomerőmű nem tud felrobbanni! Teljesen máshogy működik.
Tislerics Máté, külön benne volt a kérdésben, hogy NEM ezt kérdezi!
Vedd úgy, hogy jön egy földrengés, vulkánkitörés, belső szabotázs vagy célzott támadás - mindegy.
Ez az erőmű sem sérthetetlen.
Ha semmi mást nem tekintesz, csak egy (aránylag kezdetleges) atomerőmű kapacitását egy Szovjetunió szükségleteihez. Nem viselte meg.
Ugyanez az arány: Magyarországon az elektromos áram több, mint 40%-át Paks adja. Egyik napról a másikra pótolhatatlan, később is csak sokkal drágábban (vétellel). A gazdasági instabilitás még ehhez jön. És ha valakinek eszébe jut ilyenkor kikezdeni az országot - hát sikerülni fog neki.
,,Ha Pakson történne hasonló (nem a valószínűsége érdekel), akkor hazánk milyen gazdasági helyzetben kerülne?"
Ezt nem lehet megállapítani, mert Pakson nem csernobili atomerőmű van. Egy csernobili fel tudna robbanni, de annak más a hatásfoka, mint a Paksié. Tehát a gazdaságra is más hatással lenne egy Csernobili meg egy paksi erőmű megléte és a meghibásodásnak gazdaságra kifejtett hatása. Tehát először is el kell dönteni, hogy Paksi atomerőművel nézzük a gazdaságot, vagy egy elképzelt világot találunk ki, amiben mindig is egy Csernobili reaktor volt magyarosságon.
Amennyiben a paksival nézzük, akkor a kérdés hamar megválaszolható: Nem tud felrobbanni! Tehát nem lenne gazdasági hatása egy hasonló esetnek, mint ami csermobilban történt.
Ha meg Elképzelünk egy alternatív valóságot, amiben Csernobili típusú atomerőmű volt mindig is Pakson, akkor az egy érdekes kérdés lenne, de maximum a filozófia témakörben! :) Tudományos igénnyel ugyanis lehelten visszafejteni az ok-okozati összefüggéseket egy elképzelt gazdaságról, amiben egy másik atomerőmű volt jelen mindig is... :)
Igazából a kérdező feladata lenne, hogy leírja hogyan is képzeli a Paksi atomerőmű radioaktív anyagának légkörbe vagy talajba, agy vizekbe való jutását. Továbbá kifejthetné, hogy ezt milyen mértékben, milyen gyorsan és milyen időjárási körülmények között képzeli.
A SZU-nak sem tett jót, de szerintem az ország méreténél fogva azért kezelhető maradt a dolog anyagilag. És a helyreállításhoz kaptak egy csomó nemzetközi segítséget is.
Az érintett utódállamokat viszont komolyan sújtja azóta is. A lenti papírban azt írják a fehéroroszok, hogy a mezőgazdasági területeik egyötödét elveszítették, és a GDP-jük 5%-át költik évente az érintett területek rehabilitációjára. (10 évvel ezelőtti kiadvány)
Ha nálunk történne ilyen, az tönkrevágná a teljes mezőgazdaságot, sokat ártana a balatoni és a budapesti turizmusnak is. Komoly recesszió lenne valószínűleg évekig. De az építőipart akár még fel is pörgethetné.
Szerintem a politikához még mindig nincs köze ennek a kérdésnek.
Teljesen mindegy, hogy egy ilyen problémával Gorbacsov, vagy Merkel nézne szemközt.
Ugyanazt jelentené nekik, és ugyanazt is kéne csinálniuk.
De most itt, a politikán legalább jól gyalázhatják majd az emberek egymást ez alatt a kérdés alatt (is).
Csernobilról is azt hitték az oroszok, hogy nem tud felrobbanni, de mint később kiderült, tévedtek.
Sőt, a fukusimai erőműről is azt hitték hogy nem tud a környezetbe radioaktív szennyeződést juttatni, ott is tévedtek.
A mostani tudásunk szerint biztonságosnak véljük a meglévő (és a majdan megépülő) erőműveket, de biztosan nem tévedünk?
Tehét tételezzük fel, hogy egy most még nem ismert módon a paksi erőműből is a fenti két VALÓS példában szereplőhöz mérhető szennyeződés történik.
Az, hogy az erőmű kiesik a termelésből szerintem nem jelentős tétel a radioaktív szennyezés felszámolásához képest. Tehát van-e adat arra, hogy mibe került a csernobili, illetve a fukusimai rendrakás?
Akármekkora is volt az anyagi kár maga, egy már recsegő-ropogó, reformokra szoruló, bizonytalan jövő elé néző politikai rendszert ért, aminek pont az ilyen utolsó cseppek nagyon nem hiányoztak a poharába. Nem kizárt, hogy e nélkül némileg hosszabbra nyúlik Gorbacsov időszaka, és az utána ismert történelem se pont úgy alakul, ahogy.
Hazánkban hasonló volumenű ügyek és súlyos következményeik egyértelműen gyökeres rendszerváltást okoznak. Belegondolván a magyar történelembe, az egyes rezsimek váltását sose a nép harcolta ki magának, se karddal, se szavazófülkében, az mindig valami külső vagy nem várt nagyobb esemény következménye volt, meg lesz is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!